Novinky na veletrhu Techagro – IV

Letošní komplex veletrhů Techagro - Animal Vetex - Silva Regina nabídne už tradičně ojedinělý zážitek všem vystavovatelům i návštěvníkům. Rozsáhlou výstavu strojů a pokrokových technologií doplní osvědčené doprovodné programy, ať už předvedení lesnické mechanizace, jízdy zručnosti traktorem pro žáky zemědělských škol i ostatní zemědělskou veřejnost, či řada odborných přednášek a seminářů, kde mohou návštěvníci načerpat mnoho dalších užitečných informací.

Do Brna se však jezdí především za technikou a zejména novinkami, které nebudou chybět snad v žádné expozici tradičních vystavovatelů.
Od nakladačů po mulčovače
Společnost Cime, s. r. o., Pelhřimov, představí na výstavě Techagro 2006 velké množství exponátů na výstavní ploše 600 m2 v pavilonu V. Návštěvníci veletrhu si budou moci prohlédnout novinky z oblasti zemědělské manipulační techniky firmy Merlo, seznámit se s novými stroji a inovacemi výrobce techniky na zpracování půdy a setí Vogel&Noot, nahlédnout do traktorů a komunálních vozů rakouské firmy Lindner a poznat speciální jednoosé a dvouosé traktory Goldoni. Připravena je i řada čelních nakladačů MX, plošných můlčovačů Gyrax, příkopových vyžínačů Ferri a strojů pro přípravu půdy a setí firem Maschio a Gaspardo.
Ze sortimentu společnosti Merlo uvidí návštěvníci zástupce nové řady teleskopických manipulátorů určených speciálně pro zemědělství. Spolu s odborníky firmy Cime najde každý zájemce vhodný model teleskopického manipulátoru pro svůj podnik. Stroje s motory Deutz o výkonu až 140 k, čerpadlem Load Sensing (150 l/min), maximální nosností od 3400 do 4100 kg a výškou zdvihu od 7 do 9,7 m se řadí ke světové špičce. Z výrobního programu firmy Vogel&Noot je připravena novinka – secí stroj TerraVant. Je určen pro setí do mulče a na trh přichází se všemi přednostmi strojů Vogel&Noot – vynikající kvalitou práce, robustní konstrukcí, spolehlivostí a nízkými provozními náklady. Spolu se secím strojem TerraVant představí firma Vogel&Noot i další novinky v podobě rychlovýměnných opotřebitelných dílů pro podmítače a inovovaných pluhů do všech půdních podmínek.
Rakouského výrobce traktorů a speciálních vozidel Lindner budou v expozici firmy Cime reprezentovat horské traktory Lindner Geotrac a horské vozidlo Lindner Unitrac. Řadu speciálních jednoosých a dvouosých traktorů Goldoni určených jak pro profesionální sadaře, vinaře, zahradníky a zelináře, tak pro hobby uživatele, doplní novinka v podobě traktoru Aster 45. Nová řada Goldoni Aster nabízí tři modely traktorů s výkonem motoru 33, 36 a 44 koní. Francouzský výrobce čelních nakladačů MX představí na stánku Cime novou konzolu pro uchycení čelního nakladače k traktoru. Konstrukce konzoly zajišťuje ještě snazší připojení a odpojení čelního nakladače od traktoru, než tomu bylo doposud. Mimo to umožňuje bezproblémový přístup ke všem místům údržby traktoru. Čtyři zástupci velkoplošných mulčovačů francouzského výrobce Gyrax představí sortiment strojů pro velkoplošnou údržbu travních porostů.
Krmný vůz pro velké farmy
Společnost HZT Technik přiveze do Brna samojízdný krmný vůz s vlastním nakládáním Triotrac z dílny nizozemské společnosti Trioliet. Triotrac s vertikálními šneky je určen pro velké farmy s počtem skotu nad 100 kusů, tomu odpovídá i objem 14, 17 nebo 20 m2. Jeho hlavní výhody jsou:
• nízké požadavky na výkon motoru,
• vyřezávací systém Trioliet,
• optimální zachování struktury krmiva,
• optimální působení na silážní stěnu – méně znehodnoceného krmiva druhotnou oxidací,
• velká kapacita nakládání: senáž až 1400 kg, kulaté a hranaté balíky, kukuřice až 3000 kg,
• vysoká přesnost a rychlost nakládání,
• mezinárodně patentovaný systém míchání Trioliet,
• vyrovnaná a kyprá směsná krmná dávka,
• výborná pohyblivost vozu i pro delší přejezdy,
• jednoduchá obsluha.
Nakládání souvisí s konstrukcí vyřezávacího rámu, pod který je integrován jednoduchý šnek napomáhající transportu odděleného krmiva na pásový dopravník, který ho posune do míchací vany. Vyřezávací štít má dvě řady aktivních nožů a do pracovní výšky se zvedá dvěma hydraulickými pístnicemi. Jakmile je při nakládání dosažena požadovaná naprogramovaná hmotnost, vyřezávání se zastaví. Řez v jámě zůstává čistý a hladký, díky čemuž se zamezí druhotnému kvašení siláže (tím i ztrátám) a zároveň se značně omezují i ztráty vznikající úletem od frézy. Nakládací systém Triotracu je schopen naložit jakýkoliv produkt včetně zrnin nebo kulatých a hranatých balíků. Na „samochod“ má Triotrac příznivé rozměry – jeho šířka max. 2,44 m je podobná jako u klasických vozů s vertikálními šneky stejného objemu. Kompaktnost vozu dokládá i jeho relativně malá výška – jen 2,75 m. V porovnání s ostatními samojízdnými vozy stejného objemu, které jsou na českém trhu, jde pravděpodobně o nejnižší vůz, a proto bude schopen provozu i v podmínkách starších staveb. Dosah vyřezávacího štítu 5,10 m je u nás pro většinu silážních jam dostačující.
Srdce míchacího vozu tvoří vždy dva vertikální šneky a vestavěný systém horizontálního posunu míchaného krmiva. Vyskladňování je oboustranné přes příčný dopravník v přední části vozu. Díky pohybu šneků a systému posunu krmiva v míchací vaně je vyskladňování při konstantní rychlosti plynulé. Pojezd je řešen hydrostaticky s přepínáním mezi pracovní rychlostí 0 až 12 až 13 km/h a transportní rychlostí 0 až 40 km/h. Jak hydraulicky hnaná přední náprava, tak i hydrostaticky poháněná zadní náprava, mají integrované odpružení a hydraulické brzdy. Možné jsou varianty s pohonem zadní nápravy nebo s pohonem všech kol. Na přání zákazníka lze dodat i dvoumontáž. Řiditelná přední náprava zmenšuje celkový poloměr otáčení vozu a zvyšuje jeho pohyblivost. Při problémech s otáčením lze vůz vybavit i zadní řiditelnou nápravou.
Výrobci vsadili na čtyřválcový motor John Deere s výkonem od 82 do 100 kW pracující s otáčkami 1800 n/min. a měrnou spotřebou 210 g/kWh. Nízká spotřeba v kombinaci s objemem nádrže 215 l vylučuje dlouhé prostoje při častém tankování. Pro práci ve ztížených podmínkách nebo pro delší přejezdy je možné vůz vybavit i šestiválcem stejné značky s výkonem 110 kW. Vůz splňuje všechny požadavky pro silniční provoz, a proto nejsou přejezdy mezi farmami žádný problém. K pohodlí řidiče přispívají odpružené nápravy, utváření sedadla i samotné vybavení a uspořádání kabiny. Při nakládání se kabina posune po hranách nakládacího dopravníku nahoru a obsluha tak má výhled nejen na vyřezávací štít, ale i do vozu a na dopravník pod sebou. Během transportu se kabina opět posune do spodní části vozu.
Vážicí systém je přesný s minimální odchylkou. Může být propojen se systémem krmného managementu „Diet Manager“, kde lze naprogramovat různé receptury s velkým množstvím krmných prvků (jadrné krmivo, senáž, siláž, seno, sláma, minerální doplňky atd.). Vážicí systém i Diet Manager je vybaven datatransferem nebo připojením k tiskárně. Zootechnikům či krmivářům tak umožňuje zpětnou kontrolu složení krmných dávek, ale i naloženého a vyskladněného množství.
Novinkou hřebové válce
Společnost N.O.P.O.Z.M., s. r. o., Slatiňany představí ve svém výstavním stánku 11 na volné ploše A novinku ze svého výrobního programu. Jde o nový systém uspořádání pracovních orgánů stroje na přípravu půdy Betakompakt. Novinkou jsou hřebové válce, které umožňují kvalitní přípravu extrémně těžkých půd před setím a sázením. Dvojice robustních hřebových válců dokonale rozdrtí a urovná seťové lůžko. Tím, že se řady hrotů navzájem překrývají, dochází k samočisticímu efektu i za nepříznivých klimatických podmínek. Zařízení je možné použít jako jednu ze součástí kompaktoru, nebo samostatně jako doplněk talířových bran.
Vlajková loď Case IH
Mlátička Case IH AFX8010 roku 2006 je zkonstruována na základě téměř 30letých zkušeností firmy Case IH s axiálním způsobem výmlatu. Je určena pro zemědělské podniky s větší výměrou a poskytovatele služeb, kteří se mohou spolehnout na její vysokou výkonnost a produktivitu.
Ke sklízecí mlátičce Case IH AFX je k dispozici široká nabídka žacích lišt a kukuřičných adaptérů: žací lišty série 2030, 2040 extra capacity a 2050 vario v šířkách 7,32 m a 9,15 m a kukuřičné adaptéry série 2100, pevné nebo sklopné pro sklizeň šesti, osmi či 12 řádků. Všechny žací lišty jsou vybaveny systém Terrain Tracker, který zajišťuje dokonalé kopírování terénu. Konstruovány jsou tak, aby umožnily dostatečný přísun jakékoliv sklízené plodiny do sklízecí mlátičky k dosažení jejího vysokého výkonu a produktivity.
Hlavní částí koncepce axiálního způsobu výmlatu je rotor, který zabezpečuje vysokou výkonnost výmlatu a separace při nízké energetické náročnosti, minimálních ztrátách a malém poškození zrna všech sklízených plodin. Jeho unikátní konstrukce pohonu s plynulou převodovkou (CVT) nabízí účinný přenos síly v mechanické převodovce spolu s komfortem hydraulické regulace otáček. Tímto systémem jsou podstatně sníženy rozběhové rázy na motor a celý pohon rotoru. Směr otáčení rotoru lze změnit přímo z kabiny.
Nový čisticí systém X-tra Force™ s vyšší výkonností čištění a změněnou kinematikou pohybu sítové skříně zabezpečuje spolu s hydraulicky poháněným ventilátorem Cross Flow™ dokonalé čištění i vlhkého obilí a kukuřice. Místo dopravních šneků dodává obilí na čisticí síta aktivní spádová deska s nastavitelným předsítem. Plocha sít činí 6,5 m2, dalších 2,7 m2 má aktivní spádová deska. Celý čisticí systém včetně stupňovité vynášecí desky a ventilátoru se automaticky vyrovnává až do sklonu 15 %. Monitorování množství omlatu k sekundárnímu mlácení umožňuje maximalizovat výkon mláticího a čisticího systému, aniž by došlo k přetížení domlaceče Tri Sweep. Kromě toho se žádný omlat nevrací do rotoru, což by snižovalo kapacitu a produktivitu mlátičky. Objem zásobníku zrna 10 500 l odpovídá vysoké výkonnosti mláticího a čisticího systému sklízecí mlátičky. Rychlost vyprazdňování pomocí výložníku dlouhého 6,4 m je 105 l/s, a to i za jízdy, neboť motor poskytuje navýšení výkonu. O drcení slámy se stará vestavěný řezací rotor, při snížení otáček se z rotoru drtiče stane odmítací buben. Systém zpracování slámy a plev umožňuje vybrat si ze tří možností: rozmetání slámy a plev, ukládání slámy do řádků a rozmetání plev (důležité pro minimalizační zpracování půdy) nebo ukládání slámy i plev do řádků.
Sklízecí mlátičku AFX pohání šestiválcový motor o objemu 10,3 l vybavený elektronickým vstřikováním paliva a turbodmychadlem s mezichladičem stlačeného vzduchu. Vyznačuje se nízkou spotřebou paliva, tichým a klidným chodem a také tím, že splňuje emisní normu TIER III. Jmenovitý výkon je 405 koní, maximální výkon včetně navýšení při vysýpání za jízdy činí 455 koní. Pohon pojezdu je hydrostatický se čtyřstupňovou mechanickou převodovkou s uzávěrkou diferenciálu.
Kabina nabízí mimořádný komfort, ergonomii a panoramatický výhled do všech stran. Nastavitelný volant a sloupek řízení spolu s komfortním sedadlem a logickým uspořádáním ovládacích prvků, jež jsou včleněny do pravého ovládacího panelu, umožňují snadné a pohodlné ovládání stroje. Provozní monitor s dotykovou obrazovkou Universal Display Plus je hlavním zdrojem informací pro obsluhu o důležitých provozních a sklizňových parametrech. Firma Case IH vybavila sklízecí mlátičku i čidlem pro měření výnosu a vlhkosti.
„Zelená“ expozice v pavilónu V
Mezi největší vystavovatele na mezinárodním veletrhu zemědělské techniky Techagro bude i letos patřit společnost Strom Praha, a. s. Její expozici budou opět vévodit nosné produkty významného světového výrobce zemědělské techniky John Deere – především traktory, sklízecí mlátičky, stroje na sklizeň pícnin, sběrací lisy, nakladače, postřikovače, ale i zahradní a komunální technika.
Osm základních řad traktorů o výkonu motoru od 20 do 500 koní a bezpočet modifikací pro zemědělství, lesnictví, či komunální služby uspokojují požadavky i nejnáročnějších uživatelů na celém světě. Proto není náhodou, že traktory John Deere už řadu let zaujímají první místo v žebříčku prodeje nových dovážených traktorů i v České republice. Nejžhavější novinkou je řada traktorů John Deere 8030 představující pět modelů s maximálním výkonem motoru od 235 do 350 koní. Nový motor JD PowerTechPlus 4V-CR o objemu 9 l, plynulá převodovka a jednotlivě odpružená kola přední nápravy, to jsou nejzákladnější znaky této řady, která si přivezla z veletrhu Agritechnica 2005 v Hannoveru zlatou medaili.
V poslední době zaznamenává na evropském trhu prudký rozvoj technika John Deere na ochranu rostlin. Návštěvníci veletrhu uvidí jeden z nejžádanějších – návěsný (tažený) postřikovač JD 732, pozornosti určitě neunikne ani čerstvá novinka – samojízdný postřikovač JD 4720. Základem tohoto stroje nové generace je vysoký výkon motoru 225 koní, nádrž na postřikovou kapalinu o objemu 3028 litrů, ramena dlouhá 27,4 m a pracovní rychlost přesahující 32 km/h.
Mezi největšími stroji se jistě neztratí ani zahradní a komunální technika, která je slibně se rozvíjejícím odvětvím značky John Deere na evropském trhu. Jistě zaujmou nejen malý travní traktor, resp. sekačka se zásobníkem LTR 180, ale i silniční traktor JD 6320 určený k profesionálním silničním a komunálním účelům. Kromě novinek je připraveno několik obchodních překvapení, ta však budou prozrazena až přímo na veletrhu Techagro 2006, v expozici STROM Praha, a. s. Stejně jako v roce 2004 najdou i letos návštěvníci tuto „zelenou“ expozici v pavilonu V a také na přilehlé volné ploše při vchodu do pavilónu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *