21.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový manipulátor JCB

V loňském roce se na našem trhu objevil nový manipulátor z produkce anglické firmy JCB. Nese označení JCB 530-70 Loadall Farm Special, z kterého vyplývá, že jde o model určený pro práce v zemědělství.

Oproti předcházejícím modelům má nový manipulátor řadu změn, které si ve stručnosti popíšeme.

Motor

Zásadní změnou je nové umístění motoru, jak jistě tušíte na boku stroje. Jde tedy o řešení, na které již přechází většina výrobců teleskopických manipulátorů, a které odstraňuje nevýhodu manipulátorů s motorem vzadu – výše položené těžiště a snížený výhled vzad. Motor je osvědčené značky Perkins a disponuje výkonem 79 kW (106 k). Jedná se o kapalinou chlazený přeplňovaný čtyřválec se zdvihovým objemem 3,99 l. Pětkrát uložený klikový hřídel by měl přispět k dlouhé životnosti motoru, stejně tak jako písty s kontrolovaným rozpínáním. Motor má dvoustupňový filtr sání s odstředivým předčističem. Tedy správnou výbavu pro práci se slámou či senáží. Palivová nádrž pojme 125 l nafty.

Převodovka, brzdy, řízení

Převodovka je čtyřstupňová s řazením pod zatížením (JCB PowerShift) a doplněná hydrodynamickým měničem. Díky plné reverzaci je možné řadit celkem osm převodových stupňů, přičemž všechny pod zátěží a všechny prostřednictvím jedné páčky vlevo pod volantem. Jejím pohybem vpřed či vzad se mění směr jízdy, otáčením se řadí převodové stupně. Jak je u manipulátorů obvyklé, pohon je přenášen na všechna kola. Přední diferenciál je samosvorný.
Za provozu je brzděná přední náprava a sice s využitím lamelových mokrých brzd, které pracují ve společné olejové náplni s koncovými převody. Ruční brzda se suchým kotoučem je nainstalována v nápravě do omezovače.
Hydrostatické řízení umožňuje dnes již standardní natáčení obou náprav, pouze přední nápravy a krabí chod. Jednotlivé systémy se přepínají otočným přepínačem na palubní desce, přičemž je zde jednoduchá mechanická blokace pro řízení při transportu, tedy v podmínkách, kdy se ovládá pouze přední náprava.

Hydraulický okruh

Hydraulický okruh ovládání teleskopického ramene má objem 113 l, maximální, čerpadlem poskytovaný tlak dosahuje 24 MPa, maximální průtok 80 litrů/min. Teleskopické rameno je dvoudílné s tloušťkou pláště 12 mm a je vybaveno jedním okruhem vnější hydrauliky. Pro upínání adaptérů slouží ručně ovládaný rychlozávěs Q-Fit. Ovládání ramene umožňuje elektrický joystick.
Konstrukce ramene umožňuje manipulátoru spustit adaptéry o 4° níže než je úroveň terénu po kterém se pohybuje.

Kabina

Kabina nabízí o něco více vnitřního prostoru, než jsme u manipulátorů zvyklí. Díky tomu zde nechybí i několik odkládacích prostor. Ve standardu jsou dodávány tři stěrače (přední, zadní a střešní okno), kabina je vybavena ochrannou klenbou. Jinak v ní najdeme klasické kontrolní přístroje indikující správnou činnost motoru, klimatizaci a indikátor přetížení, který reaguje na zvýšené odlehčení zadní nápravy, na nějž obsluhu upozorní jak opticky, tak akusticky.

Výbava na přání

Na přání nabízí výrobce například přední a zadní přídavné světlomety, maják, přední ochrannou mříž, tónovaná skla, sklonoměr, mechanický nebo hydraulický vlečný závěs pro maximální hmotnost 10 t, nebo hermeticky uzavřený alternátor. Ten lze vřele doporučit, neboť výrobce jej umístil do spodní části motoru, kde se může snadno objevit voda i další nečistoty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down