Nové traktory nižší výkonové třídy

V současné době se na evropský trh uvádí nové traktory Massey Ferguson nižší výkonové řady. Tato řada nese označení 3600 a zahrnuje traktory o výkonu 58 až 91 koňských sil podle ISO TR 14396.

Bývalo zvykem, že u výkonných traktorů značky Massey Ferguson (MF) se používaly motory od finského výrobce Sisu Diesel, zatímco nižší výkonovou třídu zastupovala značka Perkins. Nyní to už plně neplatí a do nových traktorů řady 3600 se montují tříválcové motory Sisu Diesel se zdvihovým objemem 3,3 litru.

Hodně výkonu z malého objemu

Tři válce místo čtyř sledují moderní trend používaný u spalovacích motorů. Počet válců se snižuje, přičemž se zvyšuje výkon, který takové motory poskytují.
Modelová řada 3600 obsahuje čtyři typy traktorů, a to MF 3615, 3625, 3635 a 3645. Všechny jsou přeplňované, což je nutná podmínka dosažení vyššího výkonu z nižšího zdvihového objemu. Nejvýkonnější z nich používá ještě mezichlazení stlačeného vzduchu.
Zajímavostí z otáčkové charakteristiky motorů je velmi plochá křivka točivého momentu, která je podobná křivce u motorů osobních automobilů (vrchol křivky je mezi 1100 až 1400 n/min). Traktory by tedy měly dobře zvládat zatížení v různém rozpětí otáček motoru, takže jde o univerzální stroje, vhodné pro široké spektrum pracovních činností, například ke zpracování půdy, sklizeň pícnin, dopravu a ke krmným vozům. V souladu s platnou legislativou plní motory emisní limit Tier II a mají i nízkou hladinu vnějšího hluku, což je podmínka pro k tomu, aby se mohly dodávat i ve verzi bez kabiny.

Převodovky ve třech variantách

Řada 3600 může být dodávána ve variantě s pohonem všech kol, nebo jen s pohonem zadní nápravy. Ve druhém z uvedených případů dosahují traktory pojezdové rychlosti 30 km/h (pro rychlost 40 km/h musí být brzděna přední náprava nebo se zapínat její pohon) a jsou vybaveny převodovkou 12/12, řazenou mechanicky. Převodové ústrojí obsahuje základní převodovku se čtyřmi synchronizovanými rychlostními stupni plus je možné volit ze tří rychlostních rozsahů. Reverzace je řešena mechanicky a řadí se pákou vlevo vedle volantu.
U traktorů s pohonem přední nápravy je pojezdová rychlost 40 km/h a mají převodovku 24/24. Převodové ústrojí je shodné s tím, jaké mají traktory s pohonem jen zadní nápravy, avšak je doplněno dvoustupňovým násobičem točivého momentu. Reverzace u těchto traktorů se může řešit mechanicky, nebo na přání lze dodat Power Shutle, tedy reverzaci pod zatížením, která je výhodná třeba pro traktory agregované s čelním nakladačem.
Zadní poloosy jsou osazeny mokrými lamelovými brzdami a servořízení má vlastní hydrogenerátor s průtokem 21 l/min.
Při prezentaci nových traktorů výrobce kladl důraz na to, že traktory nyní používají nezávislý vývodový hřídel. Zapínání PTO nyní obstarává mokrá pětilamelová, elektrohydraulicky ovládaná spojka s modulovaným spínáním, takže i třeba při nasazení traktoru s krmným míchacím vozem by měla mít dlouhou životnost. Základní otáčky PTO jsou 540 a 750 n/min, nicméně je možné i klasická varianta 540 a 1000 n/min.

Nosnost hydrauliky

Hydraulický systém je vybaven zubovým hydrogenerátorem s nejvyšším průtokem 44 l (první dva modely), nebo 57 l/min (dva výkonnější modely). Nosnost zadního tříbodového závěsu je 2,5 tuny a je vybaven mechanickou regulací. Traktory mohou mít až pět párů vnějších hydraulických okruhů, přičemž maximálně tři jsou vzadu a ovládají se páčkami v kabině, dva okruhy mohou být vpředu a mají ovládání joystickem.

S kabinou či bez

Traktory Massey Ferguson z řady 3600 mohou být dodány s kabinou, nebo jen s ochranným obloukem. Standardem je mechanicky odpružená sedačka, na přání lze mít odpružení vzduchové, u verze s kabinou lze montovat též klimatizaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *