Neporazitelný král

Model velkého zemědělského kolového nakladače JCB byl na trh poprvé uveden v roce 2006 pod označením 434S Agri. Vstupem tohoto stroje do zemědělské prvovýroby zahájila společnost JCB novou a úspěšnou etapu své produkce, na kterou navázala v roce 2013 inovovaným modelem 435S Agri.

Protože je vždy co zlepšovat, prezentovala společnost JCB na veletrhu Agritechnica 2015 v Hannoveru ještě více vylepšený model 435S T4F.

Maximum užitku za minimum peněz

Jak již vypovídá označení stroje, splňuje nový model nejpřísnější emisní normy Tier 4 Final / EU IV. Nebylo by to však JCB, aby nemělo něco extra. Tentokrát je to 6,7-litrový motor Cummins QSB o ultimátním výkonu až 171 kW (230 koní) s točivým momentem neuvěřitelných 945 Nm. Ač se jedná o vysoce výkonný motor, díky technologii čistého spalování splňuje emisní normy díky kombinaci ošetření zplodin selektivní katalytickou redukcí (SCR/AdBlue), dieselového oxidačního katalyzátoru (DOC) a rekuperace výfukových plynů (EGR) bez nutnosti použití provozně nákladného filtru pevných částic (DPF). Díky telematice JCB LiveLink si můžete vypouštěné emise kontrolovat osobně, stejně jako spotřebu paliva a veškeré další provozní a servisní údaje o stroji.

Správný poměr výkon/váha je základ

Při práci kolového nakladače na silážní jámě je pro většinu zemědělců prioritním parametrem váha, tedy čím těžší, tím lepší a to z důvodu lepšího udusání siláže. Dusání je pak prováděno rozhrnováním silnější vrstvy, která je utužována těžkým nakladačem. Každý správný zemědělec ale ví, že vhodnější technologií je rozhrnování formou více tenkých vrstev. Takový způsob ale vyžaduje nejen hmotnost, ale také rychlost. Proto je důležitý poměr výkon/váha, kde 435S T4F při své váze 13,7 tuny veškerou konkurenci daleko předbíhá díky svým 16,76 koním výkonu na tunu váhy stroje.

Tvrdý dříč mezi motorem a nápravami

Všechny výhody a vysoký výkon motoru by byly zbytečné, kdyby energie stvořená motorem vyprchala na cestě k nápravám. Proto je JCB 435S T4F vybaven automatickou 6-stupňovou ZF PowerShift hydrodynamickou převodovkou se zámkem točivého momentu ve všech stupních, která zajišťuje ve srovnání s hydrostatickými převodovkami výrazně efektivnější a stabilní přenos hnací síly z motoru na kola jak při stoupání na silážní jámu, tak při jízdě po silnici. Díky tomu dosahuje vyšší produktivity práce s nižší spotřebou paliva. Také životnost hydrodynamické převodovky je delší než u klasických hydrostatických, náklady na údržbu se tedy ještě více snižují. Pojezdová rychlost stroje až 48 km/h nepotřebuje žádný komentář.

Německá kvalita nezklame

Nápravy ZF s otevřeným diferenciálem, samosvorným difierenciálem či uzávěrkou diferenciálu na přední nápravě s výkyvem zadní nápravy až 21° garantují minimální prokluz a maximální trakci, žádné podmínky pro ně nejsou dostatečnou výzvou.

Superkomfort.  Doslova

Udržet obsluhu stroje svěží a pozornou i při dlouhých a náročných směnách je základem vysoké produktivity a bezpečnosti. Díky superprostorné a odhlučněné kabině High-Spec CommandPlus Cab o objemu 3m3 s vynikajícím výhledem a intuitivní ergonomice máte obojí předem zaručené. Ve standardu již naleznete automatickou klimatizaci, osvětlení interiéru, primární a sekundární LCD displej se zadní kamerou, vytápění, odmlžování, stavitelné pneumaticky odpružené vyhřívané sedadlo se stavitelnou loketní opěrkou, stavitelný sloupek řízení s polohovou pamětí a sluneční clonu čelního i zadního okna. Součástí výbavy je i CommandPlus Control, díky kterému si můžete nastavit průtok pomocné hydrauliky, aktivační rychlost odpružení ramene, intervaly reverzace ventilátoru chladiče a naleznete zde i návod ke všem ovládacím prvkům stroje. Pro fajnšmekry nabízí JCB i kabinu Contractor Pro, která zahrnuje i chromovanou koncovku výfuku, superluxusní vyhřívané a odvětrávané polokožené pneumaticky odpružené sedadlo, kobereček, ledničku a 360° LED osvětlení.

Je to prostě král. Bez diskuze

Titulem král silážní jámy byl ohodnocen již model 435S, a nejnovější model 435S T4F si tento titul určitě stále zaslouží. Ve všech ohledech předbíhá konkurenci o několik délek a každý, kdo měl tu čest se s tímto majestátním a unikátním strojem seznámit osobně, by již nevolil nic jiného.

 

Bc. Josef Vysoký

Produktový manažer JCB

Pekass, a. s.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *