Nová a zajímavá pícninářská technika

Na veletrhu Techagro nechyběla firma Krone, která ve své expozici prezentovala i několik žhavých novinek. Jednalo se o techniku prvně představenou na loňské Agritechnice a mezi výstavními exponáty nechyběly ani osvědčené stroje. Senážní vozy jsou našimi zemědělci stále žádány, i když v některých podnicích je začínají vytlačovat samojízdné řezačky. Krone je jedním z leaderů na poli senážních vozů a jeho aktuální novinkou jsou inovované univerzální vozy ZX, na Techagru zastoupené modelem ZX 470.

Univerzální vozy Krone ZX jsou určeny jako senážní i jako odvozní při sklizni pomocí samojízdných řezaček.  Nová modelová řada ZX je vyráběna v šesti provedeních s ložnou kapacitou podle DIN od 43 do 56 m3 a na tandemovém či tridemovém podvozku s hydraulickým vyrovnáváním. Vozy používají neřízený sběrač se šířkou 2125 mm, s variabilním hydrostatickým pohonem jištěným proti přetížení a specifickým uspořádáním prstů do tvaru písmene W. Masivní vkládací a řezací rotor se šířkou 1830 mm a  průměrem 880 mm je spolu se zcela novou koncepcí pohonu konstruován pro velké zatížení. Vozy pracují spolehlivě i při agregaci s traktory o výkonu až 400 k.

Vkládací rotor může být doplněn 24 nebo 48 noži, na přání lze dodat automatický brousicí systém SpeedSharp.  Pohon rotoru je realizován prostřednictvím rychloběžného vícedrážkového masivního řemenu PowerBelt a redukční planetové převodovky integrované přímo v rotoru. Tato koncepce pohonu má lepší zástavbové parametry, a umožnila rozšíření rotoru na již uvedených 1830 mm.

Ložnou kapacitu vozu až o 4,5 m3 zvyšuje sklopné přední čelo, které je při plnění nejprve ve svislé poloze a poté se vyklopí ve směru jízdy. Při vyprazdňování vozu se čelo cyklicky pohybuje proti směru jízdy a urychluje tak proces vykládání. Rovnoměrnost vyprazdňování zvyšují tři rozdružovací válce, které jsou sériovou výbavou vozů s přídavným označením GD.

 

Lis s přídavným drtičem slámy

 

Již před několika lety byl představen přídavný drtič slámy PreChop, který je možné agregovat s lisy na hranolové balíky BigPack. Toto řešení se zpočátku nesetkalo s větším zájmem našich zemědělců, pravděpodobně především pro vyšší energetickou náročnost. V současné době je patrné oživení a přídavné drtiče slámy se začínají prodávat. Na Techagru byl předveden lis BigPack 1290 XC s drtičem slámy PreChop, montovaným přímo ve výrobě.

Přídavné drcení slámy má význam jak při jejím použití jako podestýlky, kdy má větší nasávací schopnosti, tak pokud je sláma následně použita jako krmivo. Při zpracování slámy dochází též k přídavnému efektu, kterým je její „vyprášení“, což prospívá zdraví hospodářských zvířat.

 

Nový dvourotorový shrnovač

 

Novinkou, byť ne tou nejžhavější, je dvourotorový středový shrnovač Swadro TC na Techagru zastoupený provedením TC 880 se záběrem 8,8 m. Jeho dva rotory o průměru 3,6 m jsou osazeny vždy třinácti rameny. Shrnovač má nízkou potřebu příkonu (55 k) a je dodáván ve dvou variantách. Ta s přídavkem Plus má komfortnější ovládání, a sice hydraulické zvedání do transportní polohy, při níž výška stroje nepřesáhne 4 metry, dále elektrické nastavení výšky shrnovacích prstů nad strništěm a možnost samostatného zvedání každého z rotorů. Zajímavostí vyhrazenou modelům 680 a 760 je hydrostaticky poháněný malý rotor, který mezi koly traktoru načechrává píci. Toto přídavné zařízení je vhodné zejména u vojtěšek a hustých porostů, aby celý profil řádku byl po shrnutí načechraný.

 

Tři lisy, jedno ovládání

 

Inovacemi prošly též lisy Fortima. Jejich ovládání bylo pozměněno tak, aby bylo shodné pro tři modelové řady, a to Belima, Fortima a Comprima. Novinkou pro řadu Comprima je možnost vázání do fólie. Výhody této technologie se projeví především u lisování senážních balíků, u nichž po zavázání následuje proces ovíjení fólií.

V expozici nemohla chybět též samojízdná řezačka. Dovozce zvolil model BigX 580, což je zástupce střední výkonové třídy. Řezačka byla doplněna třímetrovým sběrací adaptérem EasyFlow 300 S.

 

Zástupce žacích strojů

 

Žací stroje zastupovalo provedení B 870 CV se shazovacími dopravníky, které formují jeden mohutný řádek z pracovního záběru 8,7 m. Rychlovýměnné nože tohoto žacího stroje bude nově možné demontovat s využitím systému Quick Change Tool. Jak název zařízení napovídá, slouží k rychlé výměně nožů, která je základním předpokladem jejich časté obměny. Quick Change Tool pneumaticky uvolňuje přítlačnou desku držáku nože a překonává tak sílu pružiny. Výměna nožů je díky tomu snadnou záležitostí. Pokud je k dispozici traktor se vzduchovým systémem, lze Quick Change Tool použít i přímo na poli.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *