Nové kombinace strojů pro zpracování půdy

Expozice firmy SMS Rokycany, postavená na letošním Techagru, zahrnovala známé stroje, které však byly vylepšeny různými inovačními prvky, nebo šlo o jejich nové kombinace.

Talířové brány jsou klasickým sortimentem, firmy SMS, se kterým vlastně začínala, zajímavá však byla jejich agregace nikoliv s klasickým prutovým či spirálovým válcem, ale s válci cambrigeskými, které zabezpečují kvalitní zpracování pozemku.
Až s průnikem značky SMS na francouzský trh se v sortimentu objevily také hloubkové kypřiče. Zpočátku byly vyráběny s maximálním pracovním záběrem 3 m, nyní byly rozšířeny o variantu 4metrovou, která už požaduje pořádný výkon traktoru (250 až 300 k). Nicméně našli se zemědělci, kterým třímetrový záběr nestačil, takže jim výrobce vyhověl. A mimo zvýšení pracovního záběru doplnil stroj i o přídavný rám pro připojení dalšího stroje na zpracování půdy.
Zcela novým strojem je kombinace talířových bran a podrýváku. Toto řešení, které u nás není běžné je však údajně celkem zaběhnuté například ve Anglii, takže je možné, že si najde i zákazníky v České republice. Uplatnění může tento stroj mít například při předseťové přípravě pod řepku nebo v systémech, kde se nepoužívá orba.
Dalším strojem v expozici firmy SMS byl i radličkový podmítač v polonesené verzi, která dovoluje větší pracovní záběry. Na stroji byla předvedena ukázka různých provedení radliček od klasických, přes dělené, narážecí, za nimi pak mohou být umístěny talíře , pružný smyk, spirálový válec, či jiná sekce pro úpravu povrchu půdy.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *