O pásový traktor si řekla půda

V předvečer 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou se poblíž nedalekých Kladrub objevil další velký americký stroj. Zatímco v květnu 1945 operovaly v okolí tanky M4 Sherman, jejichž osádku tvořilo pět mužů a k výzbroji patřil jeden kanón M1A1 ráže 75 mm, dva lehké kulomety a jeden těžký kulomet, koncem března přijel k původní demarkační čáře pásový traktor Case IH Qudtrac 620, jehož posádku tvoří jeden řidič a k hlavní „výzbroji“ patří vyspělé elektronické řídicí systémy včetně satelitní navigace. Americká robustnost, kvalita a spolehlivost stejné, poslání zcela odlišné.

Pásový tahač Quadtrac si pořídil zemědělský podnik Kladrubská a. s., který obhospodařuje 4600 ha zemědělské půdy, z toho 4000 ha orné a zaměřuje se na klasickou zemědělskou výrobu, tedy rostlinou i živočišnou produkci. V živočišné výrobě dominuje 1100 krav holštýnského plemene s průměrnou užitkovostí větší než 9000 litrů mléka. Rozpočet podniku se 120 zaměstnanci vylepšuje i bioplynová stanice.

A co od nového stroje společnost očekává? „Nečekáme od něj, že nám nahradí několik traktorů, ušetří tisíce litrů nafty za rok, sníží počet zaměstnanců a že snad i krávy budou více dojit,“ řekl týdeníku Zemědělec předseda představenstva společnosti Kladrubská a. s. Ing. František Klíma. „Přemýšlíme jinak. Už když jsme zaváděli bezorebné zpracování půdy, nešlo nám vůbec o úsporu nafty či jiných provozních nákladů, ale chtěli jsme pomoci půdě. Což se stoprocentně naplnilo. A stejné je to i v tomto případě. Pásový traktor Quadtrac nepotřebuje podnik kvůli lepším ekonomickým výsledkům, ale řekla si o něj sama orná půda. Vzhledem k tomu, že už více než patnáct let uplatňujeme bezorebné zpracování půdy, musíme se dostat při další kultivaci do větší hloubky, nejlépe k 30 centimetrům. Úkolem je půdní profil prohloubit, provzdušnit a oživit.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 17.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *