19.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nesené postřikovače firmy RAU

Chemická ochrana rostlin je velmi efektivním zásahem při pěstování kulturních rostlin. Pro její ekonomický efekt je nutné ji provést ve správném termínu a dostatečně rychle a hlavně kvalitně. Toho můžeme dosáhnout jedině tehdy, pokud používáme odpovídající aplikační techniku.

Pestrou nabídku postřikovačů má firma Kveneland group v rámci obchodní značky RAU. V oblasti nesených postřikovačů nabízí modelové řady SPRIMAT L, SPRIDOMAT D2 a EXPERT. Řada SPRIMAT L se vyznačuje rámem ze čtyřhranných profilů, výsuvnými podpěrami, na který je možné namontovat manipulační kolečka. Ramena o pracovním záběru 10, 12, 12,5 15, a 16 m jsou uchycena na integrovaném nosiči s mechanickým zdvihem lanovým navijákem nebo hydraulickým ovládáním. Ramena typu E, MK a SH se záběrem od 12 m jsou standardně vybavena mechanickou svahovou kompenzací. Kromě hlavní nádrže plněné otvorem o průměru 31 cm, nebo samo-nasáváním, která pojme 600/800 l kapaliny mají postřikovače také proplachovací nádrž s objemem 60 l. Hlavní nádrž má jeden horní otvor. Pro potřebu obsluhy je k dispozici kanystr o objemu 15 l.
Srdcem postřikovače je písto-membránové čerpadlo o výkonu 100 a 140 l/min, které je odolné proti běhu „na sucho“. Filtrace je zajištěna plnícím sítem, sacím filtrem s průhledným tělesem pro snadnou kontrolu a tlakovým samočistícím filtrem. Míchání uvnitř nádrže je hydraulické ze zpětné i tlakové větve rozvodu postřikovače. Pro kontrolu práce postřikovače slouží tlakoměr Quantometer, který je také u další popisované modelové řady. Ovládání je zajištěno několika možnými typy regulačních řídících jednotek.
Druhou skupinou nesených postřikovačů je modelová řada SPRIDOMAT D2, jejíž modely mají kompaktní uzavřený rám pro velkoplošná ramena až do záběru 24 m. Ramena mohou být manuálně, nebo hydraulicky sklápěná. Ve srovnání s předchozí modelovou řadou jsou postřikovače osazeny hlavní nádrží o objemu 800, 1000 a 1500 l s čerpadlem o výkonu 120 - 200 l/min. Filtrace je zajištěna obdobně jako u předchozí modelové řady. Hlavní nádrž má již dva horní otvory o průměru 38 cm, přičemž plněna může být i nasáváním popřípadě rychlonasáváním.
Postřikovač je vybaven proplachovací nádrží na 120 l, také zde je kanystr o objemu 15 l a navíc pro vnější čištění slouží na přání hadice s navijákem o délce 15 m. Volitelná je také přimíchávací nádržka s integrovanou rotační tryskou pro výplach kanistrů. Tato typová řada je vybavena výkonným míchacím systémem jelikož dokonalé rozmíchání je základním předpokladem účinné aplikace. K dispozici jsou ramena typu MK,SH a plně hydraulicky ovládaná ramena HPT o pracovním záběru 12, 12,5, 15 a 18 m, ramena HRT o záběru 18, 20 a 21 m a poslední z nabídky jsou ramena HXT o záběru 24 m. Záběry ramen je možno jakkoli kombinovat s velikosti hlavní nádrže, což znamená, že každý uživatel má možnost sestavit stroj dle svých potřeb.
V nabídce typové řady SPRIDOMAT D2 jsou také ramena typu LH, vybavená podporou vzduchu AirPlus umožňující pracovat při horších povětrnostních podmínkách a snižovat dávky vody a pesticidů při zachování nebo i zlepšení účinnosti. Záběr ramen činí 12 – 24 m. Z hlediska řízení jsou v nabídce ruční regulátor GZD, nebo dálkově ovládaný Telemax TX s funkcí centrálního uzávěru, odpojování míchacího zařízení, uzávěru dílčích sekcí, nastavení tlaku a ovládání hydraulického obvodu ramen.
Dále je v nabídce měřící a regulační systém Quantotron TX, který pracuje ve spojení se zařízením Telemat a udržuje požadovanou dávku v závislosti na rychlosti pojezdu. Řada SPRIDOMAT D2 má také velmi širokou příplatkovou výbavu, což je další odlišnost od řady SPRIMAT L. Jedná se jak o jednoduché doplňky, jakými jsou například hydrantová přípojka, vnější čistící systém, nebo přimíchávání, tak o složitější zařízení, zejména z oblasti řízení a regulace. Některá výbava je zase společná pro všechny typy z obou řad, jako jsou například manipulační kolečka, přípojka pro čistou vodu, nebo sací hadice s filtrem či elektrickým pěnovým značkovačem dálkově ovládaným s vlastním kompresorem.
Připravovanou novinkou je nesený postřikovač RAU EXPERT.

Filip Javorek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down