O agrární veletrhy je velký zájem

Desátý mezinárodní veletrh zemědělské techniky Techagro, devátý mezinárodní veletrh veterinární techniky Animal Vetex a desátý mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina se uskuteční v Brně od 6. do 10. dubna 2008. O tuto trojici agrárních veletrhů, která patří k největším veletržním projektům na brněnském výstavišti, mají vystavovatelé velký zájem.

Tato prestižní akce s více než desetiletou historii se stala významnou událostí svého druhu v Evropě. Stejně jako v minulém ročníku se předpokládá účast více než 700 vystavovatelů z téměř dvaceti zemí světa. Podíl zahraničních vystavovatelů tvoří asi 20 procent.

Nikdo nebude chybět
Nejvíce zastoupené země budou tradičně Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Španělsko a Nizozemí. Už nyní avizovaly návštěvu skupiny obchodníků z Bulharska, Polska,Ukrajiny, Ruska a Číny, zájem mají především o jednání se zástupci českých firem. Již dnes je zřejmé, že výstaviště bude opět praskat ve švech.
Mezi přihlášenými firmami jsou například Agrotec (New Holland, Case IH), Strom (John Deere), Kverneland, Some (Same, Pöttinger), Moreau, Unicom Agro (Amazone), Austro Diesel (Massey Ferguson), P + L Biskupice, Manatech, Krone a další. Reprezentativní účast připravují také čeští výrobci, např. Agrostroj Pelhřimov, Farmet Česká Skalice a Zetor Brno. „O trojlístek veletrhů je obrovský zájem, v tuto chvíli jsou už obsazeny více než dvě třetiny výstavní plochy. A každým dnem se hlásí noví vystavovatelé,“ řekla týdeníku Zemědělec manažerka veletrhů Ing. Marie Surková.

Vše kolem biomasy
Nosným tématem, který se dotýká všech uvedených veletrhů, bude biomasa jako obnovitelný zdroj energie, zejména nové možnosti získávání dotací z fondů Evropské unie. Program týkající se biomasy bude rozdělen do zemědělského a lesnického sektoru. V lesnické části se dotkne obnovitelných zdrojů v ČR a legislativy. Zemědělský sektor se bude zabývat nejen zdroji a produkcí biomasy, ale i jejím energetickým využitím. Pro předvádění výroby biomasy pořadatelé vyčlenili zvláštní plochu. Nomenklatura veletrhů v samostatné části Biomasa bude prezentovat všechny činnosti, od jejího zpracování, přes spalování, energetickou transformaci až po zařízení bioplynových stanic. K vidění budou stroje, které předvedou nejnovější způsoby zpracování biomasy.
Problémem tohoto nového oboru podnikání je určit optimální roční množství biomasy tak, aby se vyplatilo dlouhodobě investovat do dopravy paliva a kontinuálního spalování. Pro zemědělský sektor by mohlo být spalování energetických plodin velmi přitažlivé. Zatím však v ČR chybí rozvinutá infrastruktura potřebná k pěstování, sklizni ve velkém, svážení, skladování a zpracování biomasy.

Žhavým tématem dotace
Neméně zajímavá a důležitá budou nová témata „Rozvoj venkova“ nebo „Pohoda zvířat a bezpečnost potravin“. Program rozvoje venkova ČR byl schválen letos v květnu v Bruselu. Jeho předmětem jsou dotace na projekty v zemědělství, lesnictví i činnosti nezemědělské povahy.
Ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a Agrární komorou ČR chystají pořadatelé veletrhů odborný doprovodný program, který se zaměří na pravidla a podmínky získávání dotací pro projekty Programu rozvoje venkova. Hovořit se bude mimo jiné o dotační politice v souvislosti s bioplynovými stanicemi. Program by měl zemědělcům zajistit podporu při vývoji nových produktů, postupů a technologií. Lesnické podniky se pak dozvědí o možnostech získání dotací na investice, například na techniku, vybavení provozoven a esnickou infrastrukturu.

Středoevropský veterinární kongres
Nejvýznamnější událostí veletrhu Animal Vetex bude 3. středoevropský veterinární kongres. Jeho tradice byla založena na brněnském výstavišti v roce 2004, kdy se ho zúčastnili zástupci z Bruselu, čelní představitelé komor a státních veterinárních zpráv z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Česka. Kongres garantují Veterinární komora ČR, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Genoservis, a.s., Olomouc, spoluorganizátorem je poprvé Komora veterinárních lékařů SK. Zaměří s především na otázky bezpečného používání léků, medikaci krmiv a řešení akutních zoonóz s důrazem na hospodářská zvířata a bezpečnost potravin. Uskuteční se také specializované worshopy s prezentací různých firem, které se zabývají produkcí antibiotik, vakcín atd.
Na veletrhu AnimalVetex se už tradičně uskuteční výstava, na níž přední chovatelé z ČR představí špičkové kolekce hospodářských zvířat, dojnice a jalovice českého strakatého plemene, holštýnského skotu, součástí bude též kolekce masných plemen. Návštěvníci uvidí také prasata, drůbež, ovce, kozy, koně, ale i králíky, apod.

Přitažlivá pro odborníky i veřejnost
Pořadatelé umístili Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina do pavilonu Z a na jeho přilehlé volné plochy, což se i loni velmi osvědčilo. Vedle lesnické techniky si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu trofejí zvěře a výstavu včelařů, expozice nových i starých zbraní, mysliveckých oděvů, nožů, obuvi a dalších doplňků, nebudou chybět módní přehlídky. V doprovodném programu veletrhu Silva Regina vystoupí při přednáškách řada významných osobností – myslivců i cestovatelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *