Nováček v soutěži se dostal do finále

Společnost Kubota je v soutěži Traktor roku poprvé a její kandidát v kategorii Traktor roku pro speciální využití Kubota 5101 N se hned probojoval do finále. Bližší seznámení poroty s tímto oranžovým sympaťákem proběhlo na jihu Francie nedaleko vesničky Castigno.

Model Kubota 5101 N je speciální traktor určený pro vinice. Pochází z rodiny M 5001 a písmeno N je zkratkou pro anglické slovo narrow, tedy úzký. Traktor je postaven na základech standardní řady M60, která se osvědčila i ve speciálních provozech, avšak spousta systémů byla přepracována včetně „kostry“ neboli šasi.

Na kolech i na pásech

Nový model má delší rozvor, jenž přináší lepší stabilitu. Novinkou je také přední náprava zrozená přímo ve vývojovém centru společnosti Kubota. Její výhodou je velká světlá výška, díky které nedochází k ničení porostu. Robustní uzavřená konstrukce zase slibuje dlouhou životnost a snadnou údržbu. Zajímavostí je možnost vybavit traktor pásy. Pásové jednotky nahrazují zadní kola a jejich benefitem je lepší trakce ve strmých vinicích

Pohonná jednotka je z koncernu

Pohonnou jednotkou traktoru Kubota 5101 N je koncernový motor Kubota V3800-CR-TIE4 se zdvihovým objemem 3,8 l. Přeplňovaný čtyřválec dodává stroji maximální výkon 105 koní a maximálního točivého momentu 342 Nm je dosahováno při otáčkách motoru 1500 ot/min, přičemž maximální otáčky motoru jsou 2400 ot/min. Pro dlouhé pracovní dny je traktor vybaven nádrží na pohonné hmoty o objemu 76 l.

 

Za volantem

Hned při vstupu do kabiny stojí za pochvalu dobře do široka otevíratelné dveře. Sedadlo je příjemně odpruženo a nastavení sloupku řízení je jednoduché. Přední sloupky kabiny jsou úzké, aby co nejméně překážely ve výhledu. Ani nohám nic nepřekáží, neboť podlaha kabiny je plochá. Ovládací prvky jsou umístěny na pravé straně od sedadla řidiče a intuitivně ho navádějí k obsluze stroje.*

Více v časopise Mechanizace zemědělství

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *