Nové teleskopické manipulátory osvědčené značky

Zemědělskými podniky i rodinnými farmami prochází velké množství materiálu, ať již jde o hnojiva, krmiva, hnůj, finální komodity či digestát z bioplynových stanic. Není divu, že každý farmář hledá vhodného pomocníka právě pro manipulaci s materiálem na farmě. Ročně se jich v ČR prodá okolo tří set padesáti a značka New Holland si svojí pozici rozhodně chce dále vylepšovat, protože kloubové nakladače i nové teleskopické manipulátory určitě nabízí prostor k růstu nad současných zhruba 12 %.

Na teleskopických manipulátorech se značkou New Holland proběhly zásadní změny. Výsledkem jsou stroje s podstatně vyšší užitnou hodnotou a špičkovým komfortem pro obsluhu.

Nová řada LM

V nové řadě LM je k dispozici pět modelů s dosahem od 6,1 do 9,1 metru a zvedací kapacitou od 3200 kg do 4200 kg.

Všech modely překračují jmenovitým výkonem motoru 110 k a v souladu se strategií značky New Holland pro řešení emisních norem jsou tedy osazené motory se systémem SCR. Motory tedy nasávají pouze čistý ochlazený vzduch plný kyslíku, spalování probíhá za vysokých teplot a je tak velmi efektivní. Současně není potřeba chladit velké množství spalin, které by se u jiného řešení musely vracet do motoru. Co to znamená pro majitele – motory jsou velmi živé, rychle se vrací do požadovaných otáček a pracovní cyklus je tak svižný. Protože je spalování velmi efektivní a není potřeba chladit spaliny, je motor úsporný, ve srovnání s předchozími modely šetří okolo 10 % paliva. Tím, že motor nasává pouze čistý vzduch bez spalin, má delší servisní interval, je provozně spolehlivější a lépe si poradí s proměnlivým obsahem biosložky v palivu. V horkých dnech plných prachu a pylů oceníte SCR motor bez recirkulace spalin ještě jednou – chlazení má dostatečnou kapacitu, protože nemusí ochlazovat plyny ze spalování a stroj se tak nepřehřívá. Standardní modely LM disponují maximálním výkonem motoru 121 k, u modelů Elite pak výkon roste až na 143 k. Stejný systém řešení emisí pak najdete také na velkých kloubových nakladačích, kde je otázka úspor paliva a chlazení snad ještě důležitější.

Technické parametry

Dosah teleskopického manipulátoru až 9,1 m umožňuje zesílená konstrukce ramene výložníku, který je vyráběný z tažené oceli, spoje jsou realizovány pomocí silných čepů a přeplátování. Samozřejmě je počítáno s tím, že model s nejvyšším dosahem bude pracovat při stohování těžkých balíků z vysokotlakých lisů do maximální výšky. Zvládne to velmi dobře a přesně. Pokud plánujete se strojem nakládat obilí do kamionů, můžete velkoobjemové lopaty pořádně naplnit, aby vám šla práce od ruky, i to stroj v pohodě zvládne. Modely Elite mají zvedací kapacitu vyšší než standardní modely a to o 300 kg u šestimetrové varianty a dokonce o 700 kg u modelu s dosahem 7 metrů. Maximální zvedací kapacita u modelu LM7.42 Elite tak činí úctyhodných 4200 kg. Užitné vlastnosti stroje také zvyšuje výborný úhel vyklápění, který činí 131° u standardních modelů a dokonce 142° u modelů Elite. Lopatu jednoduše vyprázdníte i při práci s velmi přilnavými materiály. Pracovní cykly i s plnou lopatou těžkého nákladu jsou rychlé díky výkonné hydraulice. Standardní modely mají k dispozici čerpadlo s průtokem 120 litrů za minutu, modely Elite pak úctyhodných 140 l/min. Modely Elite jsou navíc osazené čerpadlem s proměnlivým průtokem (systém load sensing), které pomáhá šetřit palivo, protože do systému dodává tlakový olej pouze pokud je využíván.

Pohoda při práci

Samozřejmostí u strojů New Holland je garantovaná pohoda při práci. U teleskopických nakladačů to znamená nerušený výhled, ergonomicky umístěné ovladače a komfortní sedačka. U modelů Elite je joystick umístěný přímo na loketní opěrce a obsahuje navíc ovládání reverzace stroje, které je u standardní modelů vlevo pod volantem. Stroj tak ovládáte lehkým dotykem, což oceníte při celodenní práci. Díky motorům s technologií SCR je v kabině také výrazně méně vibrací a hluku.

Modely Elite jsou osazené převodovkou řazenou pod zatížením s přidanými dvěma rychlostními stupni vpřed na 6 x 3 s automatickým řazením, která ještě posiluje možnost využití stroje v dopravě. To samozřejmě zvyšuje pohodu při práci a snižuje spotřebu paliva stroje při jízdě po silnici, kde může dosáhnout rychlost až 40 km/h. Stroj je také vybavený systémem pro řízení trakce, který pomáhá jak při jízdě po poli, na silnici, tak po nerovných nezpevněných cestách. LM tak může táhnout brzděný přívěs o hmotnosti 20 tun.

Na závěr si neodpustíme zopakovat, že na práci v silážní jámě a obsluhu bioplynové stanice jsou určené kloubové nakladače, které svojí konstrukcí mají kromě výrazně vyšší hmotnosti také výrazně vyšší rypné síly. Pokud budete vybírat stroj pro manipulaci s materiálem, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s výběrem poradíme.

 

Ing. Aleš Petr

Agrotec, a. s.

Foto archiv firmy

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *