Nové stranové shrnovače firmy Claas

Firma Claas provedla četné inovace nejenom u svých samojízdných, ale i závěsných sklizňových strojů. Platí to i o osvědčených rotorových shrnovačích, jejichž program byl doplněn o zcela nový typ Liner 1800 Twin. To ale není vše – také dosavadní typy se stranovým ukládáním řádku Liner 1650 a 1750 se již nevyrábí, a místo nich jsou v nabídce modely Liner 1700 Twin a Liner 1900, vybavené moderními konstrukčními prvky.

Liner 1800 Twin je shrnovač se stranovým ukládáním řádku, který umí odkládat i dva samostatné řádky – například při sklizni luk na seno. Poukazuje na to označení Twin. Změny jsou patrné již na oji, která má v místě připojení k závěsnému oblouku zesílené dorazy. Tím se předchází možnému poškození při ostřejším manévrování. Usnadnit práci má i další změna: instalace přetěžovacích spojek do převodovek každého rotoru.

O shrnování se starají dva rotory o průměru vždy 3,5 m, vybavené dvanácti rameny. Každé rameno je osazeno prsty o tloušťce 9,5 mm. Každý prst má dvojí ovinutí kolem ramene a vhodně zvolený tvar tak, aby spolehlivě shrnoval i těžké krmivo.

Rotory mají zcela nově konstruované zavěšení, které funguje na principu křížového kloubu. Zavěšení rotoru pomocí kulového kloubu se nachází více než třicet centimetrů před jeho těžištěm, čímž se rotoru poskytuje velký volný prostor pro pohyb. Rotor tak může plynule kopírovat povrch pozemku a přizpůsobovat se terénu ve všech směrech. Nové zavěšení rotorů také zároveň podporuje tzv. Jet efekt při zvedání rotorů ze záběru a jejich opětovném spouštění na pole.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *