Nová vyhláška by mohla připravit rybářské svazy o peníze

Vyhláška k novému zákonu o rybářství, která vešla v platnost v dubnu, by mohla rybářské svazy připravit o příjmy od zahraničních lovců, kteří do ČR přijíždějí stále častěji. Stanovuje totiž, že rybářské lístky, které jsou podmínkou pro vydání povolenky, mohou vystavit pouze úřady obcí třetího typu. Ty však bývají od revírů vzdálené na kilometry a navíc mají otevřeno pouze v úřední dny. Ukazuje se, že pro některé cizince je to nepřekonatelnou byrokratickou překážkou, řekl předseda jihočeského Českého rybářského svazu Jan Štěpán.

. Podle něj dříve mohly rybářské lístky vydávat všechny obecní úřady i v atraktivních loveckých revírech. Rybářský svaz měl navíc v těchto místech své výdejny, které byly otevřené i o víkendech. Cizinci zde získali nejen rybářské lístky, ale také řád, potřebné informace v jejich jazyce či mapy. To však od letošní sezony neplatí a rybáři již nyní pociťují, jak zahraniční zájemci váhají. ČR, potažmo jižní Čechy jsou přitom jedním z nejvyhledávanějších míst pro sportovní rybáře z celé Evropy. Láká je sem nejen relativně čistá příroda, ale také jednoduchost systému. Na jednu povolenku totiž mohou rybařit po celých jižních Čechách, zatímco na západě je běžné, že si musí vyřizovat povolení s jednotlivými soukromými subjekty.
Zahraniční lovci zaplatí na jihu Čech 450 korun za jednodenní a 5500 za roční povolenku na mimopstruhové vody. O 500 korun více potom stojí povolenka na oblíbenější pstruhové toky. Podle statistiky jihočeského svazu přijelo v roce 2003 do jižních Čech na 4500 zahraničních lovců. Nejčastěji pocházeli z Německa, Rakouska, ale i z Francie, Belgie či Velké Británie. Největší zájem byl o pstruhové revíry a o oblast přehradní nádrže Lipno. Dosud počet cizinců stále stoupal, jak to bude letos po zavedení nové vyhlášky, však rybáři neví. Úbytek zahraničních lovců se podle Štěpána nepromítne jen v hospodaření rybářského svazu, ale na celkové image Jihočeského kraje jako turistického regionu. „Všude se mluví o podpoře cestovního ruchu, ale tímto jej de-facto eliminujeme,“ soudí Štěpán.

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *