18.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový SAM přijíždí

Ti kdo navštívili výstavu Země živitelka si na stánku podniku ACHP Mstětice mohli povšimnout nového samojízdného postřikovače SAM MD 3500/24. V tomto článku vám o tomto stroji přineseme základní informace.

SAM MD 3500/24 je označení pro model s nádrží na postřik o objemu 3500 l a rameny se záběrem 24 m. Ve skutečnosti se ale nejedná o klasický samojízdný postřikovač, ale spíše o nosič nástaveb. Kromě postřikovací nástavby jej totiž lze agregovat s nástavbou pro rozmetání minerálních hnojiv a to v systému variabilního hnojení.

Rozmetací nástavba

Rozmetadlo mění dávku hnojiva podle aplikační mapy a tuto změnu obstarává hydraulicky poháněný pás na dně rozmetadla. Rychlost posuvu pásu lze snadno měnit a tím ovlivňovat i aplikovanou dávku živin. Plocha pásu krát výška hradítka krát rychlost posuvu pásu určují aplikované množství, které se samozřejmě liší podle druhu (sypkosti) použitého hnojiva. Korekce se provádí podle přepočítávací tabulky. Rozmetadlo je jednokomorové, takže lze aplikovat jen jeden druh hnojiva. Pokud rozmetadlo není využito k variabilnímu hnojení lze s ním provádět i přesné hnojení v rámci pozemku. To znamená, že obsluha si nastaví v počítači dávku hnojiva a ta je pak konstantní bez ohledu na pojezdovou rychlost. Dá se i nastavit velikost pozemku, a podle záběru rozmetadla pak počítač nastavuje takovou dávku, aby se aplikovalo například určité množství hnojiva na daný pozemek. Variabilní hnojení zatím v ACHP Mstětice nepoužívají, je to však jen otázka času a zájmu zákazníků. Rozmetací nástavbu lze snadno vyměnit. Odjistí se z rámu a nasadí se k ní opěrné nohy. Ale pojďme k vlastnímu nosiči.

Nosič nástaveb

Pohonnou jednotkou stroje je vodou chlazený šestiválec se zdvihovým objemem 6,8 l John Deere s výkonem 116 kW (155 k) při 2500 otáčkách. Největší točivý moment je dosahován při 1400 min-1 a má hodnotu 578 Nm.. Na motor navazuje klasická mechanicky řazená, plně synchronizovaná převodovka s pěti rychlostními stupni řazenými ve dvou skupinách (polní, silniční). Pomocí hnacích hřídelů jsou poháněna všechna pojezdová kola jenž jsou vybavena mokrými lamelovými brzdami. Nápravy jsou odpruženy kombinací tlumičů silentbloků a vinutých pružin. Pohon přední nápravy je stálý, pohon zadní nápravy lze vypínat.
Světlá výška stroje činí 70 cm (platí pro pneumatiky 16,9/30 vpředu a 395 R 42 vzadu). Díky tomu je použití postřikovače omezeno pro pozdní aplikace v porostech řepek. Aplikace v obilninách a v počátečních růstových fázích řepky lze provádět bez problému. Díky mechanickému pohonu není možná plynulá změna rozchodu kol, ten lze změnit pouze mezi 1,8, a 2 m a to jejich otočením. Řízení nabízí tři možnosti tak jak je známe u manipulátorů, tedy řízení pouze přední nápravy, všech kol a krabí chod.

Postřikovací nástavba

Hlavní nádrž má objem již zmiňovaných 3500 l, je vybavena vnitřním vyplachováním, nádrž na čistou vodu má objem 350 l a nádrž na mytí rukou pojme 20 l vody. Postřikovací ramena jsou zavěšena na tlumičích a rozdělena na 6 elektrickými ventily ovládaných sekcí. Ve výbavě je pěnový značkovač.
Řídící elektronika pro ovládání postřikové části je od firmy Tee Jet. Čerpadlo postřikové kapaliny dává výkon 240 l/min při tlaku 2 MPa a 265 l/min při nulovém tlaku.
Na stroji najdeme hned tři snímače pojezdové rychlosti. Proč tři? je to dáno tím, že SAM má ve výbavě tři počítače a každý má jinak řešeno snímání rychlosti. Již v základní výbavě má SAM, teď je myšlen jako nosič, snímač na hřídeli pohonu zadní nápravy a vlastní palubní počítač. Počítač pro řízení postřiku Tee Jet snímá rychlost od šroubů v pravém zadním pojezdovém kole, a systém RDS s určený pro ovládání rozmetadla snímá otáčky levého zadního kola prostřednictvím magnetu na pojezdovém kole a snímací cívky na rámu.
Také v kabině najdeme tři počítače (základní pro nosič, RDS pro rozmetadlo a Tee Jet pro postřikovač). Kabina má standardní výbavu v níž nechybí klimatizace, tónovaná skal a uhlíkový filtr.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down