Novinky nejen pro menší farmy

Společnost JCB platí za lídra mezi výrobci zemědělské techniky. Výrobní program žlutých strojů je natolik široký, že si vybere jak velký zemědělský podnik, který od strojů očekává bezkonkurenční výkon a efektivitu, tak i menší farma, která na stroj klade stejné nároky. Od loňského roku navíc v kategorii strojů zejména pro menší farmy nebo živočišnou výrobu větších podniků přibylo několik novinek, aby si každý mohl vybrat ideální variantu pro svůj provoz.

Kategorie, kde je JCB absolutním favoritem, jsou teleskopické manipulátory, kde již několik let po sobě drží JCB prvenství v počtu prodaných strojů (manipulátory s teleskopickou výškou zdvihu 6 m a výše). Letos se mezi kompaktní manipulátory a „dospělé“ modely vtěsnal nový JCB 530-60 Agri Super.

Novinka JCB 530-60 Agri Super

Nová „kompaktní síla“ nese název JCB 530-60 Agri Super a nabízí výšku zdvihu šest metrů a nosnost tři tuny. Kompaktní provedení stroje spolu s motorem JCB o výkonu 130 koní a točivým momentem 550 Nm zaručuje dostatek výkonu pro všechny činnosti na farmě. Pojezd manipulátoru je plně hydrostatický, navíc je vybaven systémem VariSpeed, který umožňuje obsluze ovládat rychlost pojezdu nezávisle na průtoku hydrauliky a řidič tak může regulovat pojezd podle vlastní potřeby, což je ideální v kombinaci s pracovním příslušenstvím vyžadující přesnou a jemnou regulaci. Z pohledu požadavků ze stran zákazníků se velmi často setkáváme s potřebou nižší průjezdní výšky, což je u toho modelu jeden z jeho hlavních předností. Nižší průjezdní výšku je dále možné ještě podpořit zvolením menších kol R20, namísto standardních R24. Základní výbava stroje zahrnuje např. šest pracovních světel, pojezdovou rychlost 40 km/h, tři režimy řízení, telematický sytém LiveLink, automatickou reverzaci ventilátoru chladiče, nebo patentované automatické odpružení ramene „Smooth Ride Sytem“.

Kompaktní nakladač JCB 403 PLUS

Model JCB 403 je již nějakou dobu dobře znám. Společnost JCB v této kategorii nejmenších kloubových nakladačů nabízí dvě provedení, a to „Smart Power“, které disponuje nižším výkonem a variantou „Plus“, kde došlo k navýšení výkonu na 50 koní a motor splňuje aktuálně platnou emisní normu Stage V, a to pomocí DPF filtru. Vedle navýšeného výkonu tento nový model disponuje vyšším průtokem hydraulického okruhu na rameni 60 l/min., zadním tažným závěsem, telematickým systémem LiveLink a ručním plynem. Ostatní výbava zůstává v nabídce beze změny, takže zákazníci i nadále mají jistotu, že stroj je vybaven těmi nejlepšími komponenty, které se nabízí, jako např.: ZF nápravy, motory Kubota, dvourychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně s ochranným rámem. Dále je možné dodat stroj se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě. Volitelně je také možné dodat stroj s prodlouženými rameny, nebo libovolným typem rychloupínacího mechanismu.

Novinka – nejmenší teleskopický manipulátoru JCB 514-40 Agri

V roce 2022 výrobce JCB oficiálně představil nový kompaktní manipulátor JCB 514-40 Agri. Rozměry stroje tento model předurčují k práci v opravdu velmi těsných prostorech, rozměry činí: 1,8 m výška a 1,56 m šířka. Manipulátor sdílí kvalitní DNA všech konstrukčních prvků vyvinutých za posledních 45 let ve vývojovém centru JCB, navíc se dá převážet na vozíku, což činí z nového 514-40 nejvíce kompaktním, nejpohodlnějším a bezproblémovým manipulátorem na trhu. Nosnost stroje je 1400 kg, paletizační výška činí 4 m. Výkon motoru je 19 kW (25 koní) výrobce Perkins Stage V bez DPF a DEF, celková hmotnost činí 2700 kg a stroj dosahuje pojezdové rychlosti 15 km/h.

Osvědčený staro-nový JCB 532-60 Agri Super

Vedle kompaktní řady 540 stojí řada teleskopických manipulátorů řady 500. Jsou to stroje, které disponují rameny od 6 do 9,5 metru. Hlavní výhodou jsou vlastní motory JCB diesel EcoMAX o objemu 4,8 litru s výkony 81 kW (109 k), 97 kW (130 k) a 112 kW (150 k), dále pak vlastní převodovky, nápravy a kabiny, nově Command Plus. Dnes se už model JCB 532-60 Agri a Agri Super vyrábí přes dva roky a za tu dobu se zapracoval do pozice zkušeného pracanta, o kterém dnes už nemůžeme hovořit jako o čerstvém zelenáči na trhu. Stroj JCB 532-60 Agri Super disponuje zdvihem 6,2 metru a maximální nosností 3,2 tuny. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 130 k doplňuje patentovaná převodovka DualTech VT, která jako jediná kombinuje hydrostat a powershiftovou převodovku. Pojezdová rychlost je dnes u všech modelových řad standardně 40 km/h. Tento model byl zařazen do produktové řady primárně pro živočišnou výrobu, nicméně výška zdvihu (6,2 m) je dostatečná pro většinu podniků s rostlinnou výrobou, nebo do přidružených oborů. Jeho příznivá cena spolu s vysokým výkonem za několik málo let přidělila tomuto modelu prim v podobně jednoho z nejvíce prodávaných modelů. Nová kabina Command Plus, kterou je stroj osazen, je delší i širší a v konečném důsledku o 12 % větší, než byly předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.*

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB
PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down