Nová řada JD 5020

Novinkou na Zemi živitelce, představenou v expozici firmy Strom byl zástupce zcela nové řady John Deere 5020. Šlo o nejvýkonnější model 5820 (88 k).

Novinkou na Zemi živitelce, představenou v expozici firmy Strom byl zástupce zcela nové řady John Deere 5020. Šlo o nejvýkonnější model 5820 (88 k). Nová modelová řada byla poprvé oficiálně představena na letošní SIMĚ a je vyráběna v německém Mannheimu. Vychází přitom z větší řady 6020 z níž přebírá řadu konstrukčních prvků. Je to například rámová konstrukce, mokrá vícelamelová spojka pojezdu i vývodového hřídele, převodovka PowerQuad plus se čtyřmi stupni pod zatížením atd. Tedy řešení, která nejsou u traktorů této výkonové třídy obvyklá a zjednodušeně řečeno jde o zmenšenou řadu 6020. Traktor je vhodný pro agregaci s čelním nakladačem a nímž byl i vystaven a jednalo se opět o čistokrevný produkt firmy John Deere.
Dobré úspěchy v prodeji na našem trhu mají i lisy na válcovité balíky a uvidíme jak si povede novinka na našem trhu sklízecí mlátička JD STS. Extra výkonná axilání mlátička s jedním rotorem, která byla vybavena žacím válem o záběru 9 metrů vévodila expozici.
V kontrastu s ní bylo několik žacích strojů určených pro oblast komunální sféry. A to od provedení určených pro větší zahrádkáře až po profi model pro velké výkony. Nejmenší vystavený model ze samojízdných žacích strojů (sekaček) SST 16 byl v klasickém mulčovacím provedení a zajímavostí na něm jsou řiditelná kola zadní nápravy zabezpečující výbornou manévrovatelnost a nulový poloměr otáčení. Další model LTR 180 byl již vybaven výhozem a sběracím košem s objemem 300 litrů. Pohonnou jednotkou stroje byl benzinový čtyřtaktní dvouválec Kawasaki.
John Deere X595 má pohon obou náprav a jedná se spíše než o sekačku o nosič nářadí. Tomu odpovídá i tříbodový závěs (i přední), nebo zadní vývodový hřídel a rychlospojky pro vnějšími okruhy hydrauliky. Žací ústrojí má boční výhoz a do koše je tráva dopravována proudem vzduchu z ventilátoru.
24 koňový traktor z řady 400 je určen již vyloženě pro komunální využití. Sběrný koš lze vyklápět výškově, přímo na dopraví prostředek, v základu je pohon všech kol, pohonnou jednotkou jsou vznětové tříválce. Převodovka je hydrostatická s dvěma rozsahy. Vyžití je univerzální, lze připojit mezinápravové žací ústrojí, čelní nakladač apod.
Nejvýkonnějším exponátem, z komunální techniky JD byl 31koňový speciál s čelně neseným žacím ústrojím, pohonem všech kol, a sběracím košem. I když sběrací koš je výbava vyloženě na přání, protože při výkonnostech, které tento stroj poskytuje by se musel neustále vysýpat.
Další stroje John Deere byly k vidění též v expozici firmy Agrozet (řada traktorů 6020, lesní nástavby), a v expozici firmy Daňhel (řezačka, řada traktorů 8020).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *