02.05.2000 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová koncepce nesených rozmetadel Sulky

Na český trh přichází další model rozmetadla průmyslových hnojiv. Tentokráte se jedná o dva modely rozmetadel Sulky DPX Prima a DPX Expert. Stroje této francouzské značky na našem trhu prodává firma Moreau Agri. Z pohledu velikosti strojů bude pravděpodobně pro náš trh nejzajímavější menší model DPX Prima.

Tento model neseného rozmetadla má v základní verzi kapacitu zásobníku 900 litrů. Kapacitu lze navýšit pomocí nástavců na korbu na 1200, 1500 nebo 1800 litrů. Rohy nástavců jsou zaobleny kvůli případným nárazům, což ocení obsluha zejména při couvání stroje.
Vybavení rozmetadla
Dno zásobníku je vyrobeno z odolného nerezového plechu a jednotlivé díly nejsou spojovány svařováním. Tím je usnadněn tok hnojiva do vyusťovacího otvoru i při nastavené minimální dávce. Na dně zásobníku je umístěn pružinový čechrač, který je řešen tak, aby svým kývavým pohybem nepoškozoval granule hnojiva, a to ani jsou-li hradítka uzavřena při otáčení traktoru nebo při aplikaci hnojiva na okraji pozemku, kdy je jedna rozmetací strana zaslepena. Ovládání hradítek z kabiny traktoru je na přání zákazníka buďto bowdenovými táhly nebo hydraulicky se dvěma jednočinnými ventily. Je-li agregovaný traktor vybaven pouze jednočinným hydraulickým okruhem, musí být zvolen způsob s jedním napojením a dvoucestným rozdělovačem.
Bezstupňové nastavení šířky rozmetání
K dosažení požadované šířky rozhozu s potřebnou přesností musí obsluha pouze nastavit otočnou hubici. Má-li být šířka rozhozu zvětšena, nastaví se pákou ovládající hubici na vyšší čísla stupnice. Pracovní šířka se tak dá lehce a jednoduše změnit, vyžaduje-li to například odlišný záběr postřikovače, nebo je-li rozmetadlo používáno v podmínkách s různými kolejovými řádky. V přiložených tabulkách jsou uvedeny příklady nastavení pro nejrůznější druhy hnojiv.
Pro hraniční rozmetání slouží středový rozmetací štít, po jehož namontování (bez nářadí) se zredukuje záběr stroje přesně na 1/2. Do sériové výbavy patří také systém Justobord k redukování pracovní šířky rozhozu bez předávkování okraje pozemku, aniž by bylo nutné opustit kolejové řádky. Justobord klapka z ušlechtilé nerez oceli se rovněž dá nastavit bez použití nářadí.
Do dodatečné výbavy stroje patří systém Ecobord, zabraňující přelétávání hnojiva za hranice pozemku. Využívá speciální krátkou přídavnou lopatku z nerezové oceli, která se snadno namontuje na rozmetací kotouč. Tento systém se uplatňuje zejména tam, kde jsou zvýšené požadavky na ochranu životního prostředí (vodní toky, obytná prostředí, silnice, …)
Kontrola nastavené dávky
Do standardní výbavy patří i kontrolní sada pro ověření nastavené dávky. Rychle a bez demontáže se otočnou hubicí nasměruje tok hnojiva do odchytového kbelíku. Odebrané množství se následně zváží. Podle posuvného pravítka a jednotlivých rozhozových křivek se zpětně odvodí nastavení na požadovanou dávku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down