31.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NH FR 650 na trávy i na kukuřici

V Dolním Újezdě mají zkušenosti již s pěti řezačkami New Holland. Původní zástupce řezaček řady FR pracoval v podniku neúnavně devět let, a to i přesto, že dostával pořádný záběr. Obměna je však třeba, a tak byl před rokem nahrazen novým sklízecím strojem FR 650. Mezi řezačkami je propastných téměř deset let. Za tu dobu vývoj postoupil mílovými kroky kupředu a bylo zajímavé slyšet, co všechno se změnilo.

Řezačka FR 650 sklízí jak trvalé travní porosty, tak žito nebo kukuřici. Při výrobě kukuřičné siláže je zapotřebí kromě nařezaní materiálu ještě nadrtit kukuřičná zrna pomocí CropProcesoru. Nová sklízecí řezačka má k dispozici dva mačkací válce o průměru 250 mm v různé konfiguraci zubů.

Pokud řezačka často mění sklízené plodiny, což v Dolním Újezdě vzhledem k vícero strojů není obvyklé, ocení obsluha snadné vyřazení CropProcesoru z provozu. Systém VariFlow mačkací válce hydraulicky překlopí do polohy, kdy jimi materiál neprochází.

V případě posezónní údržby je možné celou soustavu mačkacích válců CropProcessoru jednoduše vyjmout pomocí integrovaného ramena s navijákem během 20 minut.

V Dolním Újezdě je přestavba z trav na kukuřici prováděna většinou jen dvakrát ročně a je spojena i s výměnou řezacích bubnů a nastavením protiostří.

 

Komfort a bezpečnost

Nová sklízecí řezačka je postavená na větším rámu a její velký rozvor jí dává stabilitu i v kopcovitém terénu. Stroj je dobře zakrytovaný a jednotlivé komponenty jsou robustní. Obsluha například chválí nový komín, který je pevnější než ten na předešlé řezačce, a v souvislosti s tím chválí i systém automatického plnění tažného prostředku.

Pěkně prostorná a tichá je také kabina, ze které je dobrý výhled na všechny strany. Ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěny a novinkou je například několik individuálně programovatelných tlačítek. Každá obsluha stroje si tak může nastavit, co které tlačítko bude ovládat.

Pohled do kabiny FR 650

Zimní spánek?

Snad jedinou dobou, kdy sklízecí řezačka odpočívá, je zima. Ovšem její obsluha nespí a místo toho vymýšlí třeba zajímavé vychytávky. Nová sklízecí řezačka měla v jednom z kol uložené druhé menší kolo, přesně takové, jaké najdeme na sběracím ústrojí. Tahle vychytávka slouží k tomu, že kdyby se objevil defekt na kopírovacím kolečku sběrače, může být ihned nahrazeno a stroj se nemusí vracet na farmu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down