06.06.2014 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Netradiční způsob zastýlání

Podestýlat slámou lze různými způsoby. Když pomineme ten ruční, pak se uplatňuje nabírání volné slámy pomocí různých typů nakladačů s příslušnými adaptéry, zastýlací vozy a nebo se využívá rozdružovacích vozů, které odřezávají balík a řezanku metají do prostoru ustájených zvířat.
Jiné řešení nabízí britská forma Thos Storey Fabrications pod označením rozdružovač balíků Spread-a-Bale. Tento stroj se vyznačuje především tím, že balíky rozvolňuje a slámu metá do výběhu, avšak zároveň ji neřeže. To je výhodné z několika důvodů. Jednak se tím docílí nižší prašnosti, což je výhodné pro chovaná zvířata, a dále má takový stroj menší energetickou náročnost i vyšší rychlost při nastýlání.
Rozdružovač balíků Spread-a-Bale se vyrábí ve třech provedeních, označených Mini, Midi a Maxi. První je určeno pro válcové balíky, druhá dvě pro balíky válcové i hranolové. Princip činnosti je u všech stejný. Dva svislé rozdružovací válce odebírají slámu z balíku a metají ji na zastýlanou plochu, avšak přitom ji nedrtí.
Spread-a-Bale je určen jako adaptér zejména pro teleskopické manipulátory, ale (s přihlédnutím k nosnosti), též pro čelní traktorové nakladače i nakladače kloubové a smykem řízené. Nutnou podmínkou pro jeho správnou funkci je hydraulický okruh s průtokem 55 l/min, který je třeba pro pohon hydromotoru a následně rozdružovacích válců. Hmotnost rozdružovače dosahuje 1230 až 1570 kg, a to podle typu připojení a modelového provedení.
Výhodou rozdružovače je vlastní nakládání, obsluha před zastýláním pouze musí odstranit z balíku provázky či vázací síť.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down