Nové modely traktorů

Jeden z předních prodejců traktorů a zemědělské techniky v České republice firma Moreau Agri zavádí do svého letošního prodejního programu několik nových modelů traktorů, které rozšíří u nás již dobře etablovanou řadu výkonných traktorů značky McCormick. Jedná se o dva nové traktory řady MC Power6. Určitou novinkou je také nejvýkonnější traktor značky McCormick ZTX, který se u nás dosud příliš neprodával. Nyní roste poptávka i tomto stroji. Traktory McCormick obecně patří mezi ty výkonnější, čemuž odpovídá také jejich cena.

Dva nové modely MC Power6 jsou konstruovány tak, aby doplnily řadu MC o ještě výkonnější typ traktorů značky McCormick a plně uspokojili poptávku farmářů a zemědělců po šestiválcových lehkých traktorech s velkým poměrem výkonu na jednotku hmotnosti. Tato nová generace traktorů je poháněna nejnovějšími šesti válcovými elektronicky řízenými motory, které vynikají výrazným výkonem a v neposlední řadě také hospodárností. Pro nové modely je charakteristická dobrá ovladatelnost, precizní ovládání tříbodového závěsu a pokročilý systém ovládání zadního vývodového hřídele.

Motory Perkins

Motory řady MC turbo Perkins jsou vybaveny předchladičem vzduchu „Intercooler“, jímž dále zvyšují jejich výkonnost. Součástí nových modelů je také Power-shift převodovka, takzvaná „modrá spojka“, kterou ocení především obsluha traktoru, a dále elektronicky ovládaná hydraulika. Novinkou je systém Speed Sequencer. Ten je tvořen vysoce sofistikovaným joystickem, s jehož pomocí je možné snadno ovládat převodovku a TBZ. Řazení rychlostních stupňů je umožněno pouhým stisknutím příslušného tlačítka. Ovládací páka Power Shuttle je dobře dostupná a je umístněna vlevo pod volantem. Slouží k volbě směru pojezdu a je ovládána jen prsty levé ruky. Její účinnost je pro dosažení lepší plynulosti elektronicky modulována. Toto zařízení je ideální například při práci s lopatou jako nakladač a nebo při jakékoliv operaci vyžadující rychlou změnu směru jízdy. Pístové axiální hydraulické čerpadlo je schopno dodat až 95 litrů za minutu do vnějšího hyraulického okruhu. Ovládání TBZ a PTO ze zadního blatníku traktoru usnadňuje zapojení jakéhokoliv pracovního nářadí. Vyšší komfort obsluze při jízdě zajišťuje v případě potřeby i odpružení spodních ramen TBZ.
Šestiválcové modely MC 115 a 135 HP navazují na předchozí typy MC 84 až 115 HP, které jsou vybaveny pouze čtyřválcovými motory, avšak rovněž turbo Perkins. Ty jsou nejnovější generace a již nyní splňují teprve připravovaný zpřísněný dodatek článku 2 evropské normy pro emise. Šesti válcový motor zajišťuje dostatečný výkon pro většinu uvažovaných pracovních operací a má vynikající rezervu kroutícího momentu při mimořádně nízké spotřebě pohonných hmot. Nová palivová nádrž o zvětšeném objemu 265 litrů v současné době překonává o 60 litrů většinu konkurence, a tím dále snižuje ztráty způsobené postáváním traktoru při tankování. Vlastní doplňování pohonných hmot je pohodlné díky bezproblémové dostupnosti hrdla nádrže ze země.
Oba modely nových traktorů je možné jako nadstandard osadit nízkoprofilovou kabinou, zajistit pro ně nezávislé odpružení přední nápravy, automatické PTO a splnit další technické požadavky na výbavu a tím zvýšit celkový komfort stroje.

Všestranné využití

Traktory jsou schopny zastat širokou škálu úkolů. Hodí se jak do živočišné, tak i rostlinné výroby a najdou své využití také v přepravě a při manipulaci s materiálem. Farmáři je asi nejvíce využívají při obdělávání půdy a pěstování obilovin. Jejich pracovní manévrování po polních hospodářstvích usnadňuje výborný výhled z kabiny, který je až 326 stupňový. Ten umožňuje dobré ovládání nejen samotného stroje, ale také jeho pracovního nářadí. Jako nadstandard výrobce nabízí přední vývodový hřídel PTO nebo přední TBZ, které umožní duální pracovní operace. Vývodový hřídel PTO s rychlostmi 540 nebo 1000 otáček za minutu a s drážkováním 6/21 umožňuje velkou přizpůsobivost při připojování nejrůznějšího nářadí. Jeho provoz je elektronicky řízen pro jemnější rozběh a tím i chráněn proti přetížení.
Nové modely je možné využít také v podnicích, které se zabývají produkcí zeleniny nebo plodin pěstovaných v řádcích. Flexibilní převodovka s možností přídavného redukčního převodu dodává stroji optimální rychlost pro všechny druhy operací od sázecích prací až po sklizeň.
Výborná ovladatelnost s výkonnou hydraulickou soustavou jsou ideální vlastností pro využití traktoru jako nakladače nebo při manipulaci s balíky. Tím si tyto traktory najdou své využití také v živočišné výrobě a především v podnicích zabývajících se produkcí mléka. Přepravu a manipulaci s materiálem usnadňuje vhodně volená řada převodových stupňů a pohodlné ovládání změny stupňů s dobře dimenzovanými diskovými, kapalinovými brzdami. Traktor se může pohybovat maximální rychlostí 40 km/h. Hnaná přední náprava přitom umožňuje docílit maximální tahové síly.
Dalším viditelným pokrokem u nových modelů řady MC je také lepší komfort pro posádku. Samozřejmostí je klimatizace, u nadstandardní výbavy dokonce digitální. Na přání zákazníka je možné kabinu vybavit také luxusní vzduchem odpruženou sedačkou nebo digitální přístrojovou deskou.

Nejvyšší třída ZTX

Ze tři modelů řady traktorů McCormick ZTX 230, 260 a 280 zavádí Moreau Agri do prodeje pouze model ZTX 230, tedy nejmenší z této nejvýkonnější řady. I tak většinu zákazníků překvapí svou robustností a neobvyklým designem, který podtrhává jeho objemnost a příslušnost k největší třídě. Hodí se především do větších zemědělských podniků.
Traktor McCormick ZTX 230 je poháněn v současné době technologicky nejmodernějším motorem Cummins QSC se čtyřiadvaceti ventily a s objem 8,3 litrů. Splňuje tak podmínku vysoké hospodárnosti provozu, která je dána nejen nízkou spotřebou pohonných hmot, ale také prodlouženým servisním intervalem 500 Mth.
Vlastní nosnou konstrukci tohoto modelu tvoří robustní litinový rám, který chrání motor proti namáhání od vibrací i od kroutícího momentu. Dále zabezpečuje skoro ideální rozdělení hmotností přední a zadní nápravy. Ty jsou v poměru 45 a 55 %. Přední část traktoru tak může být zatížena až na 8 tisíc kilogramů.
Zadní vývodový hřídel může být dvaceti nebo jednadvaceti drážkový. AUTO PTO dovoluje nastavit automatické sepnutí a vypnutí hřídele v závislosti na poloze dolních ramen TBZ. Samozřejmostí je dálkové ovládání PTO a TBZ ze zadních blatníků. Vlastní hydraulický okruh traktoru využívá pístové čerpadlo s kompenzací tlaku a průtoku o maximálním výtlaku až 150 litrů za minutu. Maximální síla zdvihu TBZ je 11 tun.
U modelu ZTX je zjednodušeno také ovládání a tím zvýšen komfort pro posádku. Například převodovka je ovládána tlačítky na multifunkční páce, která slouží také k ovládání TBZ a páté rychlospojky. Převodovka standardně nabízí 18 stupňů vpřed a 8 vzad. Pohodlí obsluhy zvyšuje také loketní opěrka, ve které je zabudována multifunkční páka, dva joysticky pro ovládání první až čtvrté rychlospojky a dále ruční plyn.
Všechny modely McCormicků třídy ZTX mají stoprocentní uzávěrku předního a zadního diferenciálu. Jejich přední náprava může být navíc odpružená s pětapadesátistupňovým úhlem natočení kola a šestistupňovým úhlem náklonu, přičemž dosahuje 5,75 m poloměr otáčení.
Konstruktéři robustních modelů ZTX mysleli také na posádku. Hydraulicko-pneumatické odpružení kabiny se automaticky přizpůsobí jejímu aktuálnímu zatížení pro dosažení maximálního pohodlí. Digitální klimatizace je schopna udržet v kabině konstantní nastavenou teplotu, ať je venkovní jakákoliv. Součástí vybavení je také LCD display na přístrojové desce, na kterém je možné pohodlně vyčíst veškeré provozní informace.

McCormick MTX 200

McCormick dále vyrábí traktory třídy CTX a MTX. Nejnovějším modelem řady MTX je McCormick MTX 200. Tento traktor je synonymem výkonu a moderní technologie. Jako pohonná jednotka byl pro něho zvolen elektronicky řízený šestiválcový motor Cummins nové generace s čtyřiadvaceti ventily. Tento motor nabízí vysoký výkon, vynikající průběh otáčivého momentu při mimořádně nízké spotřebě pohonných hmot. Vysoká hodnota maximálního průtoku hydraulického oleje se zvýšeným výkonem zdvihacího mechanizmu jsou další významné skutečnosti, které dále zvyšují výkonnost tohoto nového modelu. Velmi dobře hodnocená kabina traktorů MTX u tohoto modelu dále zvyšuje komfort pro obsluhu například díky standardnímu uspořádání se super-delux vzduchem odpruženým sedadlem. Kladem je také dobrý přístup k místům denní údržby. Součástí je možnost uspořádání s přední odpruženou nápravou či řazení systémem Speed Sequencer. Veškeré toto vybavení předurčuje pracovní využití této výkonnostní třídy traktorů McCormick. Hodí se především na polní práce, zejména k setí nebo orbě. Nakupují je především podniky, které se zabývají rostlinou výrobou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *