Nové lisy John Deere

Od února letošního roku jsou ve výrobě nové lisy John Deere s pevnou a variabilní lisovací komoru. Lisy s pevnou komoru nesou označení F441, ty s komorou variabilní V451.

Nová modelová řada lisů John Deere F441 je vyráběna ve dvou variantách. Zatímco verze F441M a Multicrop je určena pro menší a střední farmy, varianty F441R a C441R (písmeno C značí kombinaci lisu s baličkou) splňují vyšší nároky větších chovatelů skotu i poskytovatelů služeb.

Základní model F441M nabízí cenově dostupnější řešení. Je učený pro lisování suchého i zavadlého rostlinného materiálu a má nový systém pro vázání do sítě a nový způsob zajištění lisovací komory. Lisovací ústrojí prémiových modelů (F441R a C441R) obsahuje 18 válců, tedy o jeden více než mají základní verze. Společným jmenovatelem nových strojů je objemnější lisovací komora, jejíž šířka se pohybuje od 1,17 do 1,21 m, a to se příznivě promítá do zvýšené hmotnosti slisovaných balíků.

Sběrací a vkládací ústrojí všech modelů může být ve verzi se záběrem 2, nebo 2,2 m a doplněno řezáním. U základních modelů s 13, u prémiových s 13, nebo 25 noži. U všech lisů je použito sběrací ústrojí s hardox ochranou nejvíce namáhaných dílů.

Robustnější jsou řetězy pohonu lisovacích válců, které jsou navíc vyrobeny z odolnějších materiálů. Zvýšeno bylo i dimenzování některých ložisek a jejich ochrana proti vnikání nečistot. To vše znamená vyšší životnost, a tím i produktivitu nových lisů.

Produktivita byla zvýšena i u baličky, která je součástí modelu C441R. Ovíjecí rameno má otáčky 40 ot/min, což je o 15 % více než u původního modelu. Stabilitu stroje zvyšuje dlouhý rám a široké pneumatiky na jednoduché, nebo tandemové nápravě.*

Celý článek si můžete přečíst v Mechanizaci zemědělství 5/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *