Nová technika i nezbytné informace

Společnost P & L z Biskupic u Luhačovic deklarovala na veletrhu Techagro svůj postupný růst na výstavní ploše pavilonu B, která byla oproti minulým ročníkům více než dvojnásobná. Ucelenou šíři nabídky strojů prezentoval tým šedesáti pracovníků, kteří průběžně naplňovali nový slogan společnosti: Servis, za kterým stojí lidé. Každý zákazník tak získal potřebné obchodní, servisní i ekonomické informace. Filosofie komplexního servisu byla vidět v čilém pohybu mezi stroji, v oddělení servisu ale i u kulatých stolů, kde se dojednávaly podmínky obchodu nebo se jen tak přátelsky diskutovalo.

Nálada v neustále zaplněné expozici byla velmi pozitivní a přátelská. Určitě je to dopad příznivého vývoje cen produktů rostlinné výroby, očekávaného růstu realizačních cen masa, ale i vyzrálosti a nadhledu odborné veřejnosti.

Spokojení dodavatelé i zákazníci
„Na letošní veletrh Techagro jsme šli s cílem ještě více prohloubit dobré vztahy se zákazníky a předat nezkreslené informace o vývoji společnosti P & L. Z reakcí zákazníků i dodavatelů hodnotím naši účast jako velmi úspěšnou,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Luboš Pelánek, ředitel společnosti P & L. „Udělalo mi radost pár poznámek lidí, kterých si vážím, mezi něž například patří prezident společnosti Case IH Andreas Klauser, kteří charakterizovali naše vystoupení na výstavě jako neokázalé, akční a velmi vstřícné k zákazníkovi. Názory našich dodavatelů jsou velmi podobné, vesměs jsou spokojeni s postupným růstem objemu obchodů a průběžným posilováním stability naší společnosti jak v podílu na trhu, tak v budování komplexního zázemí. Zemědělci pak většinou kvitovali širokou nabídku, kterou jsme schopni zajistit a servisně pokrýt. Potvrdili to i velkým objemem nových obchodů rozjednaných během veletrhu.“
„Již tradičně jsme na výstavě slavnostně předávali řadu vystavených exponátů novým majitelům,“ pokračuje Ing. Pelánek. „Musím říct, že je to krásný pocit, když vám nový majitel řezačky New Holland, předseda velké zemědělské společnosti, řekne, že už je to osmý stroj této značky v podniku. Že má s čím srovnávat a že o nákupu rozhodly především kvalita produktu a přístup obchodníka k servisu. Stejně jako když majitel soukromé společnosti, který přebírá už třetí žací stroj finského výrobce Elho, říká, že v jeho extrémně těžkých podhorských podmínkách vyzkoušel už všechno a teď už nezkouší, ale pracuje.“

Velký účinek, nízké opotřebení
Co tedy mohli návštěvníci letošního veletrhu Techagro shlédnout zajímavého v expozici společnosti P & L? Hlavní novinkou letošního roku je stroj na přípravu seťového lůžka a podmítku Allrounder od firmy Köckerling, který doplňuje kypřiče Trio, Qaudro a Vario. Allrounder s pracovním záběrem 8 až 12 m (přepravní šířka nepřesahuje 3 m) je vybaven stabilním spodním závěsem, který umožňuje malý rádius otáčení a velice dimenzovanými pneumatikami, jež zaručují vysokou nosnost, obzvláště na lehkých a písčitých půdách. Pracovní nářadí tvoří masivní a robustní slupice s příznačným názvem Herkules, na nichž jsou připevněny křídlové radličky široké 175 mm nebo otočná dláta široká 50 mm. Následují nivelátory nebo hydraulicky stavitelná smyková deska, které urovnávají povrch, osvědčený STS válec a zavlačovače, jejichž úkolem je tvorba optimálního seťového lůžka a lepší rozptýlení organických zbytků. Allrounder je jednoduché nářadí s nízkým opotřebením, ale velkým účinkem při nízké energetické náročnosti (spotřeba nafty 4 až 5 l/ha na operaci).
Díky své vysoké a prostorné konstrukci rámu (průchodnost 55 cm) ztělesňuje Allrounder univerzální stroj, kterým lze připravovat seťové lůžko po orbě, jednorázově prokypřit a provzdušnit půdu na jaře, či na podzim zpracovat strniště po obilovinách, kukuřici i pozemky po bramborách. Je vhodný k druhé podmítce, k lepšímu rozptýlení slámy po sklizni ale i k zapravování kejdy či hnoje.

Dva systémy na jednom stroji
Druhá, velice významná novinka se týkala přesného secího stroje Kinze. Stejnojmenná americká společnost vyvinula podtlakové výsevní ústrojí EdgeVac, které podle L. Pelánka předstihuje svými užitnými vlastnostmi většinu vakuových, vzduchových nebo mechanických výsevních systémů, jež se v současné době vyrábějí. Systémem EdgeVac od firmy Kinze má excentrickou konstrukci podtlakové komory s plovoucím středem. Toto řešení významně snižuje opotřebení výsevního kotouče a těsnícího krytu, protože kruhová dráha otáčení se stále mění a sama se nastavuje. Výsevní ústrojí EdgeVac zajišťuje rovnoměrnější rozmístění osiva v semenovodu, zvláště na svažitém terénu a zjednodušuje seřizování. Secí stroje s tímto výsevním systémem mohou pracovat při pojezdové rychlosti od 3 do 12 km/h.
Biskupická společnost P & L dnes může podle požadavku zemědělce dodat na jednom rámu buď přesné, jednoduché a spolehlivé mechanické výsevní ústrojí, nebo již zmíněné podtlakové výsevní ústrojí. Co je však velice zajímavé, jednotlivé systémy lez u téhož stroje měnit. Pokud si například zemědělec pořídí secí stroj s mechanickým výsevním ústrojím k setí kukuřice a po čase začne pěstovat slunečnici, pro níž je výhodnější – vzhledem ke atypickému tvaru semínka – podtlakové výsevní ústrojí, dokoupí pouze několik komponentů a sám nebo s pomocí servisních pracovníků P & L si secí stroj přestaví. Oba systémy tak může během roku střídat.

Moderní konstrukce modrých exponátů
Největším tahákem společné expozice firem P & L a FarmsSystéms, která dováží techniku New Holland na Slovensko, byl traktor roku New Holland T7050. Jde o model s vyspělou konstrukcí, který vyniká silnou a okamžitou reakcí motoru, hladkým řazením, tichou kabinou, skvělým výhledem, velmi jednoduchým ovládáním, komfortní sedačkou včetně sedadla pro spolujezdce, nízkými provozními náklady a jedním z nejlepších poměrů hmotnosti a výkonu. Čtyři modely nové řadyT7500 mají nové elektronicky řízené motory s jmenovitým výkonem od 167 do 213 k, systém PowerBoost pak zvyšuje tento výkon na 215 až 242 koní. Úsporné motory jsou vybavené vysokotlakým vstřikováním paliva Commomn Rail, plně elektronicky řízeným systémem s mezichladičem stlačeného vzduchu a čtyřventilovou technikou. Traktory se dodávají s převodovkou Power Command plně řazenou pod zatížením, která se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním s automatickými režimy programování pro práci na poli i při jízdě po silnici. Mimo jiné jsou vybaveny úplně novou konstrukcí přední odpružené nápravy Active, která reaguje na zatížení traktoru v podélném směru, rychlým řízením kol Fast Steer a souvraťovým systémem HTS.
Hlavní novinkou této části expozice byl však teleskopický manipulátor New Holland LN5060 Plus. Koncernový mechanicky řízený motor New Holland NEF Tier III o objemu 4,5 l s výkonem 88 kW/120 k je uložen na boku mezi nápravami. Tím se stroj zkrátil a zmenšil se poloměr otáčení na 3400 mm. Převodovka Powershift s maximální rychlostí 40 km/h je tvarovaná tak, aby byla mezi předním a zadním kardanem a zároveň je spojovala. Kardany jsou tak v jedné linii. Samotné rameno dlouhé 7 m je posunuto více dozadu, což přispívá ke stabilitě stroje. Zvedací síla je 4 tuny. Manipulátor má pohon 4×4, lze natáčet jen přední či přední a zadní kola, k dispozici je i krabí chod. Celková délka stroje o hmotnosti 7500 kg je 6322 mm, šířka 2340 mm a výška kabiny 2471 mm. Ze zbrusu nová nové kabina je dokonalý výhled do všech stran.

Sklizňová technika z Finska
Do této kategorie patřily v expozici společnosti P & L dva zajímavé exponáty. Tím prvním byla sklízecí mlátička Sampo SR 2045 Vision, která je vhodná pro střední farmy, kde sklízejí přibližně 200 až 300 hektarů obilovin. Přibližně za 2,2 milionu korun je k dispozici plně profesionální mlátička s atributy, jaké mají velké sklízecí mlátičky New Holland. Druhým exponátem byl harvestor pro těžbu lesních porostů střední věkové kategorie SR 1066 umístěný v expozici Silva Regina.
Velkému zájmu návštěvníků se těšil i středový shrnovač zcela nové koncepce Elho V-Twin 750 s pracovním záběrem 4,5 až 7, 5 m. Dva horizontální rotory se šesti nosníky prstů zvedají píci a přesouvají ji do středu, takže nepřichází do styku se zemí. Nedochází k nahrabování kamenů a píce se neznečišťuje, což má vliv na výslednou kvalitu sena a senáže, přitom řádek je vzdušný a snadno se sbírá. Ramena jsou hydropneumaticky odlehčená. Pracovní záběr i šířka řádku od 1 do 1,5 m se reguluje rozevíráním a stahováním rotorů. Jde o atypický stroj s nuceným pohonem horizontálních rotorů prostřednictvím hydromotoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *