Nové navijáky pro les

Už z dálnice D1 je vidět areál firmy Manatech CZ, s. r. o. Tato ryze česká společnost založená v roce 2002 se zabývá dovozem, distribucí, servisem a prodejem náhradních dílů na zemědělské, komunální, stavební a lesní stroje. Každoročně pořádá Manatech CZ několik prezentačních dnů techniky určených pro veřejnost. Na Dnu lesní techniky byla předvedena novinka v podobě navijáků německé značky S + R.

Den lesní techniky ve společnosti Manatech CZ nebyl pouze o stojících strojích, ale byly tu i aktivní ukázky lesní techniky a soutěž v hodu sekerou na přesnost. V úvodu představil Ing. Miloš Lesina naviják německé značky S + R. Následovala prohlídka vystavených strojů v areálu firmy a poté už se návštěvníci přesunuli na polygon, kde se uskutečnili právě aktivní ukázky techniky.

Sortiment společnosti
Obrazně řečeno společnost Manatech CZ stojí na čtyřech „nohách“, tedy její sortiment zahrnuje čtyři hlavní oblasti. Díky tomu je stabilní a nezávislá na dění v jednotlivých oblastech svého zájmu. V současné době má 25 zaměstnanců a kromě dovozu, distribuce a servisu techniky se zabývá zakázkovou výrobou lesních nástaveb a různých typů nosičů pro nakladače. V loňském roce byla zámečnická dílna obohacena o dva nové stroje, ohraňovací lis a tabulové nůžky, nechybí ani vlastní svařovna.
Servis se provádí ve vlastní dílně a technici mají k dispozici plně vybavená auta včetně diagnostiky. Manatech CZ má vlastní prostorný sklad a díky smlouvám s dalšími společnostmi dokáže i náhradní díl, který není na skladě, dopravit do České republiky do 24 hodin, nejdéle do 36 hodin.
První oblastí širokého sortimentu a zároveň oblastí, na které Manatech CZvyrostl, jak říka Ing. Lesina, je zemědělství. V nabídce zemědělských strojů najde zákazník nakladače značky Quicke, Trima, Lewis. Od letošního roku speciálně pro traktory Zetor značka Zettrim. Dále kolové nakladače Paload, kloubové nakladače Redrock a teleskopické manipulátory Dieci. Také jsou v nabídce baličky, lisy kombinace těchto strojů značky McHale.
Stavební technika je v Manatechu CZ zastoupena kromě již zmiňovaných manipulátorů Dieci a kolových nakladačů Paload také rypadlo – nakladači, domíchávači betonu, dumpery, minirypadly, smykem řízenými nakladači nebo pásovými nakladači.
Komunální technika zahrnuje sněhové frézy, sněhové pluhy, rozmetadla na posypový materiál a další stroje.
A konečně lesní technika. Lesní nástavby Manatech CZ jsou určeny k agregaci s téměř všemi typy kolových traktorů, které se na trhu České republiky nabízejí. V sortimentu mají vysoký rampovač s nosností až 3,5 tuny a jednobubnový nebo dvoububnový naviják s tažnou silou 4 až 9 tun. V sortimentu nechybí kvalitní lesnické navijáky pro agregaci do tříbodobého závěsu traktoru, lesnické drapáky Fransgard, švédské vyvážecí přívěsy Mowi, štěpkovače dánského výrobce a rakouské štípače Binderberger. Nechybí ani francouzské harvestery a forwardery francouzského výrobce Sogedep.

Navijáky, základní kámen práce v lese
Vedle traktoru je naviják hlavní pomocník při práci v lese. Manatech CZ nabízí různé navijáky ať už pro zemědělce, kteří hospodaří a mají jen kousek lesa, tak pro stroje, které pracují v lese celé dny. Rozdíl je kromě jiného v uložení navijáku. Pro první skupinu je výhodou naviják agregovaný v tříbodovým závěsu, zatímco pro druhou skupinu je lepší mít naviják agregovaný s traktorem napevno.
Novinkou na českém trhu jsou navijáky značky Schlang & Reichart neboli S + R. Tyto navijáky patří k evropské špičce v lesní technice a nově je s kompletními službami nabízí společnost Manatech CZ. Výhodou těchto strojů je snadná manipulace s lanem, na jehož vytažení stačí síla jediného prstu. To si také návštěvníci dnů lesní techniky mohli prakticky vyzkoušet. Na rozdíl od jiných navijáků disponuje u navijáků S + R vícelamelovou brzdou i vícelamelovou převodovkou. Lano tak reaguje velmi rychle na ovládání.

Aktivní ukázky v rámci akce
Po představení novinek pokračoval den lesní techniky aktivní prezentací strojů. K vidění bylo frézování připraveného křovinového porostu. To si vzal za úkol BM traktor vybavený nakladačem Quicke a frézou. Stroj o výkonu 125 koní má hydrostatický pohon, což je pro při frézování výhodné. Řídicí stanoviště v kabině je snadno otočné o 180° a poskytuje tak obsluze vždy dokonalý výhled. Řízení je možné buď přední nápravou, pokud se používá nakladač. Naopak, pokud stroj frézuje, je výkyvná náprava zadní.
Dalším předváděným strojem byla vyvážečka Mowi s traktorem Zetor Forterra 12441. Traktor byl vybaven lesní nástavbou, rovněž sedadlo v kabině bylo otočné a tak obsluha viděla na rameno vyvážečky a mohla ho komfortně ovládat.
Posledním velkým strojem byl traktor Zetor Foreterra 9641 s lesní nástavbou a rampovačem Quicke.
Prezentován byl i samojízdný model štěpkovače od firmy Green Mech. Stroj se pohyboval na pásovém podvozku a předváděl jednoduchý pohyb i ve velmi svažitém terénu. Konkrétní model byl schopen štěpkovat klády do průměru 19 cm, ale společnost nabízí i štěpkovače, které zpracují i mnohem širší klády.

Den lesní techniky
Akce s názvem Den lesní techniky pořádá společnost Manatech CZ již tradičně. Stejně tak se konají Dny zemědělské techniky nebo Dny komunální techniky. Připravovanou novinkou je ale několikadenní výstava ve spolupráci s firmou P + L, která by se měla uskutečnit ještě letos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *