Nový teleskopický Schaffer

Firma Schaffer je známá svými kloubovými nakladači, nicméně v jejím sortimentu jsou i teleskopické manipulátory s kloubovým řízením. Novinkou tohoto roku je model 980, vystavený poprvé na letošním Techagru.

Manipulátor je vybaven výkonným motorem Deutz (jmenovitých 156 k), disponuje výškou zdvihu 6 metrů a nosnost při zasunutém teleskopu činí 3,5 tuny. Na rozdíl od kloubových nakladačů Shaffer, vybavených hydropojezdem, má manipulátor čtyřstupňovou převodovku u níž lze všechny rychlostní stupně řadit pod zatížením. Příjemná je i vyšší pojezdová rychlost protože 40 km/h doposud není pro manipulátory samozřejmostí. Naproti tomu samozřejmostí manipulátorů i Schaffera 980 je ovládání ramene pomocí joysticku a indikace zatížení zadní nápravy. Při zvýšeném odlehčení zadní nápravy je pak blokováno vysunování teleskopu.
Jistou slabinou kloubového provedení je nižší stabilita při zatáčení a také z tohoto důvodu je manipulátor vybaven širokými pneumatikami (600 mm). Za manipulátorem je možné bez problému tahat přívěs, protože má vývody pro vzduchové brzdy.
Kabina stroje je poměrně spartánsky vybavená, ale díky koncepci stroje je velmi prostorná a s perfektním výhledem, nechybí vzduchem odpružená sedačka.
Schaffer 980 najde využití zejména tam kde jsou vyšší nároky na obratnost, protože ta je u kloubového provedení vyšší než u systémů s řízením kol náprav a mimoto může zastávat většinu obvyklých činností jako ostatní manipulátory s obdobným zdvihem a nosností. Pozitivem pak bude jeho silný motor, protože 150 k je hodně a nabídka konkurence obvykle končí na hodnotě okolo 120 k.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *