Novinky na Agritechnice 2005

Přibližně za měsíc nás čeká patrně největší evropská přehlídka zemědělské techniky Agritechnica, konaná v německém Hannoveru. Některé novinky, které na tomto veletrhu budou předvedeny jsou doposud tajemstvím, s některými vás seznámíme již v tomto příspěvku.

Vario lišta New Holland

Pojem vario lišta je známý ze sklízecích mlátiček Claas, nyní má však tento technický vynález v nabídce také firma New Holland. Žací vál s proměnnou délkou stolu bude výbavou na přání u sklízecích mlátiček CX a CR pro záběr 6,1, 7,3 a 9,15 metru. Vzdálenost mezi žací lištou (kosou) a vkládacím šnekem tak bude nyní měnitelná v rozsahu od 510 do 1010 mm a to plně elektrohydraulicky, tedy přímo z kabiny obsluhy.

Krone Big X 1000

Řadu novinek si pro Agritechnicu přichystala firma Krone. Můžeme uvést například nový shrnovač Swadro se záběrem 14 metrů, vzadu nesený žací stroj Easy Cut 320 CV-Q, který lze při transportu sklopit až na úhel 110 stupňů a snížit tak přepravní šířku a za pozornost slouží i nový model sběracího ústrojí pro samosběrací vozy či řezačky nebo lisy. Sběrací rotor se nepohybuje po eliptické dráze ale po dráze kruhové , takže se může otáčet vyšší rychlostí a pro správnou funkci je upravena vnější číst sběrače, která je profilována tak aby sebraný materiál snadno postupoval dále do řezacího ústrojí. Zajímavou novinkou je také senzor pro snímání překážek na vnějších rotorech shrnovače, kdy se při blížící se překážce rotor samočinně zvedne. A nakonec musíme zmínit samozřejmě samojízdné řezačky Krone Big X. Nyní jsou vyráběny ve třech modelech a to jednak se šestiválcovým motorem o výkonu 480 k, osmiválcem s výkonem 650 k a Big X bude používat dva motory s výkonem 480 k se spojitou elektronickou regulací výkonu. K tomuto největšímu modelu pak bude určen až 14řádkový adaptér pro sklizeň kukuřice a ke všem je pak možné namontovat senzor pro snímání barvy sklízené kukuřice podle níž se automaticky mění délka řezanky.

Traktory John Deere 8030

Stále se zpřísňující požadavky na emise přiměly firmu John Deere k tomu, že v nové řadě traktorů 8030 používá motory s významnou redukcí oxidů dusíku a to pomocí recirkulace spalin a EGR ventilu. Tyto traktory mají technicky špičkové šestiválcové motory se zdvihovým objemem 9 litrů v nichž je použita kupříkladu variabilní regulace plnícího tlaku turbodmychadla a samozřejmě čtyřventilová technika a vstřikování Common Rail. Výkon u největšího modelu šplhá až na hodnotu 360 koní. Traktory budou ve výbavě buďto s automatickou převodovkou PowerShift nebo plynulou AutoPowr. Přepracován byl také tříbodový závěs, který nyní zvedne až o 14 % více a výrobce udává nosnost až 11,7 tuny.
Novinkou budou také postřikovače řady 700 z holandského Horstu s nádržemi 2400 až 4000 litrů a rameny se záběrem 18 až 28 metrů. Na samojízdných řezačkách se objevují prvky automatizace jako ProDrive pro zjednodušené ovládání stroje či RowTrac II pro přesnější navádění do řádků s rychlejší reakční dobou a samozřejmě, že je možné použít i satelitní systém navádění AutoTrac.
Změny budou i v oblasti sklízecích mlátiček, a to jak v modelech 1450/1550 WTS tak u řady 9000 WTS kde došlo ke zvýšení výkonu motorů při současném snížení spotřeby paliva a zvýšila se také úroveň komfortu v kabině obsluhy.

Rotační brány Sulky se záběrem 6 metrů

Ze šesti metrů pracovních na 2,95 metru transportních lze složit rotační brány Sulky Cutline HR.28 což je jedna z novinek firmy. Další novinkou je secí stroj Sulky Tramline CX se záběrem 3, nebo 4 metry. vylepšení doznalo i rozmetadlo minerálních hnojiv Sulky DPX Prima, které má nyní zvýšenou kapacitu až na 2100 litrů, další z rozmetadel, DPX Expert pojme až 2700 l hnojiva a je vybaveno hraničním rozmetáním a záběrem 36 metrů a největší záběr (44 metrů) má DPX Magnum s objemem zásobníku 3660 litrů. Stejný záběr rozmetání, avšak větší objem zásobníku (6600 l) má pak nové tažené rozmetadlo DPA-XLT.

Fella Turbo

Značka Fella představí například nový tažený diskový žací stroj SM 313 se středovou ojí a ocelovým nebo válcovým kondicionérem. Pracovní záběr stroje je 6 metrů a po silnici se může přepravovat rychlostí až 40 km/h. Novinkou je také žací stroj SM 310 TL-KCB se shazovacím dopravníkem.

Case IH MXU Xline

Novou řadu traktorů MXU Maxxum X line přestaví značka Case IH. I když až taková novinka to nebude. Půjde o vybrané modely s jednodušší výbavou a menším podílem elektroniky určené pro zákazníky kteří preferují nižší pořizovací cenu. V nabídce řady Xline tak budu pouze modely s dvouventilovou technikou a mechanicky řízeným vstřikováním paliva (čtyřválce s výkonem 74 a 83 kW a šestiválec o výkonu 85 kW), převodovkou 24/24 s dvěma stupni pod zatížením, nebo převodovka 16/16 se čtyřstupňovým násobičem točivého momentu. Novinkou je snížená střecha kabiny.
Inovace se nevyhýbají také sklízecím mlátičkám značky Case IH. Model AFX 8010 bude nyní vybaven výkonnějším motorem, inovovaným čistícím a také žacím ústrojím. Změny se nevyhnou ani modelu X-Clusive kde byl opět navýšen výkon motoru, je možné používat žací lištu typu vario, a v kabině je instalován ovládací monitor používaný dosud jen v modelu AFX 8010.

Novinky traktorů Landini

Dvě nové řady traktorů představí firma Landini. Tyto traktory si svůj křest odbyly již na výstavě Sima v Paříži. Řada Landpower je nástupcem traktorů legend a pět modelů, které obsahuje je vybaveno motory Perkins s výkonem 118 až 183 koní. Modely 145 a 165 přitom mají k dispozici výkonové navýšení, které se aktivuje při zapnutí a zatížení vývodového hřídele. Traktory Landpower budou nabízeny ve třech úrovních výbavy a provedení a to jako Techno, Top a Top Tronic.
Další novou řadu reprezentují traktory Landini Powermaster. Tyto stroje zastupují nejvýkonnější třídu této značky a jsou vybavovány šestiválcovými motory Iveco se zdvihovým objemem 6,7 litru. Motory obsahují systémem vstřikování paliva Common Rail a nejvýkonnější Powermaster 220 má navíc Power Boost, které zvyšuje výkon motoru až na hodnotu 228 koní. Všechny tři modely mají zadní tříbodový závěs s nosností 10,9 tuny, novou kabinu se širokými dveřmi (nejsou použity bočí sloupky) a na přání může být kabina v odpružené verzi.

Dva kompakty Steyr

Dva kompaktní traktory Steyr nabízí nyní tato firma pod označením 485 a 495. Číselné označení přitom hovoří za vše a čtyřka použitá na začátku znamená, že jde o stroje se čtyřválcovými motory a další dvě čísla jsou výkonem v koních. Výkonem přibližným protože model 485 má motor o výkonu 82 koní, a větší 495 pak 90 koní. Nové traktory rozšiřují sortiment kompaktů výkonově směrem nahoru při zachování základních vlastností těchto strojů, mezi nimiž dominuje obratnost a průjezdnost daná malými vnějšími rozměry.

Rauch AXIS

Světovou premiéru budou mít na Agritechnice rozmetadla Rauch Axis vyráběná v současnosti ve dvou provedeních a to s označením 30.1 a 40.1. Rozmetadla mají užitečné zatížené 3000 kg a pracují se záběrem od 12 do 36 metrů. Zásadní novinkou je přitom dávkovací systém, který by měl zpřesnit aplikaci.

Nová Fréza Sgariboldi

V sortimentu firmy Sgariboldi je samojízdný KMV Guliver vybavený pádlovým míchacím systémem, který je šetrný ke krmivu, jenž při vlastním procesu míchání není dále rozmělňováno. Ke zkrácení strukturální délky vlákniny tedy dochází pouze při vybírání, které zabezpečuje čelní fréza. Také u tohoto nezbytného doplňku samojízdného krmného vozu se ale výrobce snaží o šetrný přístup ke krmivu a tak vybavuje své vozy novou vybírací frézou s pouze 52 noži. Výsledek je jasný. Méně nožů = menší zkrácení krmiva.

Novinky v traktorech MF

Několik novinek bude k vidění také mezi traktory Massey Ferguson. O nové převodovce Dyna 6 jsme již několikráte psali, další novinou je rozšíření monitoru Datronic 3 o systém GTA sloužící pro archivaci údajů o spotřebě paliva aplikaci přípravků obdělané ploše atd vztažené k jednotlivým pozemkům. Pro traktory řad 6400 a 7400, používané v komunální verzi, kde je třeba dobrý výhled na bočně nesený stroj se může dodat speciální panoramatická kabina bez pravého bočního sloupku. A jako doplněk jsou nabízeny nové čelní nakladače řady 900.

Novinky ze skupiny Kvernelad

Největší výrobce závěsné techniky, firma Kverneland Group představí na Agritechnice novinky od takřka všech firem, které pod tento koncern patří. Ze skupiny RAU to bude například radličkový kypřič Polytempo s rychlou výměnou opotřebitelných dílů, tedy radliček, Kverneland představí nový univerzální stroj pro zpracování půdy CTO s hvězdicovým rotorem, Accord pneumatický secí stroj Tine Seeder se záběrem 4 až 6 metrů určený jak pro setí do konvenčně, tak redukovaného zpracování půdy, nebo mulče, novinkou Accordu je též inovovaný systém zavěšení secích botek pro lepší kopírování terénu u secích kombinací a využitelný pro celou řadu strojů Kvernalad Group je ovládací Tellus terminál, který by měl mít univerzální použití pro secí stroje, rozmetadla hnojiv a další techniku, která má vyšší nároky na ovládání.

Největší kolový traktor?

Jeden z největších kolových traktorů má pravděpodobně v nabídce firma Fendt. Jde o model 936 s maximálním výkonem až 360 koní. Traktor je vybaven novým motorem Deutz se zdvihovým objemem 7,14 litru, vstřikováním Common Rail a s ohledem na nízké emise i ventilem recirkulace spalin EGR. Převodovka je klasické Vario samozřejmě upravené pro přenos vyššího točivého momentu. Traktor dosahuje nejvyšší pojezdové rychlosti 60 km/h a tomu odpovídají i dvoukruhové mokré brzdy na všech kolech. A přenosu výkonu odpovídají i speciálně zkonstruované pneumatiky Michelin s vysokým profilovým číslem, které při správném huštění mají na poli dostatečnou kontaktní plochu. Nový traktor má i inovované pracoviště řidiče, kde je nyní nový Varioterminál tvořící nyní součást loketní opěrky a loketní opěrka je rozšířena i o boční konzolu. Otočením sedačky tedy nyní otočí mimo přístrojové desky veškeré ovladače a to je pro obsluhu velmi příjemné.

Více výkonu nabízí Fastrac 8250

Traktory JCB Fastrac končily v nedávné době na nejvyšším výkonu 220 koní, nicméně poptávka zemědělců byla po strojích, které by měly vysokou transportní rychlost, univerzalitu, ale i vyšší výkon. V současné době jim výrobce vyhověl a představuje nový model 8250 s výkonem 250 koní. Traktor si zachovává vše co měly původní Fastracy, tedy pojezdovou rychlost 60 km/h dvoukruhové kotoučové brzdy, systém odpružení. Základní změnou je ale převodovka. Mimo té klasické s třístupňovým násobičem točivého momentu výrobce použil plynulý koncept pojezdu používaný v koncernu Agco. Anglický výrobce JCB si k převodovce doplnil vlastní ovládací software a pro skutečný komfort v ovládání přibyl do kabiny dotykový monitor. Nové traktory JCB řady 8000 reprezentuje nyní pouze jediný model, v budoucnu by se tato řada měla rozšířit až k výkonu 300 koní.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *