Nenáročná a flexibilní technologie

Na pozemcích ZD Podchlumí Dobrá Voda je úkolem jediného středového rotorového shrnovače, aby zvládl formovat řádky pro následné sklizňové stroje, kterými jsou senážní návěsy Pöttinger. Podnik sází na technologii senážování vozem, protože je flexibilní, výkonná a spojená s malými náklady. Pracovníci rovněž oceňují vynikající úroveň zpracování těchto návěsů a jejich kvalitu. Při sklizni velkých ploch pícnin musí být na činnost používané techniky spolehnutí.

Senážní návěsy Pöttinger nejsou jen sklizňové, ale zároveň i transportní prostředky, a přepravu píce či slámy na delší vzdálenosti dokáže zefektivnit velký objem ložné plochy.

Takovým se pyšní vůz Jumbo 10010 L, který při středním stlačení pojme sto krychlových metrů hmoty. Na základě dojmů z činnosti předváděcího návěsu byl tento vůz pořízen v roce 2011. Velká kapacita ložné plochy ve spojení s vysokou rychlostí plnění vozu znamenají vysokou výkonnost při potřebě jen jedné pracovní síly. I při jízdě po poli vyšší rychlostí probíhá sběr hmoty čistě, protože sběrač je na povrchu pozemku veden pomocí svých výkyvných kopírovacích koleček. Tato kolečka se dotýkají země přesně u záběru prstů, takže sběrací ústrojí může hladce přejíždět přes vyvýšeniny či dolíky.

Na podvozku Tridem s nuceným řízením první a třetí nápravy velký návěs plynule sleduje traktor i na nepravidelných řádcích, při otáčení a při vjíždění a vyjíždění z pozemků. Jak se ukázalo v praxi, bezproblémové je také couvání s návěsem – nucené řízení náprav se nemusí vypínat a funguje dobře.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *