Nový krok směrem k autonomním strojům

Firma Weidemann GmbH se zabývá výrobou manipulační techniky již více než 55 let. Patří v současnosti k předním výrobcům těchto strojů pro zemědělství, komunální sféru či zahradnictví. Ale vydává se i mimo své obvyklé horizonty, jak se potvrdilo v expozici na veletrhu Agritechnica. V samostatném odděleném prostoru prezentovala stroj s označením IMP.

Tato zkratka vznikla ze spojení slov Intelligent Multifunctional Partner a jedná se o konceptovou studii na téma automatizace a autonomní samojízdné pracovní stroje.

Automatizace se v moderní technice uplatňuje stále více. V současnosti dostupné asistenční systémy jako například Vertical Lift System (vls), který Weidemann nabízí ke svým teleskopickým nakladačům, výrazně odlehčují obsluhu při práci. Na veletrhu Agritechnica prezentoval tento výrobce další krok tímto směrem: stroj IMP – malý, kompaktní stroj, poháněný na baterie. Tento stroj dokáže autonomně vykonávat předem zadanou práci, jako například přihrnování krmiva či jiného materiálu (ve spojení s radlicí o adekvátních rozměrech). Obsluha dopraví stroj IMP na konkrétní místo a odstartuje předem uloženou činnost. Výhodou stroje Weidemann IMP oproti stávajícím přihrnovacím robotům spočívá v tom, že je využitelný i k jiným činnostem.

K nim patří i druhá možnost pracovních režimů – IMP umí svého majitele následovat. Prostřednictvím senzoru čte lidskou siluetu a „svého“ člověka doprovází. Na malou korbu lze naložit různé předměty, a protože jsou ve vhodné výšce, zase je vyjímat – jako například při budování ohradníků pastvin. IMP převáží kolíky anebo i jiné předměty. Třetí režim spočívá v možnosti klasického dálkového ovládání.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 1/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *