Nových strojů jako hub po dešti

Třináctku červených pluhů, které si mohli prohlédnout návštěvníci loňských dnů otevřených dveří společnosti Kverneland Group Czech, doplnilo mnoho strojů na zpracování půdy a setí od téhož výrobce. Opět jde o techniku, která přispívá k vysoké produktivitě práce a konkurenceschopnosti jak malých farmářů, tak velkých zemědělských podniků. I v této kategorii bylo k vidění nebývalé množství novinek, z nichž mnohé si odbyly premiéru.

V Berouně byl představen nesený radličkový kypřič Kverneland CLC PRO Cut o záběru 3 m s přední řadou řezacích disků. Tato varianta byla dříve dostupná pouze u tažených modelů s širokým záběrem, od letošního roku ji budou moci využívat i soukromí zemědělci s menšími traktory. Další novinkou byl lehký tažený kultivátor Kverneland Tiger. Na robustním rámu dlouhém 2,95 m, který je vyrobený z čtvercového profilu 60 x 60 mm, jsou v šesti řadách rozmístěné radličky s rozestupem 8 cm. K novinkám lze zařadit i nové provedení cambridgeských válců o záběru 9,3 m s hydraulickým rozložením hmotnosti.

Během dnů otevřených dveří si návštěvnici mohli prohlédnout i nový stroj Kultistrip pro koncept StripTill, ale také přesný secí stroj Optima V – vario s variabilní změnou rozteče řádků od 33 do 80 cm. Navíc byla Optima vybavena novou elektronikou Elektrodrive II s řadou dalších funkcí, kdy lze například každým vozíkem sít jinou plodinu na jinou rozteč, je možné sít i do synchronizovaného sponu, samozřejmostí je vypínání sekcí. To vše vede k optimálnímu založení porostu. Na některých strojích pak byly vidět i aplikátory mikrogranulátů insekticidů, kterými firma Kverneland reagovala na změnu legislativy týkajících se mořidel. Toto zařízení se dá využít i k aplikaci startovacích dávek hnojiva, jež podporuje vzcházení kulturních plodin.*

Více o této technice naleznete v Zemědělci č. 1-2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *