„Problém eroze půdy se stupňuje. Nejde jen o ztrátu ornice, ale i o degradaci údajně stabilní krajiny. Pokud nezměníme způsob hospodaření, budou negativní dopady ještě výraznější," upozorňuje Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí Duha.
Od letošního podzimu by měla vstoupit v platnost přísnější pravidla pro hospodaření na erozně ohrožených pozemcích. Jedná se o nejpřísnější protierozní pravidla v celé Evropské unii. Z pole by nesměl uniknout ani gram půdy. Ministerstvo zemědělství původně plánovalo zavedení změn dříve, ale termín byl posunut. Opatření zasahují především do pěstitelských postupů a významně omezují možnost pěstování širokořádkových plodin, jako je kukuřice nebo cukrovka. „V praxi to znamená dramatický pokles ploch, kde se dají pěstovat krmiva, zvýšení administrativy a především kontrol," vysvětluje Tomáš Trávníček, ředitel strategie Verdi fondu farem.
„Eroze není jen ekologický problém, ale i ekonomická hrozba. Kromě ztráty půdy způsobuje miliardové škody na infrastrukturách a snižuje produkční schopnost zemědělské půdy," varuje docent Josef Krása, který se na ČVUT věnuje výzkumu erozních procesů na zemědělské půdě.
Podle odborníků klimatické změny erozní problémy eskalují. Extrémní srážky, větrná eroze a dlouhodobé sucho ničí již tak křehkou rovnováhu. „V Česku je vodní erozí silně náchylných více než 50 % pozemků," uvádí ve své zprávě za rok 2024 Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy.[1]
Své dopady mají i syntetická hnojiva, jejichž ceny na začátku letošního roku prudce vzrostly. Podle ekologa Jakuba Zeleného, který se v organizaci Člověk v tísni zaměřuje na hodnocení zdraví krajiny na celorepublikové úrovni, „používání syntetických hnojiv ničí přirozený půdní život a zvyšuje erozi." Alternativou jsou podle něj organická hnojiva, ovšem jejich dostupnost je omezená.
[1] https://me.vumop.cz/docs/ZZ_monitoring_2024.pdf
„Farmy v našem portfoliu jsme museli přizpůsobit novým podmínkám. Pěstujeme krycí plodiny, využíváme protierozní technologie jako je například strip till a diverzifikujeme produkci," popisuje Trávníček.
Podle odborníků jsou klíčem k omezení eroze bezorebné technologie, mulčování, návrat k mezím a remízkům i inteligentní kombinace rostlinné a živočišné výroby.
„Je nutné, aby stát poskytl jasné pobídky pro udržitelné hospodaření a podpořil zemědělce v přechodu na efektivnější způsoby produkce," uzavírá Václav Štekr, výkonný ředitel Verdi fondu farem s tím, že je potřeba najít rovnováhu mezi ochranou půdy a ekonomickou životaschopností zemědělských podniků.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*