Novinky na veletrhu Techagro – III

Za dvanáct let svého trvání se brněnské veletrhy Techagro, Silva Regina a Animal Vetex staly největším odborným veletržním komplexem svého oboru ve střední a východní Evropě s tradiční účastí předních světových firem. Dvě prvně jmenované výstavy se poprvé konaly v roce 1994, veletrh Animal Vetex vznikl o rok později. Od roku 1998 přešla tato trojice mezinárodních veletrhů, které se letos uskuteční na brněnském výstavišti od 2. do 6. dubna, na dvouletou periodicitu.

Novinkou letošního ročníku jsou oddychové zóny v pavilónu Z a v pavilónu E, kde budou návštěvníci po celou dobu konání veletrhů informováni prostřednictvím plazmových obrazovek o dění na výstavišti. Nebudou chybět ani podrobné informace o nominovaných a oceněných exponátech v soutěži Grand Prix. Hlavní technické novinky však čekají na návštěvníky v expozicích jednotlivých firem.

České novinky z České Skalice
Řadu novinek představí v pavilónu F a na volné ploše A1 akciová společnost Farmet Česká Skalice. V její expozici bude dominovat nový radličkový secí stroj Excelent 8, který dokonale kopíruje povrch půdy a udržuje přesnou hloubku setí bez ohledu na podmínky a použitou technologii zpracování půdy. Polonesené provedení s podélně uloženou násypkou o objemu 300 litrů zajišťuje výbornou manévrovatelnost s plným využitím poloměru otáčení traktoru. Dobrý výhled na stroj z kabiny řidiče usnadňuje couvání a zvyšuje bezpečnost a efektivnost provozu. Výsevní ústrojí pohání hydropohon ventilátoru. Speciální gumové válce umístěné na šasi stroje mají výbornou samočisticí schopnost a nevytlačují z půdy osivo. Excelent, jehož zavlačovače lze nastavit do různého sklonu, může být vybaven systémem přihnojování kapalnými hnojivy pod patu.
Další novinkou z produkce této společnosti je kypřič Turbulent 4,5, který kypří půdu až do hloubky 35 cm a intenzivně ji promíchává. Koncepce stroje umožňuje dva základní způsoby práce. Při předseťovém kypření je transportní náprava otočena dozadu a spolu s pneumatikovými válci nakypřenou půdu zpětně pěchuje. Pro zimní zpracování půdy lze transportní nápravu přetočit dopředu pod stroj, poté se už nakypřená půda neutužuje a v jarním období rychleji vysychá. Jařiny tak lze sít v rannějším termínu. Turbulent 4,5 je možné při větší hloubce zpracování půdy sklopit a stroj pracuje v záběru pouze tři metry.
Cestu ke zkvalitnění krmiv zajišťuje nový extrudér Farmet E 1000. Připravuje krmivo s výbornými dietetickými vlastnostmi a zvyšuje stravitelnost jeho jednotlivých složek. Výhodou je také vyloučení výskytu nežádoucích mikroorganizmů a snížení obsahu antinutričních látek. Stroj může zpracovávat materiál suchou i mokrou cestou. Suchá extruze je vhodná pro materiály obsahující více než 15 procent oleje, tedy například sóji a řepkových výlisků. Mokrý proces má daleko širší využití, zpracovávaný materiál nemusí obsahovat žádný tuk. Je vhodný pro obilniny, luštěniny a kukuřici.
V expozici firmy návštěvníci uvidí i další novinky, například lisovací zařízení Farmet 10, radličkový podmítač, kompaktomat a šnekový lis olejnatých semen.

Expozice plná novinek
Tak by se dala nazvat expozice Agri CS, a. s., dovozce techniky Case IH a Steyr. Značku Case IH budou reprezentovat nové modely oblíbené řady kompaktních traktoru JXC. Tato řada se rozrostla o dva čtyřválcové modely JX1085C a JX1095C s výkonem 85 a 95 koní. Hlavní devizou těchto traktoru je jejich kompaktnost a vysoký výkon motoru vzhledem k jejich hmotnosti.
Zcela novou řadou, která bude veřejnosti představena, je MXU X-Line, která vznikala rozdělením nejprodávanější řady MXU. Modely s označením X-Line reprezentují ekonomičtější variantu, jež si zachovává všechny přednosti řady MXU PRO, ale v základním provedení přichází s jednodušší výbavou a velice zajímavou cenou. K dispozici budou čtyři modely se čtyř a šestiválcovými motory – MXU 100, 110 a 115, 130. Při jejich vývoji se kladl maximální důraz na nízkou spotřebu paliva a malé zatížení životního prostředí. Traktory budou vybavena dvěmi verzemi převodovek. První je 24×24, dvoustupňový PowerShift a PowerShuttle, druhá je velice oblíbená 16×16 se čtyřstupňovým řazením pod zatížením a bezspojkokvým přechodem skupin. Standardně se budou traktory nabízet z klimatizovanou nízkoprofilovou kabinou Surround Vision s možností volby běžné vysoké střechy. Tříbodový závěs disponuje buď mechanickou regulací MHR nebo precizní EHR. Pro připojené stroje jsou k dispozici až tři vnější okruhy vzadu a dva středové vývody. O jejich plnění se postará výkonný hydraulický systém se dvěma čerpadly. Jedním (63 l/min) pouze pro hydrauliku a druhým (40 l/min) pro řízení. Ke zvýšení všestrannosti je na výběr několik typů originálních nakladačů Case IH LRX s bohatým příslušenstvím. MXU X-line jsou traktory, které svému uživateli poskytnou vysokou produktivitu s komfortním ovládáním, přitom maximálně ušetří jeho peněženku při pořízení a následném provozu.
Komfortnější modely MXU PRO mohou být nyní vybaveny novou loketní opěrkou (původem z řady CVX), která ještě zvýší už tak vysoký komfort ovládání. Do loketní opěrky jsou integrovány veškeré funkce, jako např. řazení a jeho automatiky, zvedání a spouštění tříbodového závěsu, ovládání vnějších okruhů, souvraťový systému HMC nebo reverzace. S touto výbavou je MXU PRO nejvybavenějším traktorem v segmentu 100 až 160 koní.
Další novinkou bude zcela nový model traktoru CVX 1195 se zcela novým motorem vybaveným vstřikováním Common Railem splňujícím normu Tier III. S novým motorem narostl i výkon, jehož max. hodnota činí až 217 koní. Traktory je možné také vybavit novými širšími pneumatikami 710/70 R42, které ještě zlepší přenos výkonu a jsou šetrnější k půdě.
Absolutní novinkou v oblasti silných traktorů bude oficiální představení zcela nové řady traktorů Magnum (dříve MX). Traktor na první pohled zaujme velice líbivým a trošku agresivnějším designem, který umocňuje sílu nové řady. K dispozici budou čtyři modely Magnum 225, 250, 280 a 310 s maximálním výkonem až 345 koní. Stroje jsou vybaveny úplně novými motory s objemem až 9 litrů a nejmodernější technologií vstřikování Common Rail. V oblasti převodovek zůstává výrobce věrný konceptu mechanické převodovky PowerShift s plným řazením pod zatížením, neboť tento koncept vykazuje při náročných tahových pracech vyšší stupeň účinnosti. Standardem pro ČR je ECO převodovka 19/4, která dosahuje max. rychlosti 43 km/h při 1800 n/min. Pro zvýšení pohodlí jsou nabízeny dva systémy plně automatického řazení AFO a ARO. Kapacita tříbodového závěsu dosahuje hodnot až 10 200 kg, volitelnou výbavou je i přední tříbodový závěs s kapacitou až 5500 kg. O dokonalý komfort obsluhy se stará přední odpružená náprava FAS v Heavy Duty provedení a největší kabina Surveyor s aktivním sedadlem řidiče. Dá se očekávat, že nové traktory Magnum navážou na prodejní úspěchy předchozích modelů, kterých se už prodalo více něž 100 000 kusů.
Určitě nejobdivovanějším exponátem bude v současnosti nejvýkonnější traktor Steiger STX530 s podvozkem QuadTrac. Pro rok 2006 byly legendární traktory Steiger opět inovovány a nyní nabízejí výkon až 600 koní. Srdcem Steigerů jsou motory Cummins QSX o objemu 15 l, Common Railem, funkcí Cruise Control a jedinečným systémem hydraulického pohonu ventilátoru. Převodovka PowerShift 17/2 je nyní vybavena automatickým řazením. Inovace se uskutečnily i na podvozku QuadTrac, který má nový systém uložení pásových jednotek a nové odlévané napínací kladky.
Traktory Steyer budou na veletrhu zastupovat nové čtyřválcové modely Kompakt 485 a 495. V Brně se představí i nejvýkonnější zástupce řady CVT 6195 s novým motorem Sisu o objemu 6,6 l. Pro lesní hospodáře bude v expozici vystaven model Profi 4100 s kompletním otočným řízením a originální úpravou Steyer pro práci v lese.
Sklizňovou techniku bude reprezentovat axiální mlátička AFX8010 s nejmodernější technologií pohonu. Pro rok 2006 doznala mnohých vylepšení včetně navýšení výkonu motoru až na 455 koní. Zajímavostí je možnost volby průběhu výkonu motoru přímo řidičem – motor má totiž dvě výkonnostní křivky, jejichž volbou se ovlivní chování mlátičky při sklizni.
Inovacemi prošly i sběrací lisy, zejména pak modely s variabilní lisovací komorou s novým označením RBX 462 a 463.

Kultivátor pro mělkou i hlubokou přípravu
Agrall zemědělská technika, a. s., bude v pavilónu A2 vystavovat univerzální kultivátor Väderstad TopDown TD 400 – 700 určený pro mělkou i hlubokou přípravu a zpracovávání půdy v několika krocích současně v pracovní hloubce 3 až 25 cm.
V přední části kultivátoru, který se vyrábí v záběrech 4, 5, 6 a 7m, se nacházejí dvě řady kuželových kotoučů s ozuby o průměru 430 mm vyrobené z kalené a odolné ocele V-55. Kotouče řežou rostlinné zbytky a zapravují je do horní vrstvy půdy, jejich účinnost je vyšší při větších pojezdových rychlostech, tj. 10 až 15 km/h. Kotouče odhazují půdu energicky do strany a tím se dokonale zapravují rostlinné zbytky do půdy. Pracovní hloubku kotoučů lze při práci plynule nastavovat.
Kultivační část stroje TopDown se skládá ze tří řad tuhých slupic určených pro rozvolnění půdy. Tyto slupice mohou mít namontovány různé nástroje – dlátové radličky s šířkou 50, 80 nebo 120 mm. Radličky široké 80 a 120 mm mohou být navíc doplněny šípovými radličkami širokými 300 mm, pokud se požaduje kultivace v plné šířce s větší pracovní hloubkou, než dosahují kotouče, a kdy je nutné rozvolnit povrch půdy. Jednou z výhod používání dvou typů pracovních nástrojů je snížení celkové tahového odporu. Další výhodou je to, že nedochází k vynášení velkých hrud do horní vrstvy půdy. Zadní kotouče kultivátoru TopDown urovnávají brázdy vytvářené radličkami, povrch půdy je za nimi urovnaný a rovnoměrný. Tyto kotouče jsou usazeny v pryžovém uložení, které zajišťuje dokonalé kopírování terénu a vysokou odolnost vůči kamenům. Urovnávací kotouče se plynule ovládají v průběhu práce hydraulickou soustavou z kabiny traktoru.
Závěrečnou částí stroje pro zpracování půdy TopDown je řada ocelových kotoučů, které zajišťují utužení povrchu půdy. Stupeň utužení lze regulovat podle potřeby od volného přítlaku působením gravitace až po přítlak s využitím celé hmotnosti TopDown. Ocelové kotouče mají agresivní profil, který zpracovává rostlinné zbytky a zamačkává je do povrchové vrstvy půdy pro urychlení rozkladu. V případě potřeby mohou ocelové kotouče rovněž pracovat ve zvednuté poloze.

Traktory TYM
Mezinárodní veletrh Techagro se v roce 2006 ponese ve znamení novinek. Platnost tohoto tvrzení si mohou návštěvníci ověřit v expozici firmy TYM Central Europe, s. r. o., která v pavilonu F představí pro střední a východní Evropu novou značku traktorů a zároveň hned dvě nové modelové řady této značky uváděné na trh právě v letošním roce.
Jihokorejské traktory TYM, mimo zemi svého původu dobře známé a oblíbené zejména na americkém a australském kontinentu, se již v Evropě s úspěchem prodávají v Anglii a v Německu, kde si svoje využití našly především v údržbě travnatých ploch, jako jsou golfová a fotbalová hřiště a dostihové dráhy. Tím ale možnost uplatnění traktorů výkonové třídy od 23 do 70 koní zdaleka nekončí. Slunné Portugalsko si cení obratnosti těchto strojů ve vinicích a sadech, v Dánsku jsou zase nasazovány k účelům náročné komunální údržby. Co stojí za rychlým pronikáním traktorů se třemi písmeny TYM ve znaku na nové trhy? Je to především strategie nabídnout traktor nejvyšší kvality s vysokým standardem základní výbavy za neméně atraktivní cenu.
Důkaz lze vidět právě v nové řadě K6 – traktorech s motory Caterpillar o výkonu 54 a 58 k, převodovkou se 24 rychlostmi vpřed a vzad v základním provedení a klimatizovanou kabinou, což je standard u všech modelů TYM v kabinovém provedení. O dalších přednostech se mohou návštěvníci přesvědčit sami ve stánku v pavilonu F, kde také naleznou zástupce nové a nejmenší řady K2 – agilních traktorů s hydrostatickým pojezdem, které se těší na tvrdou práci všude tam, kde je potřeba zastat spoustu drobné práce s obratností vlastní právě nejmenším kompaktním traktorům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *