18.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka z Českých Budějovic v praxi

Vedle nyní již pravidelné jarní prezentace své techniky na sklizeň pícnin zorganizovala akciová společnost AGRIE Brno v tomto roce též předvádění strojů pro podzimní zpracování půdy a setí firmy Pöttinger. Je známé, že sortiment rakouské firmy obohatily na přelomu tohoto a loňského roku také stroje pro přímý výsev. Prodejci přitom nespoléhají jenom na jejich uvedení na výstavách, ale také na praktické zkoušky v provozu. Takový osud přichystali i bezorebnému secímu stroji TERRASEM, jehož verzi o šířce záběru 3m jsme mohli vidět na výstavě Země Živitelka. Spolu s otočnými pluhy a radličkovým kypřičem byl součástí Dne zemědělské techniky, který proběhl dne 10.října na pozemcích společnosti ZEAS Staré Hradiště.

Společnost ZEAS Staré Hradiště je vedle své prodejní aktivity také uživatelem techniky firem Pöttinger a DEUTZ-FAHR. Případní zájemci o tyto stroje je mohou zhlédnout přímo v provozu nebo získat cenné zkušenosti ze skutečně intenzivního nasazení. To se týká zvláště techniky pro sklizeň pícnin, která je v našich podmínkách velmi uznávána. Dobré zkušenosti z jejího provozování potvrdil během úvodního slova ředitel akciové společnosti ZEAS Staré Hradiště, pan Ing. Vladimír Řehounek. Jak obsluha, tak i vedení podniku jsou s kvalitou práce, výkonností a spolehlivostí spokojeni. Tato slova se týkala jak senážního návěsu EUROPROFI 3 o objemu ložné plochy 50 m3, tak i žacího mačkače CATNOVA 310 T o záběru 3,00 m a v poslední době i lisu na kulaté balíky ROLLPROFI 3200. Za příznivého průběhu počasí je sklizeň travní i jetelové senáže pomocí této technologie zajištěna v požadované kvalitě a navíc s nízkými provozními náklady.

Základní zpracování půdy
Dále byla věnována pozornost krátkému představení vystavených strojů na zpracování půdy a setí. Základem podzimních operací je pluh, v našem případě šestiradličná varianta známé řady SERVO VI . Tento pluh pro vysokou výkonnost byl agregován s traktorem DEUTZ-FAHR Agrotron 230 Premium, který je s ním v podniku také provozován. Pro menší výměry je vyráběna řada otočných pluhů v neseném provedení, zastoupená pětiradličným typem SERVO Nova IV. Nářadí bylo pro snížení hmotnosti vybaveno dělenými odhrnovačkami. Při práci byl předveden čtyřradličný otočný pluh SERVO IV. Brzo si bude prožívat svou premiéru na evropských polích tato série pluhů ve verzi SERVO PLUS intelligent - s plně elektronickým systémem regulace. „Inteligentní“ hydraulika spolu s řídící jednotkou zajišťuje pohodlnou regulaci první radlice, celkové šířky záběru, bodu tahu a příčného sklonu z kabiny řidiče. Pro nastavení hloubky záběru je určeno fóliové tlačítko na ovládacím pultu pluhu – to je opravdu jedinečné řešení. Systém je schopen také automatické dokumentace hodinového nebo denního výkonu, provozních hodin nebo zpracované plochy.

Podmítka a setí
Nářadí pro podmítku bylo zastoupeno radličkovým kypřičem SYNKRO 4700 SH. Tento stroj lze využít univerzálně jak pro první, tak i druhou podmítku a rovněž i k přípravě půdy. V bezorebné technologii na něj navazují secí stroje pro přímý výsev řady TERRASEM s pneumatickým výsevním ústrojím. Vystavený stroj TERRASEM 3000 byl vybaven dvouřadými polygonálními válci s předřazenými pružnými prsty. Válce jsou tvořeny dvěma sekcemi o délce 1,5 m, uloženými na společné hřídeli. Secí botky jsou tvořeny vykrajovanými kotouči, s pružným uložením. Rozmístění do dvou řad zajišťuje dobrou průchodnost rostlinných zbytků na povrchu půdy.
Zajímavou variantou byla kombinace secího stroje MISTRÁL 4000 a rotačních bran LION 4000 se šířkou záběru 4 m, určená pro klasické založení porostu po orbě. Tisícová řada LION je určena do nejtěžších a kamenitých podmínek a vyrábí se v záběrech od 3 až do 6 m. Extrémní robustnost vychází především ze stabilního uchycení nožů unašečem, integrovaným v převodové vaně. Ta je vyztužená vzpěrou proti zkroucení. Verze LION 4000 je osazena 14 noži o délce 32 cm a síle 18 mm. Urovnání povrchu půdy zajišťuje zubový pěchovací válec o průměru 500 mm.

Orba ve velkém stylu
Po tomto seznámení se stroji Pöttinger následovalo praktické převedení. O upoutání pozornosti se postaral nejprve otočný pluh SERVO VI v závěsu traktoru DEUTZ-FAHR Agrotron 230. Práce soupravy byla ukázková, při rychlosti jízdy kolem 6 km/h, zahrnovačky u každé radlice pomáhaly ke zcela čistému zaklopení rostlinné hmoty. Řada SERVO 65 představuje nejrobustnější sérii ze sortimentu firmy Pöttinger, pro traktory o výkonu až do 206 kW/280 K, s počtem 5 až 8 těles. Záběr radlice je možné nastavovat od 33 do 50 cm ve čtyřech stupních. Stejně kvalitní práci předvedl i čtyřradličný pluh SERVO IV spolu s traktorem DEUTZ-FAHR Agrotron 6.45 (107 kW/145 K ).

Z Výstaviště přímo na pozemek
Čerstvou brázdu připravil pro setí radličkový kypřič SYNKRO 4700 SH o záběru 4,7 m, tažený opět traktorem Agrotron 230. K agregaci by postačoval tahač s výkonem nižším, minimálně ale 132 kW (180 K). S předvedeným traktorem s motorem DEUTZ o výkonu 169 kW/230 K byli jeho uživatelé spokojeni, především po stránce komfortu obsluhy i výkonu. Poměrně velký poloměr otáčení na souvrati poněkud snižoval dojem z pružné jízdy stroje. Radličkový kypřič je spíše druhořadou alternativou pro přípravu půdy, protože jeho účinnost plně nenahradí tažené kombinace nebo nářadí s pružnými pracovními orgány. Lze jej využít, má-li následující secí stroj účinné prvky pro úpravu seťového lůžka. To lze rozhodně tvrdit o zdvojených válcích stroje TERRASEM 3000, který byl předveden při setí do takto upravené ornice. Účinek nářadí byl překvapující, i s ohledem na to, že se jedná o pasivní provedení, které nevyžaduje výkon na vývodovém hřídeli ani opakované zapínání a vypínání na souvrati. Stačí pouze spustit a rozjet se ….. Stroj zanechává zcela rovný pruh půdy s rovnoměrnou drobtovitou strukturou. Vynikající urovnání bylo předmětem chvály přítomných zemědělců. Stroje TERRASEM překvapují svou účinností jak ve vlhké, tak i v přeschlé půdě, kde jiné systémy selhávají.
Bylo rovněž předvedeno i setí do půdy, připravené pouze radličkovým podmítačem. Zde byl secí stroj stejně úspěšný, navíc se projevilo i bezproblémové zpracování rostlinných zbytků. Pružné uložení secích botek s paralelogramovým zavěšením zaručuje dodržování konstantní hloubky setí.

Komfortní zkušební jízdy pro zájemce
Prodejci využili také vhodné příležitosti k propagaci traktorů značky DEUTZ-FAHR. Kromě již zmíněných typů byli připraveni také dva zástupci nové série Agrotron MK3. Typ Agrotron 165 MK3 představuje nejvýkonnější model z řady 106 – 165 MK3 (105 K až 165 K). Je vybaven převodovkou s rozsahem 6 skupin a čtyř stupňů řazených pod zatížením. Motor o maximálním výkonu 121 kW/ 165 K disponuje elektronickým řízením jednotlivých vstřikovacích jednotek. Převodovku v jiném provedení montuje výrobce do řady 175 až 200 MK3, z níž byl předveden opět nejvýkonnější model (147 kW/200 K). Ostatní prvky nové moderní série jsou pro traktory Agrotron společné, a posunují laťku v komfortu obsluhy skutečně hodně vysoko. Můžeme to po testovacích jízdách s oběma typy potvrdit. Systém odpružení přední nápravy je velmi účinný a vysoce adaptabilní – pro nejrůznější způsoby nasazení traktoru. Také odpružení kabiny působí velmi plynule a přitom bez zbytečných výkyvů. Více informací a postřehů z testování novinek známého německého výrobce přineseme v čísle MZ 1/2002.

Den zemědělské techniky společnosti AGRIE Brno nebyl svým rozsahem neobvyklý, ale tím spíše byla věnována větší pozornost novinkám firmy. První výsledky jejího zkušebního provozu v našich podmínkách jsou překvapivě kladné a slibují pěkné výsledky při uplatnění na našem trhu.

Petr Beneš

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down