30.11.2023 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka firmy Horsch – přesný secí stroj Solus 1047 SX

Ačkoli firma Horsch představovala své novinky pro rok 2024 na Tiskových dnech již na začátku září, tak některé novinky se objevily až na podzimním veletrhu Agritechnica 2023 v Hannoveru. Takovým překvapením byl i secí stroj Horsch Solus 1047 SX.

Přesné setí je již po dlouhou dobu oborem, jímž se firma Horsch intenzivně zabývá. Je samozřejmostí u kukuřice či sóji anebo slunečnice, ale ani u úzkořádkových plodin není u Horsche novinkou. Nicméně v letošním podzimu firma Horsch ukázala světu, že se hodlá vydat zcela novou cestou – technikou, která dokáže přesně vysévat všechny tyto druhy plodin. Nový secí stroj má název Solus 1047 SX a je v něm mnoho nového.

Není potřeba kalibrované osivo

Aktuálně nabízený SingularSystem je k dispozici pro secí stroje řady Pronto, Express a také Focus. Podmínkou jeho využívání je ale to, že se vysévá kalibrované osivo. A Solus 1047 SX již kalibrované osivo nepotřebuje. Je tedy pro běžnou praxi mnohem lépe využitelný. Co se týká výsevních jednotek, využívá Solus 1047 SX některé komponenty z přesných secích strojů Horsch Maestro. Jedná se především boční vodicí kolečka, která se osvědčují také u secích strojů Avatar SD. Díky tomu je zajištěna přesnost při dodržování hloubky setí.

Meziřádková vzdálenost je díky tomu větší – činí 22,5 anebo 25 cm. Zkušenosti firmy Horsch z mnoha regionů po celém světě ale ukazují, že i takto založené porosty například obilnin dosahují velice pěkných výsledků. Pak může přicházet v úvahu i mechanická kultivace porostů.

S redukcí výsevků

Jednotlivé rostliny mají více prostoru a mohou se lépe vyvíjet. Zároveň je to dáno i přesným dodržováním roztečí zrn v řádcích. Tak je možné i snížit výsevky při zachování výnosu, u ozimé pšenice až na stodvacet zrn na metr čtverečný při setí v agrotechnickém termínu. Nicméně i s vysokými výsevky si nový secí stroj firmy Horsch poradí.

Dvouřadá secí lišta s jednocením

Z číselného označení lze vyvodit, že pracovní záběr nového secího stroje činí deset metrů, v němž se nachází celkem čtyřicet sedm řádků v roztečích 22,5 cm. Podvozek s tandemovou nápravou nese zásobník o objemu 5000 litrů, dělený na dva segmenty. Zadní je pro osivo, přední pak pro hnojivo, anebo také osivo. Jak osivo, tak i hnojivo jsou do půdy ukládány prostřednictvím dvouřadé výsevní lišty.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down