Nový kombinovaný kypřič

V průběhu představování novinek před veletrhem Agritechnica ve svém závodě v Altmoorhausenu překvapila firma Amazone novým typem kombinovaného stroje pro zpracování půdy. Má název Ceus a jedná se o nástupce známých strojů Centaur. Tyto pasivní kombinované kypřiče již firma v loňském roce vyřadila z programu.

Nový Ceus se vyznačuje opačným pořadím pracovních orgánů: v prvním sledu s talíři, které zkracují posklizňové zbytky a povrchově je zapravují do půdy, kterou pak do větší hloubky kypří radličky. Stroj představuje vhodnou odpověď na požadavky podniků, které potřebují zpracovávat pozemky s velkým objemem posklizňových zbytků, například po sklizni kukuřice, při jednom přejezdu z důvodu časové tísně či nedostatku pracovních sil.

Sekce talířů je převzatá z krátkých talířových bran Catros. Jedná se o talíře o průměru 510 mm, kterých je u verze se záběrem šesti metrů celkem 48.  Z toho vyplývá i jejich rozteč na úrovni 12,5 cm. Mohou pracovat v hloubce od 5 do 14 cm. A radličky (včetně jištění proti přetížení zdvojenou vinutou pružinou) převzala firma Amazone z kypřičů Cenius – jedná se o provedení C-Mix.

Nakypřenou půdu od radliček urovnává sekce nivelačních talířů, převzatá opět od kypřičů Cenius. A v otázce opěrných válců existuje možnost volby mezi zdvojeným disk-válcem o průměru 600 mm, anebo novým provedením, tvořeným ocelovými talíři, spojenými tak, že se sbíhají do špičky. Tento válec je vhodný zvláště do těžkých půd, kde dokáže zvýšit intenzitu drobení a zpětné konsolidace.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *