Nový světový rekord

Pod dohledem komisařů Guinessovy knihy rekordů se v rumunské Timisoaře uskutečnil pokus o světový rekord v podmítce. Zúčastnil se ho pásový traktor Challenger MT875B o výkonu 570 k s diskovým podmítačem Gregoire Besson XXL o záběru 14 m. Šlo o standardní traktor bez jakýchkoli zásadních úprav, pouze byl přizpůsoben k rychlejšímu tankování. Vybaven byl systémem satelitní navigace Auto-Guide, který automaticky řídí traktor a výrazně zvyšuje produktivitu práce.

Díky automatickému satelitnímu řízení Auto-Guide „odřídil“ soupravu pouze jeden řidič, který měl jen tři pětiminutové přestávky na tankování a údržbu stroje. Jedna jízda tam a zpět na poli dlouhém 6,4 km se středně těžkou až těžkou jílovitou půdou trvala přibližně 45 minut. Tankování 1000 l paliva trvalo pět minut.
Za 24 hodin zpracoval traktor Challenger MT875B s diskovým podmítačem Gregoire Besson XXL 644 hektarů. Jde o nový oficiální světový rekord, který bude zanesen do Guinessovy knihy rekordů. A co se za tímto rekordem skrývá? Při pracovní rychlosti až 20 km/hod a průměrné spotřebě PHM 4,42 l/ha zpracovala uvedená souprava traktoru a podmítače v průměru 26,8 ha/h do hloubky minimálně 10 cm. Jen pro představu, je to třicet fotbalových hřišť za hodinu či jedno fotbalové hřiště za každé dvě minuty.
Stejný pokus se uskutečnil i s kloubovým traktorem MT975B (absolutně stejné podmínky, pouze jiné pole). Kolový MT975B měl v průměru o deset procent horší výsledky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *