Nová značka kejdovačů obohatí tuzemský trh

Společnost Lukrom Zlín, a.s., přední dovozce a prodejce zemědělské techniky v České republice rozšiřuje svoji nabídku o kejdovací vozy německé firmy Bruns. Ta je předním výrobcem těchto vozů. Mezi českými zemědělci, kteří se zabývají kejdovým hospodářstvím, ale zatím není příliš známá.

Na semináři pro prodejce firmy, který proběhl v polovině června představili zástupci Brunsu výrobní program svého podniku, zejména pak kejdové vozy určené pro zemědělskou výrobu. Právě ty by se už brzy měly objevit také v nabídce prodeje společnosti Lukrom Zlín, a.s.
Pevné místo na trhu
Vedle těchto vozů firma Bruns vyrábí také techniku pro komunální služby učenou především pro úklidové a asanační práce. Více než 80 % firem, které se na severozápadě Spolkové republiky Německo zabývají kejdovým hospodářstvím nebo komunálními službami, používá při své práci techniku této značky. To svědčí o jejím pevném a stabilním postavení na domácím německém trhu. Zvláště silnou pozici má Bruns ve spolkových zemích Dolní Sasko a Severní Porýní-Westfálcko, kde je umístněna většina výroby.
Bruns je středně velkou výrobní firmou. Ve vývoji, výrobě i prodeji společnosti je zaměstnáno celkem 270 lidí a výroba je rozložena do sedmi menších podniků, s centrem v dolnosaském Cloppenburgu. Podnik funguje jako rodinná firma s více než padesátiletou tradicí.
Dva typy kejdových vozů
Do České republiky bude Bruns prostřednictvím firmy Lukrom Zlín, a.s., dovážet pouze kejdové vozy použitelné v zemědělské výrobě. Nabízí spotřebitelům dva základní typy kejdových vozů, které se liší v principu nasávání, uchovávání a aplikace kejdy. Prvním typem je kejdový vůz vybavený obvyklou přepravní nádrží s čerpadlem, zatímco druhý typ kejdového vozu má vakuový systém.
Vakuové vozy jsou přitom v Německu oblíbenější. Jak uvádí zpráva prodejního oddělení firmy Bruns, více než 70 % prodaných kejdových vozů je právě této kategorie.
Největší přednost tohoto vozu spočívá v možnosti přímého nasávání kejdy pomocí vakuové pumpy do nádrže, ve které je podtlak. Zařízení vozu je tak chráněno před poškozením cizími předměty, které by se do něj mohly dostat společně s kejdou.

Pracovní vlastnosti

Tuto ochranu vozy s obvyklým čerpadlovým tankem nemají. Kejda je do nich nasávána pomocí čerpadla a skrze stejné zařízení prochází i při aplikaci. Cizí předměty jako kameny, skelné střepy a další nežádoucí materiál se tak může snadno dostat do nádrže společně s kejdou a poškodit především gumové obložení čerpadla. Podle zkušeností výrobce může k opotřebování a poškození nechráněného kejdového vozu dojít i velice rychle, někdy dokonce i během pouhého jediného týdne plného pracovního nasazení.
Kejdové vozy Bruns jsou proto vybaveny ochranným vrtulovým řezacím zařízením rotocat, které je umístněno ještě před čerpadlem a ošetřuje nasávanou kejdu. Vrtule je přitom obousměrná, což usnadňuje její funkce.
Výhodou vozu s čerpadlovým nasáváním je větší sací hloubka, která může dosahovat až šesti metrů. Naproti tomu u vozů s vakuovým systémem je tato hloubka omezena na tři, maximálně tři a půl metru u vodnatého materiálu.
Veškerá pracovní zařízení vozu jsou ovládána hydraulicky z kabiny tažného traktoru.
Bruns nabízí vozy v základní i nadstandardní výbavě, přičemž součástí nadstandardní výbavy může na přání zákazníka být i elektronické zařízení ke sledování a ovládání některých funkcí, zvláště při nasávání a aplikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *