18.09.2023 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová kombinovaná rozmetadla Amazone ZG-TX

V průběhu tiskové konference Amazone byla velká pozornost věnována aplikační technice včetně odstředivých rozmetadel. V oblasti tažených rozmetadel je již po řadu let známá řada ZG-TS, vybavená rozmetacím ústrojím AutoTS. Jedná se o výkonné stroje s velkou precizností práce, s nimiž ale není možné aplikovat vápenec. To se ale změní u novinky, řady ZG-TX.

Řada Amazone ZG-TX jsou nová kombinovaná rozmetadla pro aplikaci jak minerálních hnojiv v granulovaném stavu, tak i vápence. Disponují velkokapacitním zásobníkem a možností jednoduchého přestavení na aplikaci vápence. Díky tomu může uživatel rozmetadla aplikovat dopoledne minerální hnojivo a odpoledne pak přejít na aplikaci vápence.  Přestavení rozmetadla zabere jednomu člověku 25 minut.

Jednoduchá přestavba

A jak samotná přestavba probíhá? Není zapotřebí žádná další technika, protože se nemusí vyměňovat rozmetací ústrojí jako celek – jen některé jeho komponenty. Hradítka nad přívodním pásem se zavřou, poté se vyjme skluz hnojiva a nahradí se provedením pro vápenec, a to samé se provede s rozmetacími kotouči. Kotouče pro aplikaci vápence mají jiné lopatky a ve větším počtu. Na pravé straně rozmetacího ústrojí se sklopí do záběru omezovač rozhozu pro hraniční hnojení. Na krajích pole je tak zapotřebí jet jedním směrem, zatímco při aplikaci minerálních hnojiv se o hraniční rozmetání stará ústrojí AutoTS a lze jezdit oběma směry.

Na závěr ještě zbývá vyjmout řetězy nad pásovým dopravníkem z držáku a položit je do záběru, kde se starají o rozbíjení případných hrud a rozdružení vápence před tím, než je dopraven na kotouče. A poté je již možné přistoupit k aplikaci vápence v záběru až šestnácti metrů. Jednoduchá a rychlá je také přestavba zpět na aplikaci granulovaných hnojiv, což je možné až do záběru 54 metrů.

Dvě provedení rámu

Ani u rozmetadel Amazone ZG-TX nechybí řízení nápravy či systém FlowControl k měření točivého momentu pro kalibraci dávkování. Nová rozmetadla mohou být vyrobena s rámem buď Special, pak mají nosnost 9 tun, anebo s rámem Super, který jim poskytuje nosnost celých 17,2 tuny. Ve druhém případě dosahuje objem zásobníku dle provedení 9 až 11 200 litrů. Rozmetadlo lze intuitivně ovládat na terminálu Amazone EasySet 2 či na ISOBUS terminálu traktoru.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down