Nový secí stroj s děleným zásobníkem

V průběhu veletrhu SIMA 2015 před dvěma roky prezentovala firma Kuhn univerzální secí stroje řady Espro. Ve své kategorii získaly stroje této řady ocenění Stroj roku 2015 a od roku 2016 byl v Evropě prodáván model Espro 4000 R. Jedná se o stroj ve sklopném provedení, který má jako první sekci dvě řady talířů pro přípravu půdy, dále opěrný a utužovací pneumatikový válec a za ním nově konstruovanou výsevní lištu s botkami Crossflex.

Stroj má – také díky této nové liště – zajistit precizní uložení osiva. Secí botky jsou prostřednictvím čtyř pryžových bloků uchyceny k profilované trubce, a jsou stabilně udržovány ve své poloze. Zároveň je zaručeno precizní kopírování povrchu pozemku. Secí stroj Espro 4000 R může pracovat s traktorem o výkonu již od 140 k. Byl k vidění i na veletrhu SIMA 2017, kde firma Kuhn zároveň představila novinku: univerzální secí stroj Espro 6000RC s dvojicí výsevních ústrojí pro setí a současné přihnojování.

Písmeno „C“ v označení znamená Combiseeder, tedy secí stroj s rozděleným zásobníkem a dvojicí nezávislých dávkovacích ústrojí a dvěma zařízeními pro ukládání osiva anebo osiva a hnojiva do půdy. Nová konstrukce umožňuje provádět setí souběžně s hnojením pod patu, nebo současně se setím jednoho druhu osiva i výsev druhého typu osiva. Nabízí tedy různorodé možnosti využití v odlišných podmínkách.

Secí stroj Espro 6000RC má pracovní záběr šest metrů a je ve sklopném provedení. Hnojivo, či druhý typ osiva, je ukládáno do půdy za sekcí talířů, přímo před pneumatiky opěrného válce. A to prostřednictvím kotoučových botek s nastavitelnou pracovní hloubkou, vždy doprostřed mezi dvě výsevní botky výsevní lišty Crossflex.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 5/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *