Nově se setím kukuřice do dvouřádku

Firma Pöttinger vyrábí pneumatické secí stroje s označením Aerosem ADD řady 1000. Jsou konstruovány jako nástavbové a dodávají se v kombinaci nejčastěji s rotačními bránami, ale možné je i pasivní půdozpracující nářadí. Zajímavou možností je výbava výsevním ústrojím Precision Combi Seeding (zkráceně PCS), dovolující provádět s jedním strojem také přesné setí kukuřice či slunečnice. Nově rakouský výrobce prezentoval možnost výsevu technologií Duplex Seed, kdy probíhá setí silážní či zrnové kukuřice do dvouřádku.

K hlavním přínosům patří zvýšení výnosu hmoty či zrna o deset procent a zvýšení výkonnosti při setí díky možnosti zvýšení pojezdové rychlosti. Díky tomu představuje technologie Duplex Seed hospodárnou alternativu ke konvenčnímu způsobu setí. Zároveň zůstává zachována možnost setí kukuřice kombinovat s výsevem podsevu nebo s přihnojováním. Dvojřádek je vhodný i při pěstování kukuřice na zrno.

Secí stroj Aerosem PCS Duplex Seed je vhodnou alternativou pro rodinné farmy, protože nabízí ekonomicky výhodné a komfortní sloučení dvou strojů do jednoho: úzkořádkového obilninového secího stroje a secího stroje pro přesný výsev. Přitom přestavba je jednoduchá v průběhu několika minut. Při přesném setí umožňuje secí stroj přímé řízení počtu vysévaných zrn a kontrolu každého řádku kukuřice.

V roce 2015 podrobila Univerzita ve Vídni secí stroj Pöttinger Aerosem 3002 PCS Duplex Seed důkladnému provoznímu testování. Výsledky potvrdily očekávání: při pěstování kukuřice na siláž bylo prokázáno zvýšení výnosu o 11 procent, při využití na sklizeň zrna pak o osm procent.*

Více informací přinese Zemědělec č. 48/2016.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *