Ve společnosti Agro Mohelno s. r. o. využívali pro krmení skotu dlouhá léta míchací krmné vozy. Rekonstrukce stáje si však vyžádala také změnu technologie krmení. V současné době pracuje na farmě automatický krmicí systém Trioliet Triomatic. Oproti klasickému míchání a zakládání krmiva přináší celou řadu výhod, z nichž některé jsou pro nového uživatele zcela zásadní.
Společnost Agro Mohelno, s. r. o., provozuje zemědělskou prvovýrobu. Hlavní činností je rostlinná výroba, chov skotu a s tím spojená produkce mléka. Tyto činnosti doplňuje provoz bioplynové stanice a různé zemědělské i nezemědělské služby.
Agro Mohelno hospodaří na 1150 ha zemědělské půdy. Rostlinná výroba je zaměřena zejména na produkci obilnin, olejnin, cukrové řepy a kukuřice na siláž pro potřeby živočišné výroby a bioplynové stanice.
Živočišná výroba je zaměřena na chov mléčného skotu českého strakatého plemene. Ve stájích Agro Mohelno je přibližně 500 kusů všech kategorií. „Dříve jsme měli skot ustájen ve dvou starších stájích s volným boxovým ustájením, což nám již nevyhovovalo,“ popisuje změny v místním chovu ředitel provozu Bc. Ivo Jeřábek a pokračuje: „Jednu ze dvou stájí jsme proto v loňském roce zmodernizovali, rozšířili a ustájení změnili na stlaná lože. Postupně jsme do ní umístili veškerý náš dobytek. Její kapacita je 449 kusů.
Přechod na novou technologii krmení
V původních stájích zajišťovaly míchání a rozvoz krmiva míchací krmné vozy. Nejdříve tažený, v posledních dvou letech pak samojízdný. Rekonstrukce stáje byla pro vedení společnosti impulzem pro volbu nové, progresivní technologie krmení. „Hledali jsme vhodnější, modernější a inteligentnější řešení,“ potvrzuje ředitel provozu. O novém systému krmení v Mohelně rozhodovali již ve fázi projektové přípravy modernizace stáje kolem roku 2015. Modernizace na základě přestavby staré stáje s sebou přinášela různá omezení, s nimiž bylo třeba počítat. Nový systém krmení musel vzít v potaz například rozmístění nosných sloupů nebo relativně úzké chodby. Krmení pomocí samojízdného vozu už prakticky nebylo možné. To ale nevadilo, protože druhou velmi důležitou podmínkou při výběru nové technologie krmení byla eliminace lidského faktoru a co nejvyšší a stabilní kvalita krmiva. V Mohelně je proto nainstalován automatický krmicí systém Trioliet Triomatic WP 2 – 3000. Ten se skládá z robotického míchacího a krmného vozu, elektrické napájecí lišty zavěšené pod stropem jednotlivých chodeb a krmné kuchyně. Celý systém přípravy krmiva a jeho následné zavážení na krmné stoly je zcela automatický, řízený počítačem.*
Celý článek vychází v dubnovém Farmáři.