Nové i osvědčené stroje

V expozici společnosti Liva Předslavice si mohli návštěvníci letošní výstavy Země živitelka prohlédnout řadu novinek, s dalšími zajímavými stroji, které vzhledem ke své velikosti na výstavě chyběly, se mohli seznámit prostřednictvím manažerů jednotlivých značek. V portfoliu této významné jihočeské společnosti se nacházejí především traktory, systémové nosiče, stroje a technologie pro sklizeň pícnin, mulčovače , technika pro bramboráře a navigační systémy.

Novinkou letošního roku, která však na Zemi živitelce chyběla, jsou senážní vozy Krone ZX 40 a ZX 45 o objemu 65 a 73 m3. Společným znakem techniky Krone je podle Ing. Filipa Javorka ze společnosti Liva vyspělá konstrukce, dlouhá životnost a provozní spolehlivost. Základem konstrukce nových vozů je masivní rám, který snese velké zatížení a robustní sběrač široký 1,9 m s velkou světlostí. Srdcem výkonného řezání je těžký rotor se 39 noži, samozřejmostí je odpružená řiditelná náprava s flotačními pneumatikami, automatické napínání řetězů podlahového dopravníku a komfortní ovládání. Od firmy Krone si mohli návštěvníci prohlédnout lis s variabilní komorou Vario Pack 1500 MultiCut opatřený masivním vkládacím rotorem a řezáním. Tento stroj je vybaven dvěma řetězovými dopravníky, které se otáčejí v protisměru hodinových ručiček a začínají s lisováním již od prvních otáček. „První lis Krone jsme prodali v roce 1998 a od té doby jich našim zemědělcům dodáme každý rok více než třicet,“ dodává F. Javorek.
Absolutní novinkou byl stacionární aplikátor ALS 1 – 05. Zařízení aplikuje na granulované krmivo, které se vyrábí při vysokém tlaku i teplotě a tím se ničí vše živé, probiotické složky, jež následně zlepšují jeho využití v trávicím traktu hospodářských zvířat. Probiotika se dávkují na granule za studena, takže nedochází k poškození biologické aktivity bakterií. Rovnoměrné rozptýlení suspenze zajišťuje aplikace pod tlakem.

Traktory a mulčovače
Trakční prostředky v expozici společnosti Liva zastupoval traktor Case IH JX1090U o výkonu 91 koní. „Tyto stroje jsou pro svou spolehlivost a nenáročnost v naší oblasti velice oblíbené,“ pokračuje Ing. Javorek. „Farmáři u nich oceňují silné a pružné motory, nízkou spotřebu paliva, komfortní obsluhu, jejich obratnost a velký rejd. Jsou vhodné pro každodenní práci na farmě, vynikají při sklizni píce a v agregaci s krmnými vozy. Systém reverzace Powershutlle je jako stvořený pro práci s čelním nakladačem, díky převodovkám 24/12 nebo 24/24 a rychlosti 40 kilometrů za hodinu zvládají velice dobře také dopravu. Výkonné čerpadlo, tři okruhy hydrauliky a nosnost 5060 kg zaručují širokou možnost agregaci s rozličným nářadím. O provozním režimu informuje obsluhu výkonnostní monitor.“
Velkému zájmu návštěvníků se těšily masivní mulčovače Cabe, pro něž má Liva na českém trhu výhradní zastoupení. Firma Cabe vyrobí každý rok více než 1000 mulčovačů, které se vyznačují dlouhou životností a provozní spolehlivostí i v náročných podmínkách. Mezi českými zemědělci je největší zájem o mulčovače řady Enax/S s pracovním záběrem 1,8 až 2,5 m, které můžou pracovat jak za traktorem, tak mimo osu traktoru v úhlu +90/-60 stupňů. Masivní rotor má 16 až 22 kladiv nebo 48 až 66 nožů. Univerzální kladiva jsou určena především k odstraňování náletových dřevin a drcení posklizňových zbytků, nože pak slouží k údržbě travnatých ploch. Mulčovače jsou osazeny dvojitým skeletem, hydraulickými písty k nastavení polohy ramene mimo osu traktoru, pružinovým systémem jištění, kopírováním pozemku, stavitelnými splazy a bočně uloženou převodovkou. Úchyty kyvných částí ramene jsou vyrobeny z tvrzeného materiálu. V nabídce společnosti Liva jsou i mulčovače se shazovacím dopravníkem, který hmotu ukládá mimo záběr, například v sadech ke kmenům stromů, mimo vodoteče.
Zajímavou alternativou k poměrně drahým autopilotům, související s provozem traktorů a samojízdné techniky, je systém asistovaného řízení Trimble EZ-Steer. Na základě informací ze světelné lišty EZ-Guide otáčí volantem místo řidiče motorek. Zařízení zefektivňuje nasazení strojů při zpracování půdy, setí, výživě porostů a ochraně rostlin, snižuje únavu obsluhy a zvyšuje možnost vizuální kontroly pracovního nářadí. Přitom jeho cena je o několik řádů nižší než u systému autopilot. Jeho předností je rychlá instalace na veškeré schválené typy vozidel a vysoká přesnost vedení stroje.

Technika pro bramboráře
V expozici předslavické společnosti nemohla ani letos chybět technika AVR pro pěstitele brambor. Vystavena byla kultivační fréza RSF ve čtyřřádkovém provedení. „Fréza je určena pro formování hrůbků před sázením i pro kultivační zásahy během vegetace. Nářadí vyniká stavebnicovou konstrukcí a může být sestaveno podle přání zákazníků“, dodává Ing. Javorek Zajímavé řešení pro přípravu půdy nabízí aktivní nářadí AVR Multivator. Slouží buď jako plošná fréza, nebo může být osazeno formovacími plechy k formování hrůbků jak před sázením tak během vegetace. Lze ho připojit k přednímu i zadnímu tříbodovému závěsu traktoru. Dostatečně dimenzovaný rotor má oproti klasickým rotačním branám menší hustotu háků, které vytvářejí optimální půdní strukturu a pracují se samočisticím efektem. Polohové nastavení udržuje stále stejnou pracovní hloubku. Multivator se dodává ve dvou provedeních: model RF je samostatné nářadí za traktor, model Compact – 3 je určen do kombinace se sazečem brambor. Tato kombinace jedním přejezdem připraví půdu a zasází brambory, přitom lze jezdit se širokými pneumatikami. Nářadí je vhodné pro zpracování hlubokých hlinitých půdy, např. v Polabí, do kamenitých půd je vhodnější technika AVR s pasivními pracovními orgány.
Ing. Filip Javorek se zmínil také o vyorávacím nakládači AVR Esprit, který získal jednu z hlavních cen na výstavě SIMA 2005 v Paříži. Odborníci u něj oceňují stavebnicovou konstrukci, nastavitelné vyorávací ústrojí a maximální šetrnost k hlízám. Esprit umožňuje vyorávat dva řádky brambor, mrkve nebo cibule v ose traktoru i mimo ni. Zmíněná stavebnicová konstrukce nabízí individuální řešení nakládače podle výrobních podmínek uživatele. První Esprit již pracuje v České republice.

O služby je stále zájem
„Domnívali jsme se,“ říká závěrem Ing. Filip Javorek, „že v souvislosti se zlepšující se finanční situací zemědělských podniků a farmářů začnou kupovat vlastní stroje a o služby nebude zájem. Naše představa se nenaplnila, zejména chovatelé masného skotu mají málo zaměstnanců a naše služby požadují. Již třetí sezónu zajišťujeme mnohým zemědělcům v jihozápadních Čechách kompletní sklizeň pícnin technikou Krone, kdy využíváme samojízdný žací stroj Krone Big M, sklízecí řezačkou Big X nebo senážními vozy 4XL a ZX. Letos jsme poprvé nasadili i shrnovač Swadro 1010 a doposud jsme sklidili více než dva tisíce hektarů. Jen pro zajímavost, řezačka Big X V-8 sklidila díky zmíněnému shrnovači čtyřicet pět hektarů za čtyři a půl hodiny. Na základě dobrých loňských zkušeností budeme letos ve službách sklízet i kukuřici na siláž.“
Že Liva umí vyjít zemědělcům vstříc, je vidět i z toho, že letos prodala v barvě Krone také teleskopický nakladač JCB a dva traktory Case CVX 1190. Ty společně se dvěma vozy ZX 40 GL sklidí za sezónu 2000 hektarů senáže a budou využity při sběru slámy i jako dopravní prostředky pro samojízdné řezačky Big X.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *