Nové modely postřikovačů jsou u nás

Francouzská společnost Tecnoma Technologies SAS, Epernay, která patří do skupiny EXEL Industries Group, se specializuje výhradně na výrobu postřikovačů. Zatímco nejmenší nesené modely mají nádrž na pouhých 200 litrů postřikové jíchy, samojízdné stroje se pyšní nádrží více než dvacetkrát větší. Nejmohutnější model pojme 5200 litrů kapaliny. Šířka ramen je také velmi různorodá, pohybuje se od pěti do 44 metrů, záleží na typu postřikovače. Nejmladším členem této velké rodiny je návěsný postřikovač Tecnis, u nás poprvé představený na letošním Techagru.

Postřikovače společnosti Tecnoma z výrobního závodu v Epernay ve Francii se vyváží do osmdesáti zemí světa. Vysoké obraty firma nyní zaznamenává mimo jiné i na trhu v Ukrajině a Rusku. Díky nim dokonce v poslední době zdvojnásobila produkci. Na Techagru poprvé představila nový tažený postřikovač Tecnis 3100 s nádrží o objemu 3100 litrů a záběrem ramen 28 metrů. Jak informoval manažer pro střední a východní Evropu Ing. Jan Hlaváček, na tomto modelu se uplatnily zkušenosti z více než padesátiletého vývoje postřikovačů Tecnoma, proto je připraven plně uspokojit požadavky zákazníků.

Výkonný ve všech podmínkách Nový návěsný Tecnis 3100 je vedle hlavní polyetylenové nádrže na 3100 litrů postřikové jíchy vybaven také proplachovací nádrží o objemu 420 litrů a 22litrovou nádrží na omývání rukou. Míchání kapaliny v nádrži zajišťuje hydraulicky poháněná míchací jednotka, o množství kapaliny uvnitř hlavní nádrže informuje kruhový ukazatel umístěný na střeše nádrže. Postřikovač je vybaven písto-membránovým čerpadlem s maximálním průtokem 250 litrů za minutu. Přístup k čerpadlu a dalším důležitým komponentům za účelem servisních prací je velmi snadný. Přední kryt na postřikovači, kde se nachází proplachovací nádrž, je možné odklopit , a tak se dostat do jeho útrob.
Nastavení důležitých funkcí se provádí prostřednictvím dvou ventilů umístěných na levém boku nádrže. O tom, jak se mají ventily v konkrétní situaci nastavit, obsluhu informuje grafický display umístěný přímo nad nimi. Všechny důležité funkce (rozkládání ramen, nastavení výšky ramen, dávkování kapaliny a další) je možné ovládat také z kabiny traktoru pomocí joysticku nebo samostatných tlačítek.
Informace o stavu postřikovače se znázorňují na palubním počítači. Ten lze využít také k vedení statistik, a navíc je kompaktní i se systémy precizního zemědělství. Zákazník si může vybrat ze dvou typů postřikovacích ramen, buď ocelových nebo hliníkových. Ta disponují funkcemi jako variabilní geometrie (vychýlení jedné strany) nebo korekce při jízdě po vrstevnici (naklonění obou ramen jako celku).
Postřikovač má velmi nízký profil, což mu zajišťuje výbornou stabilitu ve svažitém terénu. Jeho předností je nejen vysoká rychlost postřiku, dlouhověkost a kvalita provedené práce, ale také přizpůsobení všem podmínkám na poli.
Společnost Tecnoma vystavovala na letošním Techagru ještě několik dalších modelů postřikovačů. Ze skupiny samojízdných to byl model Laser 4000. Tento obr je vybaven nádrží na čtyři tisíce litrů postřikové kapaliny a motorem Deutz o výkonu 210 koní. Vzduchově odpružený podvozek má světlost 1,10 metru, rozchod kol je stavitelný od 1,80 do 2,25 metru. Maximální pojezdová rychlost postřikovače činí 40 kilometrů za hodinu. Ramena jsou vybavena funkcemi, jako jsou svahové vyrovnávání či variabilní geometrie a další.

Česká tradice Výrobou postřikovačů se dlouhá léta zabývá také společnost Prodag Zlín, s. r. o. Nesené postřikovače PZS se vyrábějí s nádržemi na 200 až 600 litrů postřikové jíchy a záběry ramen od 4 do 12 metrů. V případě používání šestimetrových ramen je lze při jejich složení do vertikální polohy použít i k postřiku ve vinících a sadech. Vhodné jsou také k lokálnímu ošetření pro ovocnáře a zelináře či v lesích. Základní výbava není jednotná, závisí na požadavcích zákazníka. Navíc mohou být vybaveny sací hadicí pro lokální postřik, přimíchávací nádrží o objemu 25 litrů, pěnovým značkovačem, trojitými držáky trysek nebo rychlozávěsem „A“ pro připojení k malotraktorům. Pro agregaci s malotraktory, které nemají potřebný výkon, je možné postřikovač posadit na jednoosý podvozek V1.
Nesené postřikovače PZS a PZLS tvoří významnou část jejího sortimentu a jsou v podstatě tradicí firmy. Modely řady PZSL se podle obchodního manažera společnosti Prodag Zlín Jana Hluchého vyznačují nenáročnou obsluhu i údržbou, a také vysokou přesností postřiku. Jsou určeny k plošnému ošetřování polních plodin, avšak ve spojení s vhodnými adaptéry je lze použít například i k lokálnímu ošetření, postřiku stromů, dezinfekci objektů a podobně. Vyrábějí se s nádržemi o objemu od 600 do 1200 litrů, a s rameny o záběru od 12 do 18 metrů. Postřikovací ramena jsou vybavena kopírovacím systémem MRX. V základní výbavě je možné nastavení výšky ramen ovládat prostřednictvím kladky, v nadstandardu hydraulicky nebo elektricky. Přesný průtokový regulátor je vybaven dálkovým ovládáním hlavního ventilu. Regulátor je také možné nahradit i plně automatizovaným elektronickým systémem dávkování. K dispozici jsou tři typy trysek: Lechler, Sprays nebo Geoline. V nadstandardní výbavě je možné dostat i palubní počítač a další prvky. Robustní provedení a kvalitní komponenty zaručují životnost a spolehlivost provozu těchto strojů.
Na výstavní ploše společnosti Prodag Zlín, s. r. o., mohli návštěvníci vidět například model PZS 600/12 (nádrž na 600 litrů, záběr ramen 12 metrů) a model PZLS 1000/18 HMRX (nádrž na 1200 litrů, 18metrová ramena).
Jak uvedl Jan Hluchý, firma doposud vyvíjela modely určené spíše pro menší zemědělce. Nyní se však výrazně zvýšila poptávka po větších a výkonnějších postřikovačích s ovládanými rameny a ventily z kabiny řidiče. Také celý proces postřiku mají uživatelé zájem řídit a sledovat pomocí počítače.

Zastoupení slovinských výrobců Vedle postřikovačů vlastní výroby nabízí Prodag Zlín, s. r. o. i postřikovače od slovinské firmy Agromehanika Kranj, kterou zastupuje již od roku 1992. První řadu nesených postřikovačů AGS-EN představují menší modely s nádržemi na 200, 300, 400 litrů s pevným uložením ramen o záběru 6, 8, 10 nebo 12 metrů. Druhou řadu AGS-EN tvoří nesené modely s nádržemi o objemu od 400 do 1000 litrů s výkyvným uložením ramen MRX. Jejich pracovní záběr činí 10, 12 nebo 15 metrů. Všechny postřikovače jsou vybaveny také nádrží pro čištění postřikovače a nádrží na omytí rukou. Ve standardním vybavení nesených strojů jsou například držáky trysek s protiodkapovým ventilem a tryskami Lechler, otočné uložení dílů ramen zabraňující poškození při nárazu, čtyři stupně filtrace postřikové kapaliny, jednoduchá konstrukce, malá poruchovost a v neposlední řadě také široká nabídka úprav a doplňků.
Sortiment postřikovačů firmy Agromehanika Kranj doplňují ještě velkokapacitní návěsné modely AGS 1500 EN a AGS 2000 a AGS 3000 EN s rameny o záběru 15 a 18 metrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *