Nový vůz i management krmení

Míchací krmný vůz patří na každé mléčné farmě mezi nepostradatelnou techniku. Pracuje 365 dní v roce, a tak je při jeho výběru třeba hledět nejen na kvalitu práce, ale také na provozní spolehlivost a kvalitu a rychlost servisu. V Lesonicích vsadili před lety na techniku Trioliet. Spokojenost se strojem byla stoprocentní, a tak když nastal čas, nahradil ho vůz stejného výrobce, doplněný váhovým systémem CowConnect.  

 Rolnická společnost Lesonice a. s., hospodařící na Vysočině v okrese Třebíč, patří do českého zemědělského holdingu ADW, zabývajícího se zemědělskou, výrobní a obchodní činností. Lesoničtí jsou jedním ze dvou podniků holdingu provozujících zemědělskou prvovýrobu.

Další činností Rolnické společnosti je výroba elektrické energie ve dvou bioplynových stanicích.

V rostlinné výrobě se podnik věnuje pěstování obilnin, kukuřice, řepky, pícnin a sóji. Značnou část vypěstovaných plodin využije na výrobu krmiv, zbytek produkce prodává k dalšímu zpracování v potravinářském průmyslu. Živočišná výroba je zaměřena na chov mléčného skotu holštýnského plemene s uzavřeným obratem stáda a 730 dojnicemi, který v menší míře doplňuje chov masného skotu plemene aberdeen angus.

Technika pro krmení

Kvalitní krmivo je jedním ze základních kamenů každého chovu. Aby skot krmivo v maximální míře využil a každý kus dostal vše co má, musí být jednotlivé komponenty krmné dávky velmi kvalitně promíchány. A to každý míchací krmný vůz neumí.  V Lesonicích pracoval v minulosti tažený vůz s dvěma horizontálními šneky, který ale nedokázal promíchat jednotlivé komponenty krmné dávky podle požadavků zootechnika. Proto, když nastal čas na jeho výměnu, hledalo vedení podniku jinou techniku pro přípravu krmiva. S vertikálními šneky pro dokonalejší, rychlejší a šetrnější zamíchání, tak aby nedocházelo k nadměrnému porušování vlákniny zejména u objemových komponentů. V té době byla vybudována nová prostorná stáj pro dojnice (dnes jsou již dvě), a tak se jako optimální řešení jevil samojízdný míchací krmný vůz. Konečná volba padla na dvounápravový Trioliet Triotrac s míchací vanou o objemu 24 m3, s dvěma zesílenými vertikálními míchacími šneky. Stroj dodala firma AGETE s. r. o., zastupující nizozemského výrobce míchacích krmných vozů Trioliet na našem trhu. Triotrac v Lesonicích pracoval sedm let k naprosté spokojenosti jak zootechniků, tak i mechanizátora. „Když kupujeme nový stroj, kupujeme si s ním i servis. Pro mne jako mechanizátora je důležité, aby u techniky pracující v živočišné výrobě byl servis připraven 24 hodin denně, o víkendu i ve svátek. A to u firmy AGETE platí,“ potvrzuje mechanizátor a vedoucí opravárenství Jan Chromý.

Nově s třemi nápravami

Když v loňském roce opět nastal čas na obměnu techniky, vedení již značku neřešilo. Vzhledem ke spokojenosti s technikou i servisem opět zvolilo Trioliet Triotrac o stejném objemu, tentokrát však s třínápravovým podvozkem a několika vylepšeními. Volba třínápravového podvozku byla dána snahou snížit zatížení chodeb těžkou technikou. Hmotnost samotného vozu dosahuje téměř 18 tun a k tomu je třeba přičíst ještě hmotnost 24 m3 krmiva. Důležitou změnou, oproti předchozímu vozu, je pak vybavení váhovým systémem CowConnect, optimalizujícím proces krmení a nejen to. Hardware tvoří Gateway (Brána) instalovaná na krmném voze a odolný 8“ tablet umístěný v kabině.  Software tvoří systém vážení a management krmení. A čím je systém CowConnect výjimečný ve srovnání s jinými programy? „Umožňuje interaktivní propojení krmení s kontrolou produkční účinností krmné dávky. Je to kontrola nákladovosti a produkční účinnosti a efektivity používaného krmiva. CowConnect samozřejmě umí vše co jiné obdobné programy, vyhodnocuje chybovost nakládky a vykládky, kolik krmiva má obsluha vykládat a vede skladovou evidenci. Specifikem CowConnectu jsou kontrolní mechanismy – zootechnické reporty, vztažené až na jednu krávu. Systém také sleduje, jak dobře krmič vykládá a dokáže ihned odhalit, když nevyloží veškeré krmivo,“ vysvětluje výživová poradkyně Ing. Patricie Kolářová, která v Lesonicích sestavuje krmné receptury pro jednotlivé kategorie skotu.* 

Celý článek vychází v červnovém Farmáři.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down