26.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky, které budou na Agritechnice

Na veletrhu Agritechnica 2023 bude k vidění řada inovací kolem sklízecích mlátiček. Společnost Case obdrží stříbrnou medaili za novou radarovou technologii před žací lištou. Představí se i vysoký počet dalších nových technologií od poloautomatických kalibračních postupů pro hlídání ztrát zrna až po technologie sběru dat a rozboru živin v zrnu nebo řídicí technologie pro vyrovnávání systému čištění ve svahu.

Pokračující trend směrem k pásovým adaptérům

Pásové žací vály získávají stále větší podíl na trhu jednak proto, že mohou být vybaveny flexibilními žacími lištami, jednak proto, že se díky segmentovému rámu (příčně ke směru jízdy) přizpůsobují nerovnostem terénu. To je výhodné zejména u velkých pracovních záběrů přesahujících 10 m, protože se snižují ztráty především u polehlého porostu. Pásové žací lišty s pracovním záběrem až 15,2 metru představuje např. firma MacDon.

Zatím nebylo nalezeno ideální technické řešení, které by zabránilo podstatně vyšším, ale obvykle ještě přijatelným ztrátám při sklizni řepky. Důvodem je jednak to, že se příčné dopravníkové pásy dotýkají lusku plodiny ještě před jejím pořezáním, což vede ke zvýšenému hromadění řepky v oblasti žací lišty. Druhým důvodem je u všech značek riziko ztrát v důsledku netěsností, zejména při přechodu z příčných dopravních pásů na podélné dopravní pásy.

Novinka od Case IH

Společnost Case bude prezentovat systém, který skenuje hustotu porostu před žací lištou a upravuje pojezdovou rychlost. Radarové senzory, které snímají hustotu a půdu před žací lištou, jsou namontovány na podpěrách, které vyčnívají nad přihaněč. To znamená, že hustota může být detekována i u polehlé plodiny ležící v různých směrech. Patentovaný systém umožňuje posunout úroveň sklizeň blíže k hranici maximální výkonnosti sklízecí mlátičky, protože automaticky reaguje na hustotu porostu a plynule reguluje rychlost stroje. Case zdůrazňuje provozní spolehlivost systému díky jeho necitlivosti na prach. Navíc pomáhá při vedení žací lišty, protože je schopen detekovat místa s nerovným terénem. Výbor pro inovace DLG udělil tomuto přístupu, který je ve srovnání s předchozími technikami nový, stříbrnou medaili.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down