25.04.2014 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Netradiční řešení pro sklizeň pícnin

V rámci ČR bylo v posledních letech postaveno velké množství bioplynových stanic a adekvátně tomu se zvýšily i plochy pěstované kukuřice. Při silážování této plodiny je potřeba převážet velké objemy hmoty a s výkonem bioplynových stanic rostou i přepravní vzdálenosti.
Je známou skutečností, že traktorová doprava je vhodná pro jízdu po poli a na krátké dopravní vzdálenosti. Pokud je transport delší než 10 až 15 km, je ve výhodě doprava nákladními automobily. Ty však nebývají upraveny pro jízdu po poli. Možné řešení tohoto problému nabízí překládací stanice Reloader H5 od firmy Euro Bagging. Tento stroj je novinkou letošního roku a vznikl úpravou ze senážního lisu. Z lisu zůstal zachovaný příjmový stůl se šířkou 3,1 m a podlahovým dopravníkem, za nímž je umístěna dvojice čechračů a pod ní příčný dopravník a dopravník vynášecí, který dosáhne až do výšky 5 m, takže bez problému naplní i korby kamionových návěsů.
Pro pohon stroje postačuje traktor o výkonu 100 k, který přes vývodový hřídel pohání dva hydrogenerátory zásobující olejem hydromotory umístěné na pohonech jednotlivých dopravníků. Přeskladnění návěsu s objemem 20 t je možné v čase zhruba pěti minut.
Oddělení polní a silniční dopravy sice představuje jisté zdržení v technologii sklizně, avšak čím delší je přepravní vzdálenost, tím má vyšší význam. Navíc nedochází k znečištění silnice vynášenou hlínou z pole, je omezeno utužení půdy a nákladní automobily dosahují na silnici nejen příznivější rychlosti jízdy, ale i spotřeby paliva na převezenou tunu materiálu.
Po sklopení do pracovní polohy lze překládací stanici snadno převážet pomocí traktoru, transportní rychlost činí obvyklých 40 km/h.
Dalším zajímavým v expozici firmy Euro Bagging byl překládací návěs GS 24.5. Ten je primárně určen pro jízdu pod sklízecími mlátičkami a plnění odvozních prostředků na souvrati, ale výrobce při vývoji myslel na jeho větší univerzálnost. Proto je možné objem násypky rozdělit na dvě poloviny a pak je překládací vůz vhodným pomocníkem při současném navážení osiva a hnojiva v rámci setí. Hnojivo i osivo se dávkují jedním vyprazdňovacím šnekem. To, čím bude secí stroj plněn, určuje obsluha otevřením hradítek nad příslušnou polovinou překládacího vozu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down