Zajímavá demonstrace vlastností pneumatik

Nový dezén pneumatiky Michelin RoadBib svou architekturou zlepšuje účinnost v přenosu výkonu motoru na podložku a snižuje úroveň ztrát při valení pneumatiky za jízdy po silnici. Pro demonstraci těchto předností připravil výrobce pneumatik v rámci Evropského mistrovství řidičů traktorů ve Francii samostatné stanoviště, kde proti sobě stály dva zcela identické traktory John Deere 6210R se shodnou hmotností. Cílem prezentace bylo ukázat přítomným, jakých úspor mohou dosáhnout při používání nové pneumatiky RoadBib k obutí traktorů, které pracují intenzivně v dopravě.

První z traktorů John Deere 6210R měl nové pneumatiky RoadBib, druhý standardní pneumatiky Michelin MachxBib. Pneumatiky byly nahuštěny na tlak vzduchu podle tabulek. Traktory nejprve odjely na druhý konec dráhy o délce zhruba 200 m, a odtud odstartovaly společně. Společně také dosáhly rychlosti 40 km/h, a ještě před polovinou cesty zpět oba řidiči vyřadili na neutrál a nechali traktory pokračovat dále s motorem na volnoběh.

Traktor na pneumatikách MachXBib nabíral stále větší zpoždění a spotřeboval svou kinetickou energii poměrně brzo, zatímco traktor na pneumatikách RoadBib dojel až do cíle. Získal přitom velký náskok, což představovalo rozdíl mezi účinností standardních a nových pneumatik v přenosu výkonu na pevný podklad. Kromě snížení spotřeby paliva a tím i provozních nákladů dovoluje nový RoadBib také redukci nákladů na nové pláště, protože má ve srovnání se standardní pneumatikou o čtvrtinu delší životnost. Pokud tedy standardní pneumatika vydrží na traktoru například 4000 motohodin, tak nová pneumatika 5000 motohodin či ještě více.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2017.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *