Nová řada Proxima Plus

Před dvěma lety byla na Techagru předvedena nová řada traktorů Zetor s obchodním názvem Proxima. Pro letošní rok je připravena inovace této řady s označení Proxima Plus.

Plus v názvu dává tušit, že tyto traktory budou mít oproti těm předešlým něco navíc. Tedy předně, výkonově se posunují výše a zatímco původní řada Proxima (modely 64 41, 74 41 a 84 41), která bude i nadále vyráběna obsahuje tři modely s výkony motorů od 45 do 60 kW (61 až 82 k) nová řada Proxima Plus bude obsahovat rovněž tři modely (85 41, 95 41 a 105 41) avšak s motory o výkonu 60 až 74 kW (82 až 101 k).
Výkonově se tedy Proxima Plus bude částečně překrývat s původní řadou Proxima a řadou Forterra, což však nijak nevadí, protože zákazník si nyní bude moci zvolit jednodušší a levnější řadu Proxima Plus, nebo pokud potřebuje větší traktor a s lepší výbavou pak dražší řadu Forterra, a nebo pokud potřebuje opravdu jednoduchý a méně výkonný traktor třeba bez poháněné přední nápravy pak zvolí řadu Proxima.

Inovované motory

Protože v současné době jsou v řadě Proxima i Forterra použity obdobné motory, které se liší jen dílčími úpravami a naladěním na jiné jmenovité výkony jsou tyto motory použity i v řadě Proxima Plus. Nejslabší motor je tedy z řady Proxima a dva výkonnější z řady Forterra. Novinkou je ventilátor chlazení s viskózní spojkou, který přispívá ke snížení spotřeby paliva
i hluku traktoru.
Motory převzaté z řady Forterra mají vysoké převýšení točivého momentu 35 % a nejnižší měrná spotřeba pliva je na hodnotě 218 g/kWh. Z emisního hlediska splňují v současnosti platný limit Tier II.

Nová převodovka

Co je zcela nové je převodovka. Ta z původní řady Proxima již nemohla být použita s ohledem na přenos vyššího točivého momentu a tak byla zkonstruována převodovka nová, která využívá některých komponentů z vyšší řady Forterra. Základem je tedy mechanická plně synchronizovaná čtyřstupňová převodovka, která je doplněna jednak redukcí (polní a silniční rozsah) a dále též dvoustupňovým planetovým násobičem točivého momentu. Tento násobič je osvědčený z používání na traktorech třetí unifikované řady má však nový systém ovládání. V souladu se současnými trendy je řazen elektrohydraulicky. Celkový počet převodových stupňů je tedy 16 vpřed i vzad.
K dispozici je také mechanická, synchronizovaná reverzace, která bude mít nově umístěnou řadící páku a to vlevo vedle volantu. Zejména při agregaci s čelním nakladačem tak bude ovládání traktoru o něco pohodlnější.
Pro vyšší užitečné zatížení traktoru je použita nová přední náprava Carraro se zatížením až 4000 kg a zadní náprava má zesílené portály, takže nyní je možné její zatížení zvýšit na 5000 kg. Traktor tedy může používat těžší nářadí a v předu i větší přídavné závaží až do hmotnosti 510 kg. Verze s pojezdovou rychlostí 40 km/h mají standardně montovánu přední nápravu s mokrými lamelovými brzdami.
Pojezdová spojka je klasická, suchá, jednokotoučová s kovokeramickým obložením.

Vývodový hřídel s ekonomickými otáčkami

Vývodový hřídel je u traktorů Proxima Plus vybaven mokrou vícelamelovou spojkou s elektrohydraulickým ovládáním, klasikou jsou otáčky 540 a 1000 n/min, pojezdová závislost a také možnost režimu otáček 540E /1000 n/min, kdy je 540 n/min vývodového hřídele dosaženo již v otáčkách motoru 1500 za minutu.
Hydraulický systém je osazen třemi hydrogenerátory. Samostatný má řízení, další je použit pro řazení násobiče a ovládání spojky PTO a pak je zde samozřejmě hlavní hydrogenerátor pro hydrauliku. Je v zubový s nejvyšší dodávkou oleje 50 l/min. Zadní tříbodový závěs má nejvyšší zvedací sílu 40 kN a je vybaven mechanickou regulací Zertormatic. Nicméně do budoucna se u této řady počítá s instalací EHR. Standardní výbavou jsou tři vnější hydraulické okruhy a na přání je možná čelní hydraulika (nosnost 2,5 tuny) a vývodový hřídel od firmy Zuidberg. Zvýšen byl přenášený výkon přes čelní vývodový hřídel a to až na 50 kW.

Nové provedení závěsů

Co je úplnou novinkou je řešení závěsového systému. V souladu s moderními trendy agregace s přípojnými stroji je Proxima Plus vybavena modulárním závěsovým systémem, který zahrnuje horní etážový rychlostavitelný závěs (s manuální, nebo automatickou hubicí), který je možné kombinovat s různými typy spodních závěsů, které jsou výměnné na konzole. Jako spodní závěs tedy může být použit „agrohák“, Piton Fix, tažná lišta nebo koule K 80.

Sériově na konci roku

Nové traktory Zetor Proxima Plus již prošly zkouškami na stavu a nyní je vyrobenou několik prototypů. Sériová výroba by měla být zahájena na konci tohoto roku na montážní lince jež v roce minulém doznala značných změn a veškerá montáž vyjma motorů byla přemístěna do jedné haly. Současná montážní hala si tak nyní nijak nezadá s těmi, které můžeme vidět v zahraničí, a byl pozměněn celý systém výroby, zejména s důrazem na kvalitu. To by se mělo postupně odrazit se to i na vlastních produktech a počet traktorů, které jsou na výstupní kontrole shledány s nějakou vadou by se měl významně snížit.

Text a foto Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *