Novinky na veletrhu Techagro (III)

Na letošní mezinárodní trojlístek veletrhů Techagro, Silva Regina a Animal Vetex, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 21. do 25 března, připravují vystavovatelé řadu novinek. Být na veletrhu a ukázat to nejlepší bude letos obzvlášť důležité, neboť zemědělci obrací v této nelehké době každou korunu několikrát v ruce. Veletržní komplex zaplní celý areál včetně nejmodernější haly P.

Během pěti dnů přinesou brněnské veletrhy nabídku několika set firem a zajímavý program plný nových užitečných informací.

Obr v pavilónu F
Firma AGRALL zemědělská technika, a. s., výhradní dovozce strojů Claas a Väderstad do České republiky, se na letošním Techagru pochlubí v pavilonu F novinkami především z oblasti traktorů, pícninářské techniky a secích strojů.
Největší novinkou bude traktor Claas Xerion 5000. Nejedná se pouze o inovaci dosavadních modelů 3300 a 3800, ale o kompletně nový traktor navržený do nejtěžších pracovních podmínek. Jeho základem je silný rám, do kterého je uložen motor Caterpillar C13 s maximálním výkonem 385 kW/524 k a mohutným točivým momentem až 2350 Nm a především nejdůležitější část celého konceptu Xerion – nová plynulá převodovka ZF. Spolu s novými pneumatikami o rozměru 900/60 R42 a vysokou maximální hmotností přes 20 tun se tak na trhu se zemědělskou technikou objevil obr překračující možnosti dosavadních traktorů o jednu třídu.
Letošním rokem přibyly do rodiny vozů Claas Quantum víceúčelové vozy nesoucí označení Claas Cargos. Tato modelová řada je určena nejen pro sklizeň senáže, ale i k přepravě kukuřice na siláž. Konstrukce vozu dovoluje maximálně využít celý ložný objem bez obav o jeho přetížení. Povolené zatížení je 24 t u zdvojené nápravy a až 34 t u trojité nápravy. Vozy Cargos se vyrábějí ve třech modelech o různých kapacitách – 38 m3, 44 m3 a úctyhodných 50 m3. A co je na těchto vozech ještě zajímavé? Především demontovatelné sběrací a řezací ústrojí a zadní rozdružovací válce. Díky této přestavbě, která nezabere více než půl hodiny času, získá uživatel další 3 t užitečné hmotnosti navíc. Řezací rotor o průměru 860 mm se 40 noži a v přední části zešikmené posuvné dopravníkové dno spolu se senzory plnění zajistí, že ložný objem vozu Cargos bude vždy maximálně využit.
Väderstad Spirit ST 400S je model, který jako poslední doplnil řadu secích strojů Väderstad Spirit. Tento pneumatický secí stroj v sobě spojuje schopnost plně zvládnout zpracování půdy spolu s precizním uložením osiva, a to vše při vysoké pracovní rychlosti. Spirit je konstruován pro lehké až střední typy půd a může být vybaven několika typy přípravy. Sytémem disk Aggressive, smykem Crossboard nebo kombinací obou. Za přípravou je umístěn pneumatikový pěch v provedení OffSet a dvoukotoučové výsevní botky s utužovacím kolečkem a zavlačovačem. Rozteč botek je podle přání 12,5 nebo 16,7 cm. Model 400 je pneumatický, sklopný na transportní šířku 3 m. Dalšími modely jsou ST 600S, ST 600S XL, ST 800S a ST 900S.

Nový název a širší program
Společnost Medipharm CZ, s. r.o., úspěšně dokončila ke dni 28 .2. 2010 fúzi se společností Chr. Hansen Denmark. Od 1. 3. 2010 tedy dochází k úplné integraci, nástupnickou společností bude Chr.Hansen Czech Republic, s. r. o. Sídlo firmy zůstává nadále v Hustopečích u Brna. Společnost se bude i nadále věnovat vývoji, výrobě a prodeji probiotických aditiv pro zemědělství a potravinářství a poskytovat poradenství v těchto oblastech. Do Brna bychom rádi pozvali všechny obchodní partnery a představili jim náš výrobní program, který je již obohacen o produkty mateřské firmy,“ uvedla Bronislava Foltánová, area sales manager pro ČR a SR.

Nové secí stroje z Ameriky
Mezi nejzajímavější novinky společnost P& L bude jistě patřit univerzální secí stroj Great Plains Spartan 607 HD určený pro setí v klasických a půdoochranných technologiích, jakož i pro přímé setí a přísevy. Dva zásobníky lze využít jak pro osivo, tak jeden pro osivo a druhý k aplikaci průmyslového hnojiva. Stroj je vybaven koltry, které připravují seťové lůžko pouze pro osivo a tím dobře pracují s rostlinnými zbytky. Technologie stroje Spartan je založena na snížení nákladů při setí, úsporu vláhy a protierozní účinek. Dominantní podíl firmy Great Plains na trhu v USA spočívá ve schopnosti studovat různé postupy v technologiích a navrhovat inovativní výrobky, které splňují globální požadavky. Výsledkem této práce je secí stroj model Spartan 607HD a Spartan 907HD o záběru 6 a 9 metrů.
Šestimetrový model má mnoho charakteristických konstrukčních prvků, které dávají uživatelům možnost si secí stroj seřídit k individuálním potřebám pro využití ve všech technologiích. Centrální vozík lze vybavit jedním plastovým zásobníkem o objemu 5280 l pouze na osivo, nebo dvěmi zásobníky o objemu 2885 l na osivo a granulované hnojivo, či jedním zásobníkem o objemu 2885 l na osivo a dvěma nádržemi o objemu 750 l pro aplikaci tekuté startovací dávky hnojiva. Pro změnu dávky osiva a granulovaného hnojiva je stroj vybaven plynulou převodovkou pohonu dávkovacího ústrojí ovládanou z místa obsluhy. Aplikace startovací dávky hnojiva do půdy k osivu patří k velkým přednostem technologie Great Plains. Tím se uspoří nejen hnojivo, zvýší výnos, ale chrání se také životní prostředí.

Správně založený porost
Secí stroj pracuje kvalitně ve všech půdních typech. Osivo ukládá dvojdisková secí botka s průměrem disků 38 mm. Semenovod je konstruován tak, že přesně vede osivo na dno seťového lůžka a eliminuje jeho odskakování v půdě. Hloubka setí se nastavuje pro každou botku individuálně úchytem ve tvaru T, který umožňuje 18 poloh. Patentovaný pracovní orgán Turbo koltr připravuje seťové lůžko o šířce 3 až 5 cm. Koltr je schopen vyvinout na půdu tlak 250 kg, což umožňuje přímé setí do nezpracované půdy, nebo přísevy do vzešlých porostů. Secí stroj s Turbo koltrem je vhodný pro konvenční technologii, ale především pro technologie půdoochranné. Díky tomu, že koltry připravují seťové lůžko pro osivo v páscích, jsou vytvořeny optimální podmínky pro růst rostlin, přičemž půda v meziřádku není zpracována. Tím není iniciován růst plevelů v prostoru meziřádku a může zde zůsta ležet mulč, který chtání pozemek proti erozi a ztrátám vláhy z půdy. Takto založená porost působý protierozivně.
Centrální vozík je vybaven flotačními pneumatikami, které nevytvářejí koleje ani v kypré, obdělané půdě. Nezávislé kopírování rámů secích botek zajišťují čtyři kopírovací kola. V těžkých půdních podmínkách lze hmotnost centrálního vozíku hydraulicky přenést na středovou část a křídla s botkami. Tím se zvýší přítlak na koltry a botky. Argumenty pro přesné uložení osiva i v obtížných půdních podmínkách: semenovod podobné konstrukce, jako u přesných secích strojů, velká kopírovací schopnost secí botky +10/-10 cm, možnost velkého kopírování křídel secího stroje NTA-607 HD.
Vedle přesného dávkování, dopravy osiva a jeho uložení do nastavené hloubky je kopírování povrchu pozemku secím strojem hlavní součástí setí. Pohyb secího stroje (schopnost se přizpůsobit nerovnému terénu) je jedním z důležitých prvků, který k procesu kvalitního setí přispívá. Secí stroj Spartan 607HD kombinuje několik technických prvků, které zajišťují, že se dokáže přizpůsobit podmínkám nerovného terénu podélně i příčně. V konečném důsledku je díky technickému řešení zajištěn stav, kdy každá botka přesně a nezávisle uloží osivo do půdy, jak agronom požaduje.

Klíčové informace
-Trojlístek veletrhů Techagro, Silva Regina a Animal Vetex se na brněnském výstavišti uskuteční od 21. do 25 března.
-Pro návštěvníky je připravena široká nabídka techniky včetně mnoha novinek.
-Minulého ročníku v roce 2008 se zúčastnilo na 800 vystavovatelů z 20 zemí a navštívilo ho více než 93 000 návštěvníků z 51 zemí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *