Chemická ochrana rostlin patří mezi nejdůležitější a nejsledovanější činnosti v každém zemědělském podniku. Jednak kvalitně a včas provedená aplikace má významný vliv na velikost budoucí sklizně, jednak faktury za chemické prostředky patří nákladově k největším položkám. Výběr vhodného postřikovače je proto velmi důležitý.
V obci Rajhrad, nedaleko Brna, sídlí společnost DVP Agro a. s. Její předseda představenstva Rostislav Mátl není typický farmář, je to úspěšný podnikatel, který se věnuje celé řadě činností. Se společníkem Jaroslavem Bulou provozují dvě fotovoltaické elektrárny, jednu bioplynovou stanici o výkonu 2 MW, vyrábějí víno s produkcí 60 až 90 tisíc lahví ročně a prodávají a servisují manipulační a vysokozdvižnou techniku.
Nároky na postřikovač jsou v podniku poměrně velké. Do loňského roku musel veškeré postřiky zvládnout tažený postřikovač Tecnoma s rameny o pracovním záběru 18 m, který byl pro potřeby podniku následně upraven na pracovní záběr 20 m. Svoji práci sice zastal, ale za cenu kompromisů a často zvýšeného nasazení obsluhy. Vedení společnosti potřebovalo zvýšit produktivitu a kvalitu práce a navíc přibývala výměra. „Hlavně u cukrovky potřebujeme při postřiku co nejlépe obalit jednotlivé rostlinky. Bezúletové trysky nebyly ideální, snižovala se účinnost postřiku, museli jsme často stříkat v noci, kdy je nižší teplota a rychlost větru. V 90 % případů jsme tak stříkali herbicidy na cukrovku v noci,“ vysvětluje Rostislav Mátl a pokračuje: „Měli jsme tehdy o 130 ha méně, postřikovač s dvacetimetrovými rameny svoji práci stíhal, ale větší výměra by na něj už byla moc.“ Nastal čas vybrat techniku s větším výkonem a kvalitnější aplikací.*
Celý článek vychází v týdeníku Zemědělec.