Nové pneumatiky pro dopravu po silnici i po poli

Samotné soutěžení řidičů v rámci Evropského mistrovství řidičů traktorů se odehrávalo v průběhu jednoho dne ve dvou etapách – dopolední a odpolední. Osm identických souprav traktorů John Deere 6250R s návěsy Joskin na tandemovém podvozku bylo přichystáno pro každé kolo. Návěsy byly naložené na celkovou hmotnost 19 t a obuté do pneumatik Michelin CargoXBib High Flotation, dovolujících převážet materiál o shodné hmotnosti při sníženém tlaku vzduchu oproti pneumatikám standardní konstrukce. Celková hmotnost soupravy traktoru s návěsem dosahovala 32,5 t.

Spolupořádající firma Michelin zároveň prezentovala novou pneumatiku RoadBib, kterou byly všechny soutěžící traktory obuty. Tato pneumatika je vyvinutá tak, aby nabízela o 25 procent delší životnost, než pneumatika standardní. Jedná se o bezdušovou industriální pneumatiku radiální konstrukce se speciálním provedením dezénu.

Středová sekce je tvořena bloky, které na sebe těsně navazují a spolu s plochým tvarováním dezénu slouží pro stabilitu na silnici i za jízdy vyšší rychlostí. Šířka zubů a jejich zaoblené tvarování směrem k bočnici zajišťují dobrý záběr v půdě a to i za vlhka. V mokré půdě je důležité samočištění, které je zajištěné tím, že zuby se mohou do určité míry pohybovat a vytlačovat tak půdu z dezénu. Pohybu půdy ven z povrchu napomáhají malé „zuby“ na povrchu dezénu. Malé drážky naproti tomu napomáhají odvádět vodu a pomáhají za jízdy po sněhu.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *