Novinkou lisy s variabilní komorou

Firma Lely si na letošní Agritechnicu přichystala hned dvě novinky. Svinovací lisy Lely Welger RP 420 Farmer a 520 (ten se vyrábí již od loňského roku a jeden pracuje i v České republice) nemají pevnou komoru. Jsou určeny především ke zpracování senáže a její utužování je v proměnlivé komoře zajištěno gumovými pásy s tím, že jádro balíku se začíná formovat od samého začátku lisování. Pracovní záběr stroje je 2,25 m. Konstrukčně jsou oba lisy shodné, rozdíl je pouze v objemu zpracované hmoty. Welger 420 vyrábí balíky o průměru od 0,9 do 1,6 metru, Welger 520 potom od 1,1 do 2,0 metru. Šířka balíku je 1,23 m. Výbava lisů je variabilní a řídí se požadavky uživatelů. Stroj může být bez řezání i s řezáním (systém Mastercut), popřípadě jej může hydraulicky odepínat nebo zapínat.
Ochrana lisu proti přetížení je zabezpečena funkcí Hydroflex Control, která patří do sériové výbavy stroje. Při nahromadění přílišného množství hmoty nebo vniknutí nežádoucího cizího předmětu se hydraulicky uvolní dno, které je pod rotorem a další hmota potom nesměřuje dovnitř komory, ale ven.
Sběrací zařízení je odpruženo silentblokem, což zaručuje rychlou reakci stroje na tvrdé předměty (malé kameny). Díky tomu nedochází ke zbytečnému opotřebení nožů. Balení do sítě je velice rychlé, zabalení jednoho balíku trvá zhruba minutu a půl. Při celodenním pracovním vytížení to přináší nemalou časovou úsporu.
Stroj je vhodný především pro podniky služeb, které při jeho využití mohou nabídnout zpracování sena i slámy ať již s řezáním nebo bez něj a s různou velikostí kulatých balíků.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *